Fascinujúci príbeh: Ako sa chudobný mladík bez školy stal miliardárom a kráľom Las Vegas

Kirk Kerkorian
Kirk Kerkorian (Don English/Las Vegas News Bureau)

Kirk Kerkorian, syn arménskych prisťahovalcov, sa narodil 6. júna 1917 ako štvrté dieťa v rodine, ktorá zápasila s chudobou. Vďaka odvahe a podnikateľskému inštinktu sa postupne vypracoval na jedného z najvplyvnejších magnátov v Las Vegas.

Stál za vznikom niektorých z najväčších kasín a hotelov v meste a výrazne ovplyvnil podobu moderného zábavného priemyslu. Okrem toho pôsobil aj v automobilovom a leteckom sektore, no najväčšiu vášeň a stálosť preukázal práve v oblasti hazardu a zábavy.

Arménsko-americký miliardár zohral kľúčovú úlohu pri premene Las Vegas Strip na centrum svetovej zábavy. Kerkorian zomrel vo veku 98 rokov, pričom jeho životný príbeh je skutočne pozoruhodný.

Pracoval už od detstva

Už ako 9-ročný roznášal noviny a vykonával rôzne príležitostné práce, len aby jeho rodina prežila. Kvôli práci mu na školu nezostávalo veľa času, čo sa odrazilo na jeho prospechu. Stal sa problémovým žiakom a napokon školu opustil v ôsmej triede.

V mladosti sa venoval aj amatérskemu boxu, kde si vybudoval slušnú bilanciu 29 víťazstiev z celkových 33 zápasov. No keď krajinu zasiahla veľká hospodárska kríza, box ho viac nedokázal uživiť.

Túžba stať sa pilotom

Našiel si ďalšiu prácu – začal opravovať vykurovacie pece za 45 centov na hodinu. Keď ho jedného dňa šéf odviezol na svojom malom jednomotorovom lietadle, Kirk bol uchvátený. V ten deň si povedal, že sa stane pilotom. Avšak malo to jeden háčik – nemal peniaze na zaplatenie pilotského kurzu, no ani to ho neodradilo.

Keď natrafil na slávnu hollywoodsku pilotku Pancho Barnes, ktorá prevádzkovala ranč a jazdecký klub, Kerkorian sa jej spýtal: „Nemám žiadne peniaze, žiadne vzdelanie, ale chcem sa naučiť lietať. Neviem, ako to zvládnem, pomôžete mi?“ Za lekcie lietania jej na oplátku ponúkol, že bude pracovať na jej ranči. Pilotka ponuku prijala. Na ranči prehadzoval hnoj, dojil kravy a vykonával mnoho ďalších prác. Nakoniec sa naučil lietať.

Foto: archbridgeinstitute.org

Mimoriadne riskantné lety

Počas druhej svetovej vojny Kerkorian lietal s bombardérmi typu de Havilland Mosquito cez Atlantik. Pracoval pre Royal Air Force Transport Command (RAF Ferry Command) ako civilný pilot, ktorý dodával lietadlá z Kanady do Spojeného kráľovstva. Mal na výber dve trasy, pričom jedna bola horšia ako druhá. Lietadlá často nemali navigačné systémy, letelo sa cez severný Atlantik, kde bol zlý výhľad, silné turbulencie a teploty hlboko pod nulou. Podľa štatistík to dokonca prežil iba 1 pilot zo štyroch.

Kerkorianovi sa na druhú stranu Atlantiku podarilo previezť až 33 bombardérov. „Nemohol som tomu uveriť, platili až 1000 dolárov za jeden prevoz“, uviedol Kerkorian. Mal štedrý plat, z ktorého si dokázal výraznú časť ušetriť a kúpil si svoje jednomotorové lietadlo Cessna za 5000 USD. Prenajímal si ho obchodník z Los Angeles, s ktorým Kerkorian lietal do Las Vegas 2-3 krát týždenne.

V Las Vegas videl potenciál

Kirk v tomto meste videl obrovský potenciál. V tom čase často holdoval hazardu, časom však s ním úplne skončil. V roku 1947 odkúpil menší charterový biznis – Los Angeles Air Service, do ktorého investoval 60 000 dolárov. Firme sa veľmi dobre darilo, premenoval ju na Trans International Airlines a dokonca s touto spoločnosťou vstúpil na burzu. Akcie sa vyšplhali z úrovne 9 dolárov až na 32 USD. Nakoniec spoločnosť predal holdingu TransAmerica Corporation, vďaka čomu získal akcie TransAmerica v hodnote 85 miliónov dolárov.

Welcome_to_fabulous_las_vegas_sign

Magazín Fortune uvádza, že v roku 1962 podnikol jednu z najúspešnejších pozemkových špekulácií v celej histórií mesta Las Vegas, keď kúpil 80-akrový pás rozprestierajúci sa od Flaminga po Las Vegas Strip. Pozemok sa nakoniec ukázal ako „zlatá baňa“, pretože ho prenajímal známemu luxusnému hotelu a kasínu Caesars Palace. Neuveriteľne na tom zarobil.

Kirk Kerkorian

Vstúpil aj do automobilého a filmového biznisu

Kerkorian výrazne investoval aj do automobilového priemyslu. Vlastnil takmer 10-percentný podiel v najväčšej americkej automobilke General Motors. Dvakrát sa dokonca pokúsil prevziať domáceho konkurenta Chrysler, no neúspešne.

Aktívny bol aj vo filmovom biznise, čo vyvrcholilo do nákupu akcií upadajúceho filmového štúdia Metro-Goldwyn-Mayer. Do konca roka v tejto spoločnosti získal kontrolu, na základe čoho podnikol veľa zmien.

Metro-Goldwyn-Mayer
Metro-Goldwyn-Mayer

Prenajímaním pozemkov a príjmov z akcií TransAmerica nahromadil milióny dolárov, z ktorých postavil svoj vlastný megarezort MGM Grand Hotel, pomenovaný podľa filmu štúdia MGM. V tom čase to bol najväčší hotel s kasínom na svete. Avšak v novembri 1980 hotel postihol požiar, ktorý bol jednou z najväčších katastrof v dejinách mesta Las Vegas. Po dlhej rekonštrukcii hotel opäť otvorili, no nakoniec bol tento rezort predaný holdingu Bally’s Entertainment, ktorý ho premenoval na Bally’s Las Vegas. Kirk Kerkorian vybudoval ďalšie rezorty, ktoré vo svojej dobe patrili k najväčším na svete.

Pred finančnou krízou sa jeho majetok oceňoval až na 16 miliárd USD, čím patril medzi 50. najbohatších ľudí sveta. Kto by to bol povedal, že chlapec z chudobnej rodiny, ktorý nedokončil ani základnú školu, raz bude patriť medzi najbohatších ľudí planéty?

Komentáre