Miliardár Ray Dalio: Tieto 3 knihy mali na môj život najväčší vplyv

ray dalio
Miliardár Ray Dalio (cnbc.com)

Ray Dalio, miliardár a manažér hedžového fondu, sa o svet financií a investovania zaujímal už ako 12-ročný chlapec, kedy nakúpil prvé akcie.

Zmysel pre investície a obchod  rozvíjal aj počas štúdia na Harvarde, po ukončení ktorého založil najväčší hedžový fond  Bridgewater Associates. Ten v súčasnosti spravuje aktíva v celkovej hodnote 160 miliárd dolárov.

Dalio na stránkach Reddit dostal otázku, aké knihy mali na jeho kariéru a život najväčší vplyv? Známy miliardár vyzdvihol tri knihy, no prekvapením je, že ani jedna nesúvisí s obchodom či investovaním.

Takže o aké knihy ide?

1. “The Lessons of History” (Will a Ariel Durant)

Historici Will a Ariel Durant sa venovali dejinám ľudskej civilizácie niekoľko desaťročí. Výsledkom ich neúnavnej práce bola publikácia Príbeh civilizácie, ktorá obsahovala 11 zväzkov s množstvom cenných, historických faktov.

Z nich neskôr vybrali tie najdôležitejšie, ktoré zhrnuli do krátkej knižky: The Lessons of History. Pre ľudí, ktorí veria, že myšlienky a udalosti z ďalekej histórie sa opakujú, má kniha nevyčísliteľnú hodnotu. Môže byť nielen zdrojom informácií, ale aj kľúčom k úspechu.

2. “River Out of Eden” / Rieka z raja (Richard Dawkins)

Človek je bytosť stará viac ako 200-tisíc rokov.  Na to, aby sme dokázali porozumieť zákonom prírody, jej vývoju a smerovaniu, je potrebné ju dôkladne poznať.

Je užitočné vedieť, ako a prečo sa jednotlivé druhy vyvíjali, odkiaľ prišli a kam smerujú. A práve na tieto otázky a ešte mnohé ďalšie odpovedá jedna z najznámejším evolučných kníh od Dawkinsa.

3. “The Hero with a Thousand Faces” / Hrdina s tisíckami tvárí (Joseph Campbell)

Kniha z roku 1949, ktorá skúma dávnu mytológiu a psychológiu rôznych kultúr a ich hrdinov. Popisuje skutočnú cestu životom so všetkými úspechmi, ale aj pádmi. Odhaľuje základnú symboliku našich predkov, ich učenie a základné pravidlá, ktorými sa riadilo celé ľudstvo niekoľko tisícročí.

Dalio sa teda neriadil žiadnymi svetoznámymi knihami o biznise, podnikaní alebo burze. Práve naopak, veľkú hodnotu pripisoval knihám opisujúcim históriu, vývoj a myslenie ľudstva, ktoré má tendenciu sa aj po toľkých rokoch opakovať.

Pozri tiež: 6 kníh, ktoré vám pomôžu zbohatnúť

Komentáre