O. Winfrey je miliardárkou aj vďaka komunikácii (+10 tipov, ako vedieť lepšie komunikovať)

Miliardárka Oprah Winfrey (Foto: Flickr/NewhouseSU)

Schopnosť udržať rozhovor s kamarátom, kolegom alebo biznis partnerom je veľmi cenná schopnosť, ktorú však rozvíja iba málo ľudí. Túto myšlienku vyslovila Celeste Headlee počas svojej populárnej TED prednášky.

„Uvedomila som si, že konverzačná kompetencia môže byť najviac prehliadanou schopnosťou, ktorú sa nezvládame učiť,“ povedala Headlee.

„Deti trávia hodiny denne reagovaním na nápady a komunikáciou medzi sebou cez obrazovky zariadení, ale málokedy vedú úprimné a osobné rozhovory. Možno to znie vtipne, ale mali by sme si položiť otázku: Existuje dôležitejšia schopnosť v 21. storočí než udržanie stáleho a kvalitného rozhovoru?“

Podľa autorky z New York Times Cheryl Strayed, toto je niečo, čo z miliardárky Oprah Winfrey robí výnimočnú osobu. Nikdy nestratila vášeň k počúvaniu a učeniu sa od iných prostredníctvom rozhovorov.

Po rozhovore s Oprah sa Strayed vyjadrila nasledovne:

„Stretla som Oprah a chcela som, aby ma mala rada. A Oprah rovnako chcela, aby som mala ja rada ju. Nebolo to ako stretnúť sa s kráľovnou – síce sa za kráľovnú považovať dá, ale vôbec sa tak nespráva. Stále bola veľmi skromná a vyžarovalo z nej, že jediné, čo chce, je autentická interakcia so mnou. Vtedy som si pomyslela, že toto je niečo, čo jej prinieslo úspech.“

Nasledujúcich 10 tipov, ktoré Headlee spomína vo svojej TED prednáške, vás možno nepremení na komunikačných majstrov ako je Oprah. Avšak určite ich môžete využiť na ceste za lepšími komunikačnými zručnosťami.

1. Zabudnite na multitasking. „Ak sa chcete dostať von z konverzácie, urobte to. Nebuďte napoly v nej a napoly mimo nej,“ radí Headlee.

2. Buďte skromní. Konverzácia nie je fórum, kde sa váš názor nestretne s nesúhlasom. Pripomienky a opačné názory prijímajte s pokorou.

3. Používajte otázky s otvoreným koncom. Otázka, na ktorú sa dá odpovedať „áno“ alebo „nie“, bude zodpovedaná iba jedným slovom.

4. Prispôsobte sa. Nesnažte sa násilne usmerniť konverzáciu tak, ako chcete vy. Prispôsobte sa ostatným a témy meňte prirodzene.

5. Je v poriadku nevedieť. Tváriť sa, že ste expert, keď v skutočnosti neviete odpovedať na otázky, vás ku kvalitnej konverzácii rozhodne nenasmeruje.

6. Neprirovnávajte sa k zážitkom iných. „Ak niekto rozpráva o problémoch v práci, nesťažujte sa na svoju prácu. Ak niekto hovorí o tom, ako stratil člena rodiny, nezačnite rozprávať o podobnej situácii vo vašej rodine,“ hovorí Headlee.

„Zážitky sú individuálne, nikdy nie rovnaké. Nemusíte ten moment využiť na to, aby ste ukázali, že aj vy ste v minulosti trpeli.“

7. Neopakujte sa. „Je to veľmi nudné,“ hovorí Headlee.

8. Nestrácajte sa v detailoch. Ľudí často nezaujímajú detaily. O zážitkoch rozprávajte najprv vo všeobecnosti a len ak sa niekto pýta na podrobnosti, zájdite aj do detailov.

9. Počúvajte. „Ani vám nedokážem povedať, ako veľa dôležitých ľudí tvrdí, že schopnosť počúvať je asi to najdôležitejšie, čo sa v živote môžete naučiť,“ hovorí Headlee. „Buddha povedal, že ak sú vaše ústa otvorené, nič sa neučíte.“

10. Buďte struční. Dobrá konverzácia nemusí trvať celý deň.

Spracované podľa informácií cnbc.com

Komentáre