
Jeden z najbohatších mužov planéty, Elon Musk, je osobnosť plná rozporov. Z chlapca, ktorý predával cukrovinky boháčom, vyrástol jeden z najvplyvnejších mužov planéty.
Ako sa vypracoval zo šikanovaného dieťaťa k predlohe legendárneho Ironmana?
Detstvo, mladosť, štúdiá
Elon Musk mal už v detstve futuristické a odvážne plány. Aby ich mohol realizovať, naučil sa už ako dvanásťročný programovať. Ako to pri neobyčajných deťoch býva, spolužiaci mu nič nedarovali. Bojoval s krutou šikanou, ktorá ho dostala dokonca až do nemocnice.

Keď mal 17 rokov, rozhodol sa z Južnej Afriky emigrovať do Kanady. Sčasti, aby sa vyhol povinnej vojenskej službe a sčasti, aby spoznal život na vlastnú päsť. V tomto období pracoval v kotolni za podpriemernú mzdu.
Neskôr v Pennsylvánii získal titul z ekonómie a fyziky. Doktorát sa rozhodol robiť na Stanforde, ktorý však opustil už po dvoch dňoch a s bratom založil svoj prvý podnik – Zip2.
Firma za firmou, vízia za víziou
Zip2 bola softvérová spoločnosť. Elon a jeho brat Kimbal vyvinuli online platformu na uverejňovanie obsahu novín. Zip2 spolupracovala napríklad s New York Times či Chicago Tribune. Predajom tejto spoločnosti o štyri roky neskôr zarobil Elon svojich prvých 21 miliónov dolárov.
Následne založil spoločnosť X.com, neskôr známu ako PayPal. Spoločnosť PayPal však dlho Elonovi nepatrila, keďže ju o pár rokov odpredal gigantovi eBay so ziskom 165 miliónov dolárov. Tieto peniaze Musk investoval do svojho ďalšieho odvážneho projektu. Na svetlo sveta vyšla spoločnosť Space Exploration Technologies, ktorú poznáme ako SpaceX.
SpaceX má na svedomí projekty komerčných letov do vesmíru. Je to vôbec prvá súkromná firma, ktorá mala na orbite Zeme svoju vesmírnu loď a bezpečne ju dostala aj späť na Zem.
Cieľom Elona Muska je znížiť náklady na vesmírne lety do takej miery, že bude možné začať kolonizovať Mars. A zatiaľ sa mu to darí. Z pôvodnej miliardy dolárov sa dostal len na 60 miliónov. Takže môžeme začať baliť kufre.
Spoločnosť Tesla Motors zrejme nemusíme predstavovať. Tesla pracuje na vývoji elektromobilov. Do tejto firmy Musk vstúpil ako investor, neskôr člen predstavenstva a nakoniec ako inžinier. Po napumpovaní finančných prostriedkov do upadajúcej Tesly v roku 2007 sa stal generálnym riaditeľom.
V roku 2015 bola založená nezisková organizácia OpenAI, ktorá si berie za cieľ kontrolu nad vývojom umelej inteligencie. Dôraz sa kladie na prospešnosť a „priateľské“ vzťahy medzi ľudstvom a umelou inteligenciou. Pramení to z obáv, ktoré okrem Muska vyjadril napríklad i Stephan Hawking. Upozorňujú na nebezpečenstvo, ktoré hrozí z nekontrolovaného vývoja umelej inteligencie.
Projekt Hyperloop predstavil koncept vysokorýchlostnej dopravy v levitujúcej kapsule v uzavretom potrubnom systéme.
Znie vám to povedome? Čímsi podobným sa prepravujú postavičky v animovanom seriáli Futurama z dielne Matta Groeninga. Ten stojí i za Simpsonovcami, v ktorých si Elon strihol menšiu rolu megalomanského vynálezcu.
Nuž a ako z fantasy seriálu je činnosť najnovšieho prírastku v Muskovom portfóliu – spoločnosti Neuralink. Tá pracuje na zdokonaľovaní mozgu pomocou mikročipov.
Kto je teda Elon Musk?

Elon Musk sám seba označuje titulom Technoking. Spolu s mnohými vplyvnými mužmi je členom skupiny „Thrillionaires“. Tá definuje nový druh miliardárov, využívajúcich bohatstvo nielen na plnenie svojich sci-fi snov, ale i v prospech ľudstva.
Podpísal tiež dokument „Giving Pledge“, čím sa zaviazal venovať väčšinu svojho majetku na filantropické účely.
Napriek tomu, že Elon Musk pracuje 100 hodín týždenne, stihol sa trikrát rozviesť a z toho dvakrát s tou istou ženou. K tej sa vrátil po tom, čo nemohol nájsť inú ženu, ktorej by stačilo 10 hodín jeho času za týždeň.
Je otcom 6 chlapcov. Podľa jeho bývalých manželiek nie je život s ním jednoduchý. Elon Musk je excentrický, zvláštny a desivo geniálny velikán našej doby.
Pozri tiež: 10 jedinečných citátov od miliardára a vizionára Elona Muska
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu