Toto je skutočná podstata úspechu, hovorí svetoznámy manažér

Alan Mulally
Alan Mulally (autocentre)

Pred viac než desiatimi rokmi bola spoločnosť Ford Motor v pomerne veľkých problémoch. V roku 2006 stratili až 12,7 miliardy dolárov, čo rozhodne nie je malé číslo. Práve táto suma bola dôvodom na niektoré veľké zmeny v spoločnosti, pričom jednou z nich bol aj príchod nového prezidenta a generálneho riaditeľa Alana Mulallyho.

Mulally sa pustil do práce a do roku 2010 zvýšil príjmy automobilky Ford na 6,6 miliardy dolárov. Spoločnosti sa začalo na trhu dariť a dostala sa na prvé miesto medzi americkými producentmi automobilov. Dá sa povedať, že Mulally jej dodal nový dych v čase, keď už bola na hranici úplného zlyhania.

Aj tento pozoruhodný zvrat je jedným z dôvodov, prečo sa tento manažér zaradil medzi najlepších generálnych riaditeľov na svete.

Takže ako to urobil? Čo bolo základom celej premeny? Čo Mulally využil na to, aby z krachujúcej spoločnosti urobil firmu prekonávajúcu všetky ostatné?

Jedným slovom, LÁSKA.

Hneď v roku 2006, chvíľu po tom, ako sa stal generálnym riaditeľom, rozprával pred 4.000 zamestnancami Fordu – manažérmi, ale aj predajcami áut. Na konci poprosil všetkých vedúcich pracovníkov, aby sa postavili a otočili smerom k obchodníkom. Potom ich poprosil o jednu zaujímavú vec: Chcel, aby predajcom povedali, že ich ľúbia.

Na prvý pokus sa mu to nepáčilo. Tak im povedal, aby to urobili znovu… ako keby to naozaj mysleli vážne. Po druhom pokuse – keď sa museli vedúci pracovníci spojiť a pocítili lásku – sa atmosféra zmenila.

„Cítil som tú lásku,“ povedal jeden predajca, ktorý tam vtedy bol, „a v tom momente som pocítil, že kultúra spoločnosti Ford Motors sa začala meniť na niečo, čo sa dalo prirovnať k legendárnym časom Henryho Forda.“

Alan Mulally
Alan Mulally (Techpurge)

Avšak láska nie je všetko, čo potrebujete. Uskutočnenie prevratu na úrovni Fordu si vyžaduje aj niečo viac, teda plán.  A ako povedal Mulally, je dôležité aby o vašom pláne vedel každý človek v spoločnosti.

Ale plány môžu fungovať iba vtedy, pokiaľ sa nájdu ľudia, ktorí na nich naozaj chcú spolupracovať. Mulally vedel, že bez dôvery, ochoty, spolupráce a aj lásky žiadny plán nedokáže pomôcť.

Takže ako hlavný bod si zvolil lásku. A v neskoršom interview prezradil, čo on vníma ako základ úspechu:

„Zámer nášho úspechu je pomáhať druhým, lebo to je najlepšia odmena.“ Pomáhať druhým, to je skutočná podstata úspechu.

Nie získať státisíce zákazníkov, kúpiť si super-jachtu, alebo objaviť sa na titulkoch najväčších biznis magazínov sveta. Cieľom úspechu by malo byť pomáhať iným ľuďom, vrátane vašich vlastných zamestnancov.

Vec, ktorá je často prehliadnutá, je práve to že z vášho úspechu môžete profitovať vy, aj druhá strana – teda napríklad zákazník – pokiaľ sa zameriate na tento druh lásky.

Väčšinou lásku a peniaze vnímame ako dve oddelené veci. Ale pravdou je, že práve láska je základom úspechu. Prečo? Lebo láska spája tímy dohromady a drží ľudí spojených. Tímy, ktorých základom je láska, vždy predbehnú všetky ostatné – fyzicky, duchovne, ale aj finančne.

Mimoriadne úspešní ľudia z každého priemyslu toto vedia. Podnikateľ a blogger z BlueYard Capital Hampus Jakobsson povedal: „Ak som si niečo zobral zo sveta podnikania, tak je to poznanie, že viesť ľudí neznamená iba „byť tam pre nich“ – ide o to, že ich ľúbite. Ja naozaj milujem svojich ľudí a výsledkom je veľmi vysoká úroveň rešpektu. Dôverujeme si navzájom, vďaka čomu môžeme podstúpiť riziko, ktoré by sme inak nezvládli.“

Vedie $100 miliónovú firmu a jeho rada pre ostatných podnikajúcich ľudí je rovnaká ako od Mulallyho: Svojich ľudí musíte ľúbiť.

Komentáre