Príbeh zakladateľa KFC: úplne od nuly až po svetový reťazec

Dnes len málokto vie, že ikonou svetoznámeho fast-foodu KFC (Kentucky Fried Chicken) bol kedysi jej zakladateľ Harland Sanders. Vytvoril multimiliardovú spoločnosť naozaj nepredvídateľnou cestou. A to dokonca nebol ani len profesionálnym kuchárom.

Harland Sanders sa narodil v roku 1890 a vyrastal na farme v Indiane. Keď mal šesť rokov, zomrel mu otec.

Zatiaľ čo jeho matka trávila dlhé dni v práci, on sa musel starať o svojho mladšieho brata a sestru. Jednou z jeho povinností bolo pre nich zabezpečiť jedlo, aby neboli súrodenci hladní. A tak už v siedmych rokoch bol pomerne slušným kuchárom.

Keď mal dvanásť, jeho matka sa opäť vydala. Jeho nevlastný otec však nemal rád chlapcov navôkol seba a tak jeho brata poslali bývať k tete a samotný Harland musel pracovať na farme vzdialenej až 120 kilometrov. Vtedy si Sanders uvedomil, že chce radšej každý deň pracovať ako študovať, takže v siedmom ročníku školu ukončil.

Prvú polovicu svojho života sa venoval rôznym drobným prácam – predával pneumatiky, vyrábal svetelné systémy, prevádzkoval trajekt či prekladal parné motory. Určité obdobie strávil aj na Kube s armádou.

V Kentucky pracoval v bufete na čerpacej stanici, kde kŕmil hladných cestovateľov. V roku 1930 začal servírovať klasické južanské jedlá pre cestujúcich. Miesto sa stalo známym svojím jedlom a Sanders postupom času zmenil bufet za plnohodnotnú reštauráciu.

V roku 1939 zistil, že jeho vyprážané kurča so signatúrou „11 byliniek a korenín“ upravované v novom vynáleze – tlakovom hrnci, vyústilo do ideálnej konzistencie, ktorú po celý čas hľadal.

colonel sanders

Sandersova reštaurácia sa tešila veľkej popularite i v ďalšom desaťročí. V roku 1950 ho guvernér Ruby Laffoon menoval plukovníkom Kentucky, čo je najvyšší titul, aký môže štát udeliť. Sanders sa začal podľa toho aj obliekať – biely oblek a kentacká kolonelovská kravata.

V roku 1952 sa dohodol so svojím priateľom z reštaurácie Peteom Harmanom, aby predával jeho kuracie jedlo ako „Kentucky Fried Chicken“ výmenou za 4 centy na každý predaný kus. Potom, ako sa toto kuracie jedlo stalo najpredávanejšou položkou, Sanders urobil rovnakú dohodu s niekoľkými ďalšími miestnymi reštauráciami.

Obchody išli skvele, až kým nová vnútroštátna diaľnica neobišla Sandersove reštaurácie, čo znamenalo jeho koniec. V roku 1956 predal reštauráciu so stratou. Lenže Sanders sa rozhodol, že sa neuspokojí s pokojným odchodom do dôchodku.

Od chvíle, kedy zavrel svoju reštauráciu sa rozhodol venovať naplno franšízingu, ktorý začal už pred štyrmi rokmi. Spolu so svojou ženou nasadli do auta naplneného tlakovými hrncami, múkou a zmesami korenia a vydali sa na cestu po celej krajine.

Chodil od reštaurácie k reštaurácii a ponúkal kuchárom svoje vyprážané kura. A pokiaľ im chutilo, uzavreli dohodu.

kfc menu

V roku 1963 Sanders určil požiadavky franšízovej zmluvy bez toho, aby si robil nejaký prieskum a mal viac ako 600 reštaurácií po celých Spojených štátoch a Kanade.

Sanders bol oslovený Johnom Y. Brownom, Jr. v zastúpení Jacka C. Masseyho, ktorý chcel kúpiť franšízové práva. Sanders bol spočiatku neochotný, ale po týždňoch prehovárania, v januári v roku 1965 sa dohodli na predaji za 2 milióny amerických dolárov.

Podľa zmluvy, spoločnosť Kentucky Fried Chicken otvorí vlastné reštaurácie po celom svete, ale pod podmienkou, aby nebol ohrozený jeho kurací recept. Sanders mal mať doživotný plat vo výške 40 tisíc dolárov, neskôr sa zvýšil na 75 tisíc dolárov, plus ďalšie doživotné výhody.

Samozrejme nerád opúšťal svoje „dieťa,“ ale v 75-ke sa rozhodol, že bude najlepšie vidieť jeho spoločnosť rásť až za hranice jeho možností.

Zdá sa, že Sandersovi nikdy nešlo o nejaké zbohatnutie, ale o preslávenie jeho úžasného receptu. Preto neustále frflal na viac ziskovejšiu, no menej kvalitnú omáčku, ktorú KFC začalo vyrábať. Záležalo mu na kuchárskom umení a nie na tom, koľko je nový recept schopný zarobiť.

Posledné roky Sanders strávil rozhovormi a účinkovaním v reklamách. Do svojej smrti v roku 1980 precestoval každý rok 402 000 km návštevami KFC reštaurácií a robením reklamy značke KFC.

Brown, ktorý svoj podiel v KFC predal v roku 1971 za 284 miliónov dolárov, sa stal guvernérom v Kentucky v roku 1979. Keď rok na to Sanders zomrel, vyjadril sa o ňom, že bol naozajstnou legendou a duchom amerického sna.

Sanders možno nemal dostatočnú ambicióznosť a motiváciu, aby sa stal tak bohatým, ale dnes je so svojím receptom na obľúbené vyprážané kurča známy v 115 krajinách, čo je viac, než v čo mohol dúfať, keď sa v 65. rokoch vydal na cestu s autom plným pomôcok na varenie.

Komentáre