Príbeh S. Jobsa a S. Wozniaka o tom, ako v roku 1976 v garáži zakladali Apple, dnes pozná takmer celý svet. Kedysi garážová firma, dnes gigant, ktorého trhová hodnota presahuje jeden bilión dolárov.
Aj keď Steve Jobs zomrel v roku 2011 na rakovinu pankreasu, jeho umenie urobiť z technológií elegantné a ľahko použiteľné zariadenia tu ostane už navždy. Mnohí ho označovali za uštipačného, čo vyústilo do sporu s vedením firmy a jeho následného odchodu. Aj napriek tomu sa ale v roku 1997 dokázal do Apple vrátiť a spraviť z tejto značky svetovú ikonu.
Podľa Jobsa sú na vybudovanie úspešnej spoločnosti potrebné dve veci:
Vášeň a ľudia.
Vyjadril sa tak v interview, v ktorom sa v roku 2007 zúčastnil spoločne s Billom Gatesom.
„Ľudia hovoria, že musíte mať veľa vášne pre to, čo robíte a podľa mňa je to absolútna pravda,“ povedal v tom čase generálny riaditeľ Apple.
„Dôvodom je, že budovanie niečoho, čo má veľkú hodnotu, je mimoriadne ťažké, ak vášeň nemáte. V takom prípade by sa každý racionálny človek radšej vzdal.“
„Je to naozaj ťažké. A musíte to robiť opakovane, v dlhšom časovom úseku. Takže ak nemilujete to, čo robíte, ak vás to nebaví… jednoducho sa raz vzdáte. A to sa v skutočnosti stane väčšine ľudí,“ hovorí Jobs.
„Ak sa pozriete na ľudí, ktorí sa v očiach spoločnosti stali „úspešnými“,“ hovorí Jobs, „väčšinou sú to práve tí, ktorí milovali to, čo robili a to im umožnilo vytrvať, aj keď sa všetko komplikovalo.“
„A tí, čo svoju prácu nemilovali, s ňou prestali, lebo sú rozumní, že? Kto by sa chcel každý deň zaoberať niečím, čo ho nebaví?“ Takto Jobs popisuje budovanie úspešnej spoločnosti.
Vyžaduje to „veľa tvrdej práce,“ povedal Jobs. Takže ak nemilujete to, čo robíte, „v jednom bode zlyháte. Preto musíte… mať vášeň.“
Pre Jobsa bol ďalším kľúčom k budovaniu úspešnej spoločnosti tím, ktorí sa skladal z tých najlepších možných ľudí. Nielen schopnosť ich nájsť, ale aj udržať.
„Musíte byť dobrí v hľadaní talentov, lebo nech už ste akokoľvek múdri, vždy potrebujete aj dobrý tím,“ povedal Jobs.
„Musíte sa naučiť rýchlo zhodnotiť kvality daného človeka, robiť rozhodnutia bez toho, aby ste ich dôverne poznali, zamestnať ich, následne pozorovať ako sa vám to podarilo a prípadne vylepšiť svoju intuíciu… lebo okolo seba potrebujete tých najlepších,“ povedal.
Bill Gates s jeho názormi súhlasil. Ako povedal, keď zakladal Microsoft, nehnal sa za peniazmi (to je možno trochu ironické, keďže dnes je jedným z najbohatších ľudí na svete).
„Vzrušenie v skutočnosti nespočívalo v pozorovaní ekonomickej hodnoty. Viete, aj keď sme si v roku 1975 napísali ‘počítač na každom stole v každej domácnosti,’ neuvedomovali sme si, že budeme musieť byť veľká spoločnosť,“ povedal Gates.
„Myšlienka toho, že budeme v popredí a uvidíme nové veci, ktoré chceme urobiť a tiež že dokážeme spojiť ľudí, s ktorými je radosť pracovať… Myslím si, že je to hlavne o ľuďoch a vášni.“
Podľa informácií cnbc.com
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu