
Máte pocit, že vaša pamäť už nie je to, čo bývala? Nie ste v tom sami. Rovnako ako každá iná časť nášho tela, aj pamäť potrebuje pravidelné „precvičovanie“, aby zostala v dobrej kondícii. Ak sa o ňu nestaráme, môže časom ochabnúť, čo zvyšuje riziko rôznych porúch, ako sú demencia či Alzheimerova choroba.
Dobrá správa ale je, že svoju pamäť môžeme posilniť. A nepotrebujete na to žiadne zázračné pilulky. Stačí pár jednoduchých, no účinných návykov. Chcete, aby váš mozog fungoval rýchlo, bystro a spoľahlivo? Tu je 8 tipov, ktoré vám s tým pomôžu.
Čítajte beletriu
Hoci vás nepochybne obohatí aj literatúra faktu, pre vašu pamäť je lepšia beletria alebo fikcia. Pri čítaní románu si totiž neustále cvičíte schopnosť vybaviť si mená postáv, sledovať dejové línie, vnímať súvislosti a pamätať si detaily, ktoré sa objavujú od začiatku až po poslednú stránku. Vedci si dokonca všimli, že ľudia s ranou demenciou, ako jedným z prvých príznakov zasahujúcej choroby, často prestávajú čítať romány, čo nie je ten najlepší prístup ani v tomto stave. Preto platí: ak chcete pamäť udržať v pohotovosti, ponorte sa do dobrého príbehu.
Poobedňajší „šlofík“
Možno si myslíte, že zdriemnutie počas dňa je iba pre deti alebo dôchodcov, no opak je pravdou. Krátky „šlofík“, ideálne v trvaní 30 až 90 minút medzi 13:00 a 16:00, môže pozitívne ovplyvniť vašu pamäť, koncentráciu aj mentálnu výkonnosť. Počas spánku totiž mozog aktívne triedi a ukladá nové informácie. Práve preto býva poobedný oddych účinným nástrojom na posilnenie dlhodobej pamäti.
Testujte svoju pamäť v múzeu
Múzeá sú dobrým miestom na precvičovanie pamäti. Ponúkajú množstvo vizuálnych podnetov, ktoré môžete využiť ako mentálnu posilňovňu. Skúste sa na chvíľu sústredene zahľadieť na jeden obraz či exponát. Vnímajte farby, tvary, kompozíciu, výrazy postáv. Čím viac detailov si všimnete, tým lepšie. Neskôr sa pokúste čo najpresnejšie opísať to, čo ste v múzeu videli, a to len na základe svojej pamäti.

Hrajte spoločenské hry
Pamäťové hry sú skvelým spôsobom, ako posilniť pamäť, a ešte lepšie je, že si ich môžete zahrať s rodinou, priateľmi či partnerom. Namiesto pozerania televízie skúste spoločenské hry, ktoré vyžadujú sústredenie a zapájanie pamäti – ako napríklad pexeso, spoločenské puzzle alebo kartové hry.
Jedzte zdravé potraviny
Nie je žiadnym tajomstvom, že kvalitné potraviny dokážu podporiť činnosť mozgu a pamäť. Na svoj tanier si tak určite vyberajte aj bobule a fazuľu, farebné ovocie a zeleninu, potraviny bohaté na antioxidanty a orechy. Vhodné sú tiež chudé bielkoviny a bielkoviny rastlinného pôvodu či mliečne výrobky. Vašu pamäť môže podporiť aj kvalitná tmavá čokoláda.
Vizualizujte
Keď sa vám nedarí zapamätať si niečo, čo sa zdá byť ťažké alebo nezrozumiteľné, skúste to prepojiť s konkrétnym obrázkom alebo vizuálnou predstavou. Tento spôsob sa nazýva vizuálna asociácia, a je to veľmi silný nástroj na zlepšenie pamäti. Môže to byť napríklad zložitý názov, meno, alebo akýkoľvek fakt – čím viac vizuálnych a osobných spojení vytvoríte, tým ľahšie sa vám informácie uložia. Táto technika pomáha mozgu efektívne organizovať informácie, čím sa stávajú ľahšie prístupné, keď ich potrebujete.
Neseďte celý deň na gauči
Fyzická aktivita nie je dôležitá len pre vaše telo, ale je kľúčová aj pre zdravie mozgu. Mnohé štúdie ukazujú, že pravidelný pohyb je spojený s nižším rizikom vzniku demencie a celkovo lepšou pamäťovou výkonnosťou v každom veku. Nemusíte hneď behať maratóny – obyčajná pravidelná chôdza má vynikajúci vplyv na mozgové funkcie. Ak máte možnosť, vymieňajte výťah za schody, parkujte ďalej od cieľa alebo si naplánujte krátke prechádzky počas dňa.
Socializujte sa
Štúdie naznačujú, že udržiavanie blízkych vzťahov pomáha zlepšovať pamäť a predchádzať jej strate v dôsledku demencie a Alzheimerovej choroby. Spoločenské väzby totiž stimulujú myslenie, podporujú komunikáciu a nútia mozog aktívne pracovať. Aj obyčajné stretnutie pri káve s priateľmi môže byť cvičením pre vašu pamäť. Pri rozhovoroch si spomínate na zážitky, zdieľate myšlienky, počúvate a reagujete, čím posilňujete svoje kognitívne funkcie.
Z mliečnej farmy až po najbohatšiu self-made miliardárku. Príbeh podnikateľky Diane Hendricks