Kryptomeny: Všetko dôležité, čo potrebujete vedieť

Kým pred niekoľkými rokmi bol pojem kryptomena takmer neznámy, dnes je to už zabehnutá fráza, ktorá sa čoraz viac dostáva do uší širokej verejnosti.

Do podvedomia ľudí sa virtuálne meny dostali najmä vďaka bitcoinu, najpopulárnejšej kryptomene, ktorá dosiahla raketový rast z pár centov až k desaťtisícom dolárom.

Čo to vlastne tie kryptomeny sú, ako tieto virtuálne aktíva fungujú, ako ich nakúpiť, ťažiť či dokonca na nich zarobiť? Pripravili sme si pre vás ucelený prehľad, v ktorom vás so svetom kryptomien zoznámime od A po Z.

Čo sú kryptomeny a ako fungujú?

Na začiatok si povedzme, čo to vlastne kryptomena je. Ide o virtuálnu/digitálnu menu, ktorá je vytvorená na základe kryptografických protokolov (šifrovací protokol, ktorý zaisťuje bezpečný prenos informácií na základe vopred stanovených podmienok).

Virtuálne meny sú označované aj ako elektronické peniaze, ktoré sú alternatívou voči klasickým fiat menám (euro, koruna, dolár, libra..) a už dnes s nimi môžeme platiť v obchodoch či na internete. Stačí nám kryptopeňaženka, v ktorej si za eurá nakúpime kryptomenu a s ňou následne môžeme platiť na miestach, kde platby s digitálnymi menami akceptujú.

Blockchain

Virtuálna mena k svojmu fungovaniu využíva sieť počítačov po celom svete, pričom každá jednotka kryptomeny je vlastne len zápis v počítači/sieti. Táto decentralizovaná sieť alebo databáza sa nazýva blockchain.

Nakoľko je sieť blockchain postavená na miliónoch počítačoch, nikto ju nedokáže jednorazovo „zničiť“ či ovládnuť. Ak vypadne jeden z počítačov, nič sa nedeje, no ak napr. skrachuje banka, v ktorej ste mali peniaze, potom je v ohrození aj váš účet. Pokiaľ by ste chceli ovládnuť bitcoin, museli by ste ovládnuť viac ako polovicu tohto počítačového výkonu, čo je prakticky nemožné.

Blockchain môžeme tiež vnímať ako veľkú účtovnú knihu, v ktorej nájdete úplne všetky transakcie s bitcoinom, čiže aj tú úplne prvú z roku 2009. Záznamy v blockchaine sa nedajú zmeniť ani zmazať.

Ak máte v kryptopeňaženke niekoľko BTC mincí, v skutočnosti tu nie sú uložené v podobe nejakého súboru či údaju. Je tu uložený iba kľúč, ktorý dokazuje, že určitá časť bitcoin mincí patrí práve vám. A presne takto funguje celá blockchain sieť.

Pokiaľ by ste sa chceli pozrieť do tejto databázy, môžete tak spraviť cez web blockchain.com.

Decentralizácia

Hlavným znakom virtuálnych mien je decentralizácia. Keď si otvoríte peňaženku a pozriete sa na bankovku eur, vidíte, kto ich vydáva a komu „kvázi“ patria – Európskej centrálnej banke. Tá dokáže zo dňa na deň vytlačiť viac eurobankoviek, čo spôsobí, že hodnota tých vašich sa zníži.

Pri kryptomenách nič také neexistuje – nad bitcoinom nestojí žiadna centrálna inštitúcia, ktorá by bitcoin riadila, prípadne do obehu púšťala viac BTC mincí.

Dnes existuje už viac ako 2000 virtuálnych mien, no úplne prvou a dodnes najpopulárnejšiou je Bitcoin. Ostatné kryptomeny sa označujú ako alternatívne coiny – altcoiny (detailnejšie si ich rozoberieme nižšie).

Bitcoin

Bitcoin je úplne prvou kryptomenou, ktorá vznikla v roku 2009. Jej tvorca je anonymný a má prezývku „Satoshi Nakamoto“ – môže to byť jedna, prípadne viac osôb.

Bitcoin vznikol v čase, keď sa svet snažil vysporiadať s ekonomickou a finančnou krízou. Samozrejme, spočiatku nebol vôbec známy a jeho hodnota bola pár centov. Existovali pochybnosti, či má táto virtuálna mena šancu prežiť a či si získa dôveru širokej verejnosti.

Od začiatku sa bitcoin opiera o 3 hlavné princípy:

  • Kryptografia (bezpečná a šifrovaná komunikácia)
  • Decentralizácia (neriadi ju žiadna centrálna inštitúcia)
  • Blockchain (účtovná kniha s transakciami, ktorá beží na miliónoch počítačoch z celého sveta)

Celkové množstvo bitcoinov v obehu je obmedzené na 21 miliónov, pričom posledný bitcoin by sa mal vyťažiť zhruba v roku 2140. To znamená, že v obehu nemôže byť viac bitcoinov, čo je zásadný rozdiel v porovnaní s fiat menami. Keď sa centrálna banka rozhodne vytlačiť viac národnej meny, zvýši sa jej ponuka a znižuje sa hodnota meny. Toto pri bitcoine nehrozí a v porovnaní s klasickými peniazmi má skôr deflačný charakter.

Čo sú altcoiny?

Ako sme už poznamenali vyššie, pojmom „altcoin“ označujeme alternatívnu kryptomenu voči bitcoinu, čiže virtuálne meny, ktoré podobne ako bitcoin využívajú technológiu blockchainu (v novej či pozmenenej podobe). Avšak existujú aj výnimky – bez blockchainu dokáže fungovať napr. IOTA či ByteBall.

Prvý altcoin vznikol dva roky po Bitcoine, v roku 2011 a bola to kryptomena Litecoin. Medzi ďalšie známe altcoiny patrí Ethereum, Ripple, Tether či Monero.

Altcoiny nevznikli len tak pre nič za nič, ale mnohé sa snažia vykryť akési „nedostatky“ bitcoinu, napríklad jeho nedostatočnú anonymitu (pokiaľ niekto pozná vašu BTC adresu, dokáže si dohľadať históriu platieb) či vyššie transakčné poplatky.

Vzniklo tak niekoľko kryptomien, ktoré sa snažili byť plne anonymné. Do tejto skupiny patrí napríklad kryptomena Monero, DASH či ZCoin.

Altcoiny ako napr. litecoin sa taktiež lepšie škálujú a sú vhodnejšie pre menšie platby. Navyše sú pri nich nižšie transakčné poplatky.

Altcoiny sa od bitcoinu líšia aj svojou ťažbou. Pokiaľ chcete ťažiť bitcoin, súperite s ostatnými v riešení matematických rovníc, čo sa nazýva model Proof-of-Work (POW). Niektoré virtuálne meny opúšťajú tento model a nahrádzajú ho inými modelmi ako POS.

Ako môžete vidieť na stránkach Coinmarketcap.com, aktuálne existuje takmer 2300 kryptomien. Najväčšiu trhovú kapitalizáciu si s výrazným náskokom drží bitcoin (178 miliárd dolárov), za ním nasleduje Ethereum (22 miliárd USD) a prvú trojku uzatvára Ripple (13,4 mld. USD).

Kryptomeny s najväčšou trhovou kapitalizáciou (coinmarketcap.com)

Ťažba kryptomien

Pod ťažbou kryptomien je dobré rozumieť proces overovania/potvrdzovania transakcií, ktoré čakajú na to, kým budú zaradené do účtovnej knihy – blockchainu.

Predstavte si, že svojmu známemu posielate 0.1 BTC, čiže vytvára sa akási transakcia. Pokiaľ robíte transakciu s klasickými menami v banke (z účtu na účet), transakciu realizujú banky. V kryptosvete pri transakciách asistujú práve baníci (ťažiari) – aby sa vaša transakcia úspešne zrealizovala, zabalí sa do zašifrovaného bloku a pridá sa do siete blockchain (pod jedným „blokom“ rozumieme transakcie, ktoré sa uskutočnili za posledných približne 10 minút).

Ťažbou kryptomien sa kontroluje správnosť jednotlivých transakcií v poslednom bloku (podobne ako v banke), pričom odmenou pre ťažiarov sú vyťažené bloky mincí.

Potvrdzovanie transakcií (čiže ťažbu) si môžete predstaviť ako lúštenie šifier a čím výkonnejší počítač máte, tým rýchlejšie dokážete túto šifru vylúštiť.

Platí, že čím viac baníkov kryptomenu ťaží, tým je sieť bezpečnejšia, nakoľko sa tým vylučuje možnosť, že by sieť ovládol jeden subjekt.

Ako ťažiť kryptomeny

Pokiaľ sa rozhodnete pre ťažbu kryptomien, máte na výber niekoľko možností:

  • ťažba kryptomien vlastným hardvérom
  • ťažba kryptomien vlastným hardvérom v mining poole
  • ťažba kryptomien v cloude

Ak sa rozhodnete ťažiť vo vlastnej réžii s vlastným hardvérom, pripravte sa na vysoké počiatočné investície. Potrebujete totiž výkonný hardvér, ktorý nie je najlacnejší.

K ťažbe potrebujete tiež špeciálny softvér (napr. CGminer) a bitcoinovú peňaženku, na ktorú sa vám budú ukladať vyťažené kryptomeny.

Mining Rig (Youtube: This is Mining)

Druhý spôsob je podobný ako prvý, avšak tu sa s vlastným hardvérom pripájate do mining poolu, čo je miesto, v ktorom sa spájajú ťažiari spájajú do skupín.

V takomto mining poole dochádza k združovaniu výpočtového výkonu všetkých ťažiarov, vďaka čomu rastie pravdepodobnosť, že pool dokáže nový blok vyťažiť ako prvý. Odmena z potvrdeného bloku sa následne rozdeľuje medzi minerov a to podľa výšky výpočtového výkonu, ktorým v poole disponujú.

A nakoniec tu máme ťažbu kryptomien v cloude – pri tomto spôsobe nepotrebujete vlastný hardvér, pretože si za určitú sumu prenajímate ťažobný výkon. Je viacero firiem, ktoré vlastnia veľké datacentrá navrhnuté tak, aby kryptomeny ťažili pri čo najnižších nákladoch. Cez cloud mining si prenajímate výkon ťažby (tvz. Hash rate)

Oplatí sa ťažiť kryptomeny?

Treba si uvedomiť, že na ťažbe kryptomien dnes naozaj nezbohatnete, takže je dobré mať realistické očakávania. Ťažba kryptomien je finančne náročná. Nekončí to len obstaraním kvalitného hardvéru, zabúdať nemožno ani na nemalé náklady za elektrinu či chladenie.

Predtým, ako začnete s ťažbou kryptomien, môžete si cez špeciálne kalkulačky vypočítať, či pre vás bude mining rentabilný. Takouto kalkulačkou je napr. Cryptocompare.

Treba si tiež uvedomiť, že kryptomenu sa nám oplatí ťažiť dovtedy, pokým sú náklady na jej ťažbu nižšie ako jej hodnota. Čiže ak má ťažba jedného bitcoinu stojí 4000 dolárov a jeho cena je 3700 USD, je jasné, že ťažba je nerentabilná.

Ako nakúpiť kryptomeny?

Okrem ťažby existujú aj iné možnosti, ako sa dostať ku kryptomenám. Jednou z najjednoduchších je nákup bitcoinu či altcoinov cez online zmenáreň. Tou najznámejšou zmenárňou a zároveň kryptopeňaženkou je Coinbase.

Stačí si na Coinbase založiť účet, následne ho verifikovať a potom cez bankový prevod alebo platobnou kartu nakúpiť kryptomenu, o ktorú máte záujem.

Cez Coinbase môžete nakúpiť nielen Bitcoin, ale aj rôzne altcoiny ako Litecoin, Ethereum, Ripple či Zcash.

PS: pokiaľ sa v Coinbase registrujete cez tento odkaz, získate odmenu 10 dolárov v podobe bitcoinu (podmienkou je minimálny vklad aspoň 100 dolárov).

Ku kryptomenám sa viete dostať aj cez viacerých brokerov ako napr. XTB, avšak tu nenakupujete priamo kryptomenu, ale finančný derivát známy ako CFD.

Ďalším spôsob, ako získať kryptomenu, je kryptomat, čo je obdoba klasického bankomatu. Je to zariadenie, ktoré zákazníka prepojí s burzou a za trhový kurz môže realizovať transakciu s bitcoinom či inou kryptomenou.

Ako takýto kryptomat použiť?

Ak chcete do svojej kryptopeňaženky pridať ďalšie bitcoiny, postup je nasledovný:

  • Oskenujte QR kód vašej kryptopeňaženky pod čítačkou kryptomatu
  • Zvoľte sumu, za akú chcete nakúpiť bitcoiny
  • Vložte prostriedky a čakajte na spracovanie transakcie

Prehľad všetkých automatov na kryptomeny nájdete na stránke CoinATMradar.com

Čo je to kryptopeňaženka?

Kryptopeňaženka je služba/nástroj na bezpečné uloženie virtuálnych mien. Kryptopeňaženka môže byť elektronická (v podobe mobilnej aplikácie) alebo hardvérová (USB disk).

Peňaženka, či už elektronická alebo hardvérová vám zobrazuje adresu, na ktorú viete kryptomenu prijať. Je to niečo ako číslo účtu v banke.

Pre dlhodobé držanie kryptomien, ako aj pre väčšie investície, sa odporúča hardvérová peňaženka. Sú to vlastne také malé počítače s displejom, na ktorých beží overený softvér. Medzi obľúbené hardvérové peňaženky patrí Trezor, ktorá vznikla v susednej Českej republike.

Ako zarobiť na kryptomenách?

Určite si to nepredstavujte tak, že ak vstúpite do sveta kryptomien, bude z vás „boháč“. To určite nie. Podobne ako na iných finančných trhoch, aj na trhu s kryptomenami existujú možnosti, ako si zarobiť. Tu je niekoľko z nich:

Stratégia Buy and Hodl

Teraz si možno hovoríte – nemá tam byť náhodou „Buy and Hold“? V podstate áno, no medzi kryptoinvestormi sa ujal práve pojem HODL, ktorý vznikol ako preklep od slova HOLD (držať) a je ním myslené dlhodobé držanie coinov.

Zástancovia stratégie Buy and Hodl sa na kryptomenu pozerajú ako na dlhodobú investíciu, pretože veria, že aj napriek poklesom bude ich hodnota dlhodobo rásť.

Investori s týmto prístupom pridávajú do svojho portfólia rôzne altcoiny, ktorým predpovedajú svetlú budúcnosť, ako je napr. IOTA či Stellar Lumens, altcoiny, ktoré už dnes majú partnerstvá s viacerými poprednými firmami.

Opakom tejto stratégie je neustále nakupovanie/predávanie kryptomien, čím sa dostávame k obchodovaniu.

Obchodovanie – trading

Pri obchodovaní sa snažíte odhadnúť budúci vývoj ceny a realizovať zisk. Ráno nakúpite na cene 6420 a poobede predáte za 6540. Nie je nič jednoduché, žiada si to disciplínu, trpezlivosť a dobrý obchodný plán. Prevažne sa využíva technická analýza a sledovanie technických patternov, použitie indikátorov a taktiež monitorovanie dôležitých správ a sentimentu.

Treba myslieť na to, že trh s kryptomenami je mimoriadne volatilný a počas pár dní sa cena dokáže zmeniť o desiatky percent. Obchodovaním s kryptomenami si môžete pekne zarobiť, no taktiež môžete zaznamenať nemalé straty.

Nemyslite si, že sa stanete úspešným traderom za pár dní či týždňov. Chce to veľa štúdia a zbierania skúseností a čo je dôležité, vždy sa treba držať obchodnej stratégie. Môžete mať tú najlepšiu stratégiu, no pokiaľ sa podľa nej nebudete riadiť, neuspejete (a k tomu je potrebná disciplína).

Kde obchodovať?

S kryptomenami môžete obchodovať na kryptoburzách, ktorých je naozaj mnoho. Medzi známe burzy patrí Bitstamp či Poloniex.

Obchodovať s kryptomenami môžete aj cez deriváty CFD, o ktorých sme už hovorili vyššie. V takomto prípade nenakupujete priamo kryptomeny, ale finančný nástroj, ktorý kopíruje cenu virtuálnej meny. Tieto kontrakty ponúka viacero brokerov, pričom poplatkom je spread. Výhodou pri CFD je, že si obchodovanie viete vyskúšať na DEMO účte s fiktívnymi peniazmi.

Zhrnutie

Ako už dnes môžeme vidieť, kryptomeny sem neprišli na pár mesiacov. Ich nástup už akceptovali viaceré veľké firmy, ako napr. Facebook, ktorý prichádza s vlastnou virtuálnou menou Libra. Aktuálne však existuje cez 2200 coinov a je zrejmé, že prežije len pár z nich.

Pokiaľ chcete kryptomenám rozumieť, určite sa aktívne vzdelávajte, nakoľko je to dynamická oblasť a veľa vecí sa v nej mení. Pokiaľ vás tento segment zaujíma, nebojte sa s virtuálnymi menami začať. Vyskúšajte si ich nakúpiť, skúste nimi platiť v obchode, prípadne zmeňte jednu kryptomenu za druhú. Môžete ich dlhodobo držať s očakávaním, že o pár rokov bude ich hodnota niekoľkonásobne vyššia, prípadne zbierajte skúsenosti v tradingu.

Dajte si však pozor na rôzne podvody a myslite na bezpečnosť svojich coinov. Pokiaľ nakupujete väčšie množstvo kryptomeny, nebojte sa investovať do kvalitnej hardvérovej peňaženky.

Komentáre