
Hoci mnohí z nás akceptujú fakt, že zlyhanie je súčasťou úspechu a nášho osobného rozvoja, v praxi často zápasíme so strachom z neúspechu. Ako ho prekonať a prečo sa v skutočnosti obávame zlyhania?
Častým dôvodom je, že tým utrpí naša sebaúcta. Ak zlyháme verejne a naše zlyhanie je pre ostatných jasne viditeľné, môžeme sa obávať odsudzovania a možných sociálnych dôsledkov. K prekonaniu tohto strachu nám pomôže jeho rozpoznanie. Tieto obavy sa prejavujú napríklad prokrastináciou, zrýchleným srdcovým tepom, plytkým dýchaním, potením či chvením.
Ako teda prekonať strach z neúspechu? Začnite zamyslením sa nad svojimi vlastnými postojmi k zlyhaniu. Skúste si prízvukovať, že bez zlyhania nie je možný rast, žiadne učenie, žiadny rozvoj, žiadne nové skúsenosti – tieto myšlienky vám môžu pomôcť zmeniť váš pohľad na zlyhanie.
Po druhé, je dôležité vykročiť zo svojej komfortnej zóny. Pokúste sa naučiť novú zručnosť alebo si osvojiť novú záľubu, ako napr. šport, varenie, tanec, kreslenie či hra na hudobný nástroj. Zároveň sa pri tom učte trpezlivosti. Dovoľte si zlyhať, skúsiť to znova a znova, až kým sa vám nepodarí dosiahnuť pokrok.
Po tretie, spomeňte si na odvážnych úspešných ľudí, ktorí zlyhali stovky alebo možno aj tisícky krát, kým dosiahli svoje ciele. Napríklad vynálezca Thomas Edison je známy tým, že zlyhal až 10-tisíc krát, než objavil žiarovku. Edison hovoril: „Nezlyhal som. Práve som našiel 10 000 spôsobov, ktoré nefungujú.“
Po štvrté, rovnako ako batoľa, ktoré sa učí chodiť, aj vy by ste mali pristupovať k svojim pokusom bez strachu. Namiesto študovania príručiek sa učte praxou a najmä z vlastných zlyhaní.
A nakoniec, vždy si položte otázku: Čo sa môžem z tejto skúsenosti naučiť? Čo môžem nabudúce urobiť lepšie? Aké je poučenie?
Pamätajte: Aj keď je ťažké zlyhať, oveľa horšie je nikdy sa o to nepokúsiť.
Zdroje: positivepsychology.com; autor
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu