Palmer Luckey: 22-ročný chlapec, ktorý predal svoj startup Facebooku za 2 miliardy dolárov

22-ročný Palmer nie je žiadnym priemerným mladíkom. Už v mladom veku žne veľký úspech, keďže zrodil výnimočnú technologickú firmu Oculus VR. Jeho startup v minulom roku odkúpil známy IT obor Facebook, ktorý zaň zaplatil 2 miliardy dolárov.

Poďme ale postupne. Lucker sa narodil v roku 1992 v Kalifornii, jeho otec bol predavačom áut a matka mamou v domácnosti, ktorá sa starala o doma vzdelávaného Palmera a jeho tri mladšie sestry. Už od detstva miloval zabávanie sa s elektronikou a vytváranie vlastných zariadení. napr. vlastného počítača.

O virtuálnu realitu sa začal zaujímať hlavne cez jeho lásku k videohrám. Nižšie môžete vidieť zoskupenie 6-monitorového počítača, za ktorý utratil desiatky tisíc dolárov.

Ani to mu však nestačilo na to, aby si hru užil tak, ako chcel. V tom prišiel na nápad: Prečo si nedať priamo na tvár iba jednu malú obrazovku?

A tak to začalo. Keď mal 17 rokov, v garáži svojich rodičov začal vytvárať prototyp zariadenia Oculus, čo sú okuliare určené pre virtuálnu realitu. Rozhodol sa spustiť tzv. crowdfunding financovanie cez portál Kickstarter, kde vyzbieral neuveriteľných 2,4 milióna dolárov.

V tom čase sa spojil s podnikateľom Brendanom Iribe a vytvorili spoločnosť s názvom Oculus VR, v ktorej sa Iribe stal generálnym riaditeľom. Startup začínal byť čoraz populárnejším a prilákal aj veľkých tech investorov ako Chris Dixon či Andreessen Horowitz.

Počas jedného z kôl financovania v júni roku 2013 sa Luckeyho spoločnosti podarilo získať 16 miliónov dolárov. V decembri prišiel A. Horowitz a firma získala ďalšie prostriedky vo výške 75 miliónov USD.

Riaditeľ Iribe s okuliarmi zoznámil zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga, ktorý si ich ihneď zamiloval (viď nižšie). Prišiel marec 2014 a firmy podpísali dohodu – Palmer Luckey mal 21 rokov a vďaka obchodu majetok vo výške 500 miliónov dolárov.

Dnes Palmer trávi množstvo času v sídle Facebooku v Menlo Parku. Je známy svojim ležérnym outfitom, ktorý pozostáva z havajskej košele a sandálov. Napriek mimoriadnym úspechom má tendenciu vyhýbať sa pozornosti. Ako uviedol pre denník Telegraph, „nie je to o mne, je to o niečom väčšom..väčšom, ako ktokoľvek z nás“.

Komentáre