6 ľahko osvojiteľných návykov, ktoré vám pomôžu budovať bohatstvo

„Sme to, čo opakovane robíme. V takomto prípade dokonalosť nie je čin ale zvyk.“ povedal Aristoteles. A toto je naozaj dobrá rada. Avšak s niektorými zvykmi je ťažké prestať, napríklad s fajčením alebo so sťažovaním sa na svojho šéfa.

A naopak, niektoré návyky je ľahké osvojiť si, samozrejme, pokiaľ ste si 100% istý, že ich chcete zmeniť. Práve tie sa chystám riešiť v tomto článku.

Ak plánujete začať s budovaním bohatstva, musíte začať zmenou doterajších starých návykov, ktoré vás nikam neposúvali. Ak si osvojíte nové, budú ako kormidlo na lodi, budú vás sprevádzať a určovať smer vášho života pomerne ľahko.

Takže, poďme sa pozrieť na šesť návykov, ktoré môžete začať realizovať už dnes!

Skoré ranné vstávanie

Život sa vám môže zdať príliš bláznivý, no určite je menej bláznivý pred tým, než sa všetci ostatní vo vašej domácnosti prebudia! Aj to je dôvod prečo vstávať skoro!

V mojej obľúbenej podnikateľskej knihe „The One Thing“ od Garyho Kellera a Jaya Papasana použili myšlienku auta, ktoré každý deň vyčerpalo svoju nádrž. To znamená, že čím skôr si urobíte najdôležitejšie povinnosti, tým rýchlejšie vás to vo vašom podnikaní posunie priamo dopredu.

Definujte si ciele a záchytné body

Ak neviete kam sa chcete dostať, ako budete vedieť, že ste sa tam dostali? Alebo ako budete vedieť, že ste na tej správnej ceste? Definovanie cieľov a stanovenie ukazovateľov je ľahko dosiahnuteľný zvyk, ktorý sa môže stať súčasťou vašej rannej rutiny.

Každé ráno si sadnem nad zoznam svojich cieľov a hodnotím, aký pokrok som v ich dosiahnutí urobila. To mi pomáha zameriavať sa na to hlavné a uistiť sa, že príliš neodbočujem od cieľa a nezameriavam sa na „žiarivé nové veci“, ktoré sú všade okolo mňa.

Viac čítajte

Čítanie sa vám možno nejaví ako zvyk, no opýtajte sa vášnivého čitateľa a on vás vyvedie z omylu! Ak títo ľudia vynechajú čítanie o i len na jeden deň, cítia, ako by bolo niečo zle.

Čítanie je skvelá cesta na zlepšenie vášho blahobytu a pohody, pretože vám to umožňuje vyskúšať si myseľ autora, spoznať jeho myšlienky a vedomosti a nadobudnúť poznanie ako si zlepšiť život.

Pousilujte sa dostať čítanie do vášho života a urobiť si z neho návyk – pre kariéru aj pre potešenie. Nemusí vám to zabrať hodiny – len 15 minút denne vám pomôže prelúskať sa tuctami kníh ročne a s vašimi myšlienkami sa stanete multimilionárom.

citanie-cas-pre-seba

Urobte si čas pre seba

Ďalší zvyk, ktorý je dobré si osvojiť, je urobenie si času pre seba samého. Dávajte si „schôdzky“ samy so sebou, aby ste si dokončili pre vás dôležité úlohy. Napríklad dnes ráno som si urobila čas pre seba aby som napísala tento článok a práve ho píšem.

Okolo vás budú milióny vecí, ktoré sa budú snažiť upútať vašu pozornosť. Ak si urobíte čas pre seba, uistíte sa, že úlohy, ktoré sú pre vás najdôležitejšie – tie, ktoré vás posunú k blahobytu – budú v rámci tohto dňa dokončené.

Aspoň raz týždenne sa stretnite s ľuďmi chytrejšími ako ste vy

Možno už máte svoje zvyky, ktoré súvisia aj s inými ľuďmi, ako napríklad chodenie do kostola alebo hranie softbalu. Tieto návyky sú síce skvelé, no chcela by som vás povzbudiť, aby ste sa začali pravidelne stretávať aj s ľuďmi chytrejšími ako ste vy.

Mohli by ste napríklad navštíviť skupiny, v rámci ktorých sa zdokonalíte v marketingu či podnikaní, zavolať miestneho vedúceho na kávu alebo by ste ti mohli najať profesionálneho kouča.

Som si istá, že ste už počuli o tom, že ste priemerom ľudí, s ktorými sa stretávate a trávite najviac času. Preto sa teda uistite, že budete svoje priateľstvá posúvať na vyšší level.

Na každé „nie“ sa opýtajte „prečo“

Jeden z najotravnejších zvykov malých detí je otázka „prečo“:

„Prečo sa nemôžem dotknúť sporáka?“
„Prečo nemôžeme ísť do ZOO?“
„Prečo musím cikať postojačky?“

Aj keď je to otravné, tento zvyk je v skutočnosti pre deti veľmi užitočný pri objavovaní tohto veľkého a mätúceho sveta. Napokon však príde etapa života, kedy tento zvyk nadobro stratíme. Začneme akceptovať čo nám bolo povedané a budeme robiť veci len preto, že je to tak.

Avšak, ak si chcete v tomto svete vybudovať pohodlie, nemôžete robiť veci tak, ako sú dané. Toto narušenie chodu vecí začína tým, že sa na každé „nie“ opýtate „prečo“. Jednoducho si opäť osvojte návyk pýtania sa „prečo“.

Celkovo, budovanie dobrých návykov vám môže prevrátiť život a pomôcť dosiahnuť úspechy, o ktorých ste doteraz len čítali.

Dobrou správou je, že niektoré zvyky sa dajú osvojiť naozaj ľahko. Namiesto toho, aby ste videli budovanie bohatstva ako veľkú, odrádzajúcu úlohu, si do svojho denného režimu pridajte niektoré (alebo všetky) z týchto návykov. Keď sa o rok pozriete späť, uvidíte, aký pokrok ste urobili.

Dúfajme, že ste dostali pár dobrých rád do života ako postupovať pri budovaní úspechu a blahobytu. Teraz si bežte nastaviť budík!

Komentáre