
Počas života vyjednávame v podstate nepretržite, či už sme v práci alebo mimo nej. Existujú však spôsoby, vďaka ktorým dokážete v procese vyjednávania prispieť k lepšiemu výsledku. Tu je 10 rýchlych tipov, ako úspešne vyjednávať.
Usilujte sa o win-win situáciu
Je dôležité zamerať sa na svoj cieľ, avšak vyjednávanie nemusí vždy skončiť tak, že jedna strana vyhrá a druhá strana utrpí porážku. Príliš veľa ľudí ide do rokovaní sebecky s jedinou túžbou – vyhrať. Áno, je to síce jednou z možností, ale aj obojstranne výhodný výsledok pre obe strany môže byť výhrou. Usilujte sa o win-win situáciu a nezabúdajte zvážiť aj to, čo potrebuje druhá strana. Takýto prístup vám prinesie dlhodobý úspech.
Urobte si prieskum
Nikdy nevstupujte do žiadneho vyjednávania bez dostatočných informácií. Napríklad v prípade, že idete vyjednávať o plate, urobte si prieskum, na akej úrovni sa pohybujú mzdy vo vašom priemysle. Porovnávajte tiež danú sumu vzhľadom na vaše skúsenosti. Alebo ak idete kupovať auto, analyzujte aj iné podobné inzeráty, aby ste mali prehľad o cenách daného modelu auta.
Nastavte kotviaci bod
Keď vyjednávate o cenách či svojom plate, nebehajte okolo horúcej kaše a pokojne povedzte číslo ako prvý. Nastavíte tým istý kotviaci bod, od ktorého sa budete počas zvyšku rokovania odrážať. Myslite na to, že z toho čísla budete pravdepodobne musieť ubrať, preto ho nenastavujte príliš nízko.
Nevyjednávajte iba o čiastke
V prípade, že vyjednávate lepšie mzdové podmienky, nemusí ísť len o navýšenie mzdy. Cieľom vyjednávanie môžu byť aj rôzne benefity, napr. viac plateného voľba či flexibilný pracovný čas. Môžete tiež diskutovať o možnostiach kariérneho postupu.
Naučte sa dobre počúvať
Počas rozprávania sa ešte nikto nikdy nič nenaučil. Ak chcete byť efektívnym vyjednávačom, musíte byť výnimočným poslucháčom. Príliš veľakrát ľudia vstupujú do vyjednávania s tým, že chcú veľa povedať, ale sami nepočúvajú. To môže viesť k vyjednávaniu o niečom, čo iná osoba ani nechce.
Experti tvrdia, že aby bolo vyjednávanie úspešné, mali by sme uplatňovať takzvané pravidlo 70/30. To znamená, že 70 % nášho času by sme mali počúvať a iba 30 % času rozprávať. Vďaka tomu oveľa lepšie pochopíme druhú stranu, čím získame väčší priestor na úvahy a správnu analýzu.
Budujte dôveru
Ľudský aspekt hrá pri vyjednávaní významnú úlohu a to, ako sa správate k druhej strane, môže ovplyvniť celkový výsledok vyjednávania. Nezabudnite sa druhej strany opýtať, aké má potreby či želania. Keď dáte najavo, že vám záleží na splnení jej požiadaviek, vytvorí to pozitívnu atmosféru a začnete si s druhou stranou budovať dôveru.
Riešte prípadný problém
Spolupracujte s druhou stranou, aby ste našli riešenie pre akékoľvek oblasti nezhody, aby ste mohli obaja odísť s pocitom, že ste niečo získali.
Urobte výzvu na akciu
Požiadajte o akciu jasným a jednoduchým spôsobom, aby nedošlo k nedorozumeniam. Napríklad: „Ak vám dám zľavu 30 %, kúpite všetkých 5 kusov produktu?“ Alebo: „Ak akceptujeme vašu žiadosť o plat, prijmete túto pracovnú ponuku?“ Pokiaľ prijmete podmienky druhej strany, uistite sa, že môžete okamžite uzavrieť dohodu.
Čítajte tiež: Čo je to syndróm vyhorenia a ako sa mu vyhnúť?
Preč s predsudkami
Nikdy nepredpokladajte, že viete, čo ten druhý chce. Opäť platí, že počúvanie je dôležité. Vstúpte do rokovaní s otvorenou mysľou a buďte pripravení zmeniť svoj postoj, ak sa počas vašej diskusie objavia nové informácie.
Buďte pripravení odísť
Nepozerajte sa na vyjednávanie ako na situáciu, z ktorej niet návratu. Buďte otvorení alternatívam a ak nadobudnete pocit, že to nie je pre vás výhodná ponuka, stačí jednoducho odísť. Vždy existuje iná možnosť.
Zdroje: theundercoverrecruiter.com;thebdschool.com
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu