5 slávnych zlyhaní, ktoré vás inšpirujú k úspechu

Michael Jordan

„Počas svojej kariéry som minul viac ako 9000 striel, prehral som takmer 300 zápasov. 26 krát sa očakávalo, že strelím víťazný kôš, no ja som minul. Znova, znova, znova a znova som urobil chybu. A to je hlavný dôvod, prečo som uspel.“ Tento citát je priamo od legendárneho Michaela Jordana z Nike kampane, ktorý hovorí sám za seba.

Je chyba myslieť si, že Jordanove basketbalové zručnosti sa točia okolo jeho prirodzeného talentu. Popravde, v jeho začiatkoch basketbaloví tréneri mali problém prehliadnuť, že Jordan nedosahoval minimálnu požadovanú výšku. Boli to roky snaženia, skúšania a neúspechov, ktoré z neho vyformovali hviezdu, akú poznáme aj dnes.

J.K Rowling

Behom zahajujúceho prednesu na Harvarde, vysvetlila autorka Harryho Pottera J.K. Rowling dôležitosť a hodnotu neúspechu. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Pretože sama zažila neúspech. Pár rokov dozadu, počas skúšok sa naplnili jej najhoršie nočné mory.

Ako sama povedala: „Zlyhala som najhoršie, ako sa dalo. Výnimočne krátke manželstvo skrachovalo, bola som bez práce, osamotený rodič a tak chudobná, ako to len v dnešnej modernej Británii ide, no nebola som bezdomovec. Rodičia sa o mňa báli, ja som sa tiež bála ako sa s tým vyrovnať. Zažívala som najväčší neúspech, aký som si vedela predstaviť.“ Vychádzajúc z tohto neúspechu, jej hlavným kľúčom k úspechu boli sila a odhodlanie.

J._K._Rowling_2010
J. K. Rowling

Steve Jobs

Mnohí si to neuvedomujú, no Apple revolúcia dnešnej doby začala dvoma chlapcami v garáži. O pár rokov neskôr ich už poznáme pod miliardovou korporáciou so 4000 zamestnancami. Napriek tomu (čo je takmer neuveriteľné) bol Steve Jobs z Apple vyhodený. Vďaka tomu si uvedomil, že jeho vášeň pre svoju prácu prekročila sklamanie z neúspechu. Jeho ďalšie podnikateľské risky, ako napríklad NeXt a Pixar, ho posunuli späť na jeho pozíciu CEO v spoločnosti Apple.

„Vtedy som to nevidel, no to, že som bol vyhodený zo spoločnosti Apple, bola tá najlepšia vec, aká sa mi mohla stať.“ povedal Jobs v roku 2005.

Albert Einstein

Slovo „Einstein“ je spájané s inteligenciou a je synonymom pre génia. Už vieme, že priekopník v teórii relativity, sám Albert Einstein, nevedel plynule rozprávať až do veku 9 rokov. Jeho rebelantská povaha viedla k tomu, že ho vyhodili zo školy a jeho prestup do Zurichu na Polytechnickú školu bol zamietnutý.

Jeho skoré neúspechy mu nezabránili získať Nobelovú cenu za fyziku v roku 1921. Veril, že „úspech je vlastne neúspech, ktorý je v procese“. Dodnes má jeho objav vplyv takmer na všetky aspekty života, vrátane kultúry, náboženstva, umenia a neskorého televízneho vysielania. Len preto, že ste doteraz nezožali za niečo úspech, neznamená to, že nemôžete byť úspešný.

Albert_einstein

Vincent Van Gogh

Vincent Van Gogh prekonal mentálne ochorenia, stratu priateľov a spáchal samovraždu vo veku 37 rokov. Počas svojho  života predal len jednu maľbu, čo mu prišpendlilo ceduľku skrachovaného umelca. Avšak nedal si klapky na oči a nezobralo mu to entuziazmus a vášeň pre umenie.

Nemohol ani len tušiť, že o niekoľko rokov po jeho smrti sa stane kľúčovou figúrou post-impresionizmu a zároveň aj jedným z najuznávanejších maliarov, ktorí kedy žili. Nemohol vedieť, že sa stal témou vášnivých debát na hodinách umenia a jeho obrazy sa začali využívať v televízii, knihách a iných formách modernej kultúry.

Ako povedala táto slávna osobnosť: „Ak budete počuť „nemôžeš a nevieš maľovať“ a aj napriek tomu maľovať budete, tento hlas utíchne.“

Komentáre