Niekedy vyhráš, inokedy sa poučíš

“Nezlyhal som. Len som našiel 10 000 spôsobov, ako to nebude fungovať.“

Toto boli slávne slová, ktoré vyslovil vynálezca Thomas Edison po tom, ako sa mu konečne podarilo vyrobiť žiarovku.

Tomuto mimoriadnemu úspechu však prechádzalo až 10-tisíc neúspešných pokusov. Len si to predstavte – 10 000 zlyhaní! Keby to vzdal po 5, 10 alebo 100 pokusoch, možno by sme stále nemali tento jedinečný vynález.

Takže to, na čo by si nikdy nemal zabúdať je, že aj keď čelíš odmietnutiu, neúspechu alebo akejkoľvek inej neprajnosti, treba zostať pozitívny.

Neúspešný pokus, pád či zlyhanie neznamená, že nemôžeš dosiahnuť úspech – znamená to len, že je potrebné ešte viac „zamakať“ a urobiť viac pokusov.

Existuje mnoho slávnych spisovateľov, ktorí boli odmietnutí známymi vydavateľmi. A vieš prečo dnes poznáme ich mená? Pretože vytrvali. Písali a písali stále viac a svoje rukopisy nedali len jednému agentovi, ale dvom, piatim, či 20-tim..až kým sa im to nepodarilo.

Neexistuje veľký úspech, ktorému by nepredchádzal zoznam zlyhaní. Keď sa o niečo pokúšate prvýkrát, je len málo pravdepodobné, že sa vám to hneď podarí.

Pamätáte si, keď ste sa učili bicyklovať? Určite ste veľakrát spadli, no vždy ste na bicykel opäť vysadli a dali tomu ďalšiu šancu. A potom ďalšiu a ďalšiu.

Možno ste mali odreté lakte a kolená, no vaša túžba naučiť sa bicyklovať vám nedovolila, aby ste to vzdali. Pokiaľ by ste si po troch pádoch povedali, že na to kašlete, tak sa bicyklovať nikdy nenaučíte. Vy ste to však nevzdali.

Život je jednoducho taký. Zlyháte len vtedy, keď sa sami vzdáte. Takže ak sa vám niečo nepodarilo, skúste to znova. Poučte sa a snažte sa o to dovtedy, kým sa vám to nepodarí.

Komentáre