
Aliko Dangote je nigérijský podnikateľ a zakladateľ skupiny Dangote Group, najväčšieho afrického výrobcu cementu. Jeho spoločnosť dnes zamestnáva 24 000 ľudí a má pobočky v desiatich afrických krajinách. Podľa magazínu Forbes sa hodnota jeho majetku odhaduje na 10,6 miliardy dolárov, čo z neho robí najbohatšieho človeka v Afrike.
Dangote pochádza z vyššej spoločenskej vrstvy. Jeho starý otec Sanusi Dantata, bol kedysi považovaný za jedného z najbohatších ľudí žijúcich v meste Kano.
Podnikateľské začiatky
Dangote vyštudoval univerzitu Al-Azhar v Káhire. Po ukončení štúdia v roku 1977 si od svojho strýka požičal 3000 dolárov a začal obchodovať s poľnohospodárskymi komoditami. Dangote v tom čase dovážal ryžu z Thajska či cukor z Brazílie za veľkoobchodné ceny a následne ich predával v malých množstvách s lukratívnou prirážkou. Obchody mu vychádzali a do pár mesiacov splatil pôžičku.
V roku 1997 si Dangote uvedomil, že sprostredkovateľská činnosť je príliš náročná, a rozhodol sa zmeniť stratégiu. Postavil vlastné závody na výrobu produktov, ktoré dovážal a predával počas uplynulých 20 rokov: cestovín, cukru, soli a múky.
Rast obchodného impéria
Približne v tom istom čase Dangote prevzal štátnu cementáreň a v roku 2005 výrazne rozšíril jej kapacity výstavbou moderného závodu za niekoľko miliónov dolárov. Projekt financoval kombináciou vlastných zdrojov a pôžičky od Medzinárodnej finančnej korporácie (IFC), dcérskej organizácie Svetovej banky.
Dangote neustále reinvestoval väčšinu svojich ziskov späť do svojich firiem, čo bolo kľúčovým faktorom jeho rýchleho rastu. Jedným z jeho najambicióznejších projektov je výstavba obrovskej ropnej rafinérie v Lagose, ktorá po rokoch odkladov začala svoju prevádzku začiatkom roka 2024.

Charitatívna činnosť a súkromný život
Dangote je dobre známy aj pre svoje humanitárne aktivity. V roku 1994 založil nadáciu Aliko Dangote Foundation, ktorej cieľom je podporovať zdravotnícke a vzdelávacie iniciatívy v celej Afrike. Výraznú pozornosť venuje riešeniu detskej podvýživy, eradikácii detskej obrny a riešeniu zdravotných kríz, ako je epidémia eboly.
Čo sa týka jeho osobného života, podnikateľ bol dvakrát ženatý, dvakrát rozvedený a má štyri deti. V rozhovore pre denník Financial Times v roku 2018 poznamenal: „Nemladnem. Šesťdesiat rokov nie je žiadna sranda, ale nemá zmysel hľadať si niekoho, ak na to nemáte čas.“ Je známy svojou prísnou pracovnou morálkou, pracuje 12 hodín denne a udržiava sa v kondícii.
Zaujímavosťou je, že napriek svojmu obrovskému bohatstvu nevlastní žiadne nehnuteľnosti mimo Nigérie. Svoje investície radšej sústreďuje do realít v domovskej krajine, pretože ako tvrdí, chce vidieť Nigériu rásť. Na rozdiel od mnohých bohatých Nigérijčanov, ktorí vlastnia luxusné sídla v Londýne, Dubaji či Atlante, Dangote uprednostňuje podporu domácej ekonomiky.
Zdroje: investopedia.com; businessinsider.com; autor
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu