6 návykov, ktoré ti v 40-ke prinesú finančnú slobodu

Ak chcete ukončiť svoju profesionálnu kariéru v skorom veku, musíte mať vytvorené dostatočné rezervy a zdroje, čo dosiahnete skorým šetrením. To je jasné všetkým.

Trik ale spočíva v tom, ako si vybudovať návyky, ktoré vám v splnení tohto cieľa pomôžu.

Niekoľko bežných ľudí, ktorým sa podarilo odísť z práce v skorom veku, sa podelili o svoje skúsenosti a rady. Nižšie je zhrnutých 6 tipov, čo robiť v dvadsiatke, aby ste sa v štyridsiatke mohli odobrať na predčasný dôchodok a povedať si: som finančne slobodný.

Kontrolujte svoje výdavky

Či už si vediete prehľad svojich výdavkov v tabuľke v Exceli alebo používate nejakú špeciálnu aplikáciu, je to na vás. Je ale úplným základom vedieť, koľko peňazí k vám príde a koľko od vás odíde.

Veľa ľudí, ktorí odišli do predčasného dôchodku, si najprv muselo stanoviť množstvo finančných prostriedkov, ktoré potrebujú na to, aby pohodlne zvládli zvyšok života.

„Musíte mať prehľad o tom, koľko míňate, aby ste si mohli vytvoriť rozpočet na dôchodok,“ hovorí Justin McCurry, ktorý prestal pracovať v tridsiatke s viac ako miliónom dolárov na účte.

Definujte si presné ciele

Ak ste si už naplánovali čas ukončenia kariéry, ste na najlepšej ceste. Vďaka stanovenému času odchodu si viete naplánovať aj množstvo finančných prostriedkov, ktoré budete potrebovať.

Často sa v rozhovoroch a článkoch o predčasnom odchode na dôchodok hovorí o pravidle 4%, ktoré vám pomôže odhadnúť, s akým rozpočtom by ste mali do budúcna počítať.

O čom toto pravidlo hovorí? Ak viete, že ročne budete na život potrebovať 20-tisíc eur (vaše výdavky), potom podľa pravidla 4% (20.0000 / 0,04) budete potrebovať kapitál vo výške 500.000 €, aby ste sa stali finančne slobodným.

Samozrejme, pri primeranom riziku je potrebné tento kapitál nechať pracovať, aby dosiahol ročnú návratnosť aspoň 4%. Časť prostriedkov môžete nechať na termínovanom vklade, časť investovať do dlhopisov, časť do dividendových akcií a podobne.

Najprv zaplaťte svojej budúcnosti

Keď už máte finančný plán, treba sa zamerať na jeho realizáciu. Prvým krokom je, že si z každej výplaty pošlete určitú sumu na sporiaci účet. Čím skôr chcete opustiť zamestnanie, tým väčšie percento z mesačného príjmu budete musieť ušetriť.

Najlepšie, čo môžete urobiť, je nastaviť si automatické platby – akonáhle príjem pristane na vašom účte, automaticky sa určená suma presunie medzi úspory. Vďaka tomu nebudete peniaze určené na budúcnosť ani vidieť, takže nebudete mať pokušenie minúť ich.

Odložte si polovicu príjmov

Väčšina ľudí, ktorým sa podarilo v pomerne nízkom veku ukončiť zamestnanie sa zhoduje v tom, že by ste si mali odložiť aspoň polovicu zo svojich mesačných príjmov.

Existujú rôzne „šetriace stratégie“, ktoré vám v tomto pomôžu. A pamätajte na to, že 50% je ideálne minimum. Ak ste schopní ušetriť viac, určite tak urobte.

Prepočítavajte cenu na čas

„Pre dosiahnutie vysokej hodnoty ušetrených peňazí, si začnite svoje nákupy prepočítavať na časové jednotky a nie na doláre,“ hovorí J.P. Livingston, autorka webu The Money Habit.

„Takže namiesto toho, že nový iPhone stojí 800 dolárov, si vypočítajte koľko času by vás stálo zarobiť si naňho. Ak by vás stál 60 hodín práce, znamená to že naňho miniete 1.5 týždňa svojho života.“

Vďaka tomu sa zamyslíte nad tým, či sa vám naozaj oplatí minúť peniaze na danú vec.

„Je to výborné hlavne na nákup veľkých vecí,“ hovorí jeden z tých, ktorým sa podarilo odísť do skorého dôchodku. „Na nákup bytu s jednou izbou naviac alebo luxusnejším vybavením vás môže stáť aj o 50.000 dolárov viac. Naozaj to stojí za tri roky práce naviac?“

Maximalizujte svoj príjem

Okrem šetrenia je potrebné zamýšľať sa aj nad tým, ako maximalizovať príjmy.

Do predčasného dôchodku odišiel aj Chris Reining, ktorý hovorí: „V určitom bode budete musieť rozmýšľať nad spôsobom, ako zarobiť viac peňazí, lebo to je naozaj neobmedzené. Nikdy nebudete mať nulové výdavky, ale vždy môžete zarábať viac. Takže keď sa dostanete do stavu, keď míňate čo najmenej, zamerajte sa na zarábanie väčšieho množstva peňazí.“

Riešení je niekoľko – vrátane práce na čiastočný úväzok, alebo zabezpečenia pasívneho príjmu.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre