3 veci, ktoré robia presvedčiví ľudia inak, aby dostali to, čo chcú

Či už ide o vyjednávanie vyššieho platu, pracovný pohor alebo žiadosť o láskavosť, často už dopredu očakávame, že naše požiadavky budú prehliadnuté alebo zamietnuté. Výskum však ukazuje, že v mnohých prípadoch tieto obavy neodrážajú realitu. Sú skôr výsledkom viacerých psychologických predsudkov, ktoré nás vedú k podceňovaniu nášho vplyvu.

Čo robia skutočne presvedčiví ľudia inak, aby dostali to, čo chcú? Sociálny psychológ opisuje 3 veci, ktoré z vás dokážu spraviť presvedčivého človeka.

1. Nemusíte to povedať dokonale. Dôležitá je podstata

Ak prichádzate za šéfom ohľadom vyjednania lepšej mzdy, zrejme si myslíte, že vás začne chytať za slovíčko a bude pripravení zaútočiť na niektorý z vašich bodov. Ako ale potvrdili štúdie, ľudia, ktorí chcú proti-argumentovať, jednoducho nepočúvajú alebo si nepamätajú väčšinu toho, čo hovoríte.

Ako psychológovia radi hovoria, ľudia sú „kognitívni lakomci“. To znamená, že robíme nevyhnutné minimum postačujúce na orientovanie sa vo svete, a nad vecami dôkladne premýšľame len vtedy, ak je to naozaj nevyhnutné alebo sme k tomu obzvlášť motivovaní.

Znamená to, že váš šéf si s najväčšou pravdepodobnosťou zapamätá len podstatu vášho návrhu, nie to, ako výrečne ste to v danom momente vyslovili.

2. Najlepší je osobný prístup

Keď sa pokúšame niekoho presvedčiť alebo ho chceme o niečo požiadať, zvyčajne premýšľame, akú formu zvoliť: poslať e-mail? Riešiť to telefonicky? Alebo ísť rovno za ním do kancelárie?

Na prvý pohľad sa e-mail často javí ako najlepšia možnosť. Ak si myslíme, že nás pravdepodobne odmietnu, je oveľa menej nepríjemné byť odmietnutý e-mailom ako osobne. Ale e-mail poskytuje príjemcovi správy ľahkú cestu von, a preto je osobná prezentácia jednou z najefektívnejších (a možno aj jednou z najmenej využívaných) taktík vplyvu, aké máme.

3. Dôležitá je sebadôvera

Nedávna štúdia naznačuje, že ak sa snažíme ľudí prinútiť, aby nás počúvali, príliš si neveríme. Iste, nedôvera nie je vždy zlá vec. Môže nás motivovať k tomu, aby sme 2x kontrolovali svoju prácu, alebo aby sme boli otvorení radám z okolia.

Už ste niekedy strávili “večnosť” precíznym písaním a opätovným upravovaním e-mailu, aby ste následne o niekoľko minút dostali odpoveď v podobe dvoch slov? Môžeme to priradiť nízkej sebadôvere. Môže to byť neefektívne a sebazničujúce.

Väčšina psychológov sa zhoduje, že v oblasti presviedčania si môžeme dovoliť byť sebavedomejší. Takže bez ohľadu na to, aký dojem ste na inú osobu urobili, verte si, že je to oveľa lepšie, ako to vyzerá.

Spracované podľa cnbc.com

Komentáre