Dala výpoveď a začala podnikať s 300 dolármi. Dnes dosahuje obrat viac ako 140 miliónov USD

Tori Gerbig
Tori Gerbig (Instagram/torigerbig)

V roku 2011 pracovala Tori Gerbig v poisťovníctve za 25 000 dolárov ročne. Keď sa práve nevenovala práci alebo rodine, oddychovala pri svojej obľúbenej činnosti – online nakupovaní. Ako píše, v tom čase mala 24 rokov a na internete vyhľadávala oblečenie, ktoré bolo trendy a zároveň cenovo dostupné. Bohužiaľ, možností vtedy nebolo veľa. A práve to jej vnuklo nápad: čo tak popri práci predávať dámske oblečenie cez eBay?

Spočiatku to bola skôr záľuba a vôbec netušila, že o pár rokov bude spoločne so svojím manželom Chrisom viesť firmu s miliónovými tržbami. V roku 2021 ich online obchod Pink Lily dosiahol tržby 141 miliónov dolárov a na sociálnych sieťach ich sleduje viac než 3,6 milióna sledovateľov.

Začalo to s 300 dolármi

Na začiatku spolu s manželom investovali približne 300 dolárov do nákupu oblečenia a doplnkov z veľkoobchodu. Keďže sa nevyznala v cenovej stratégii, ceny stanovovala podľa toho, koľko by zaplatila ako zákazníčka. To znamená, že sa plne vžila do pozície kupujúceho, ktorý stojí na druhej strane obchodu.

Spolu s manželom pracovali zo svojej obývačky, takže spočiatku netvorili veľké náklady, okrem nákladov na dopravu. Ako dnes táto mladá mamička píše, zisky v prvých rokoch boli rôzne, od 300 až 1000 dolárov mesačne. Tieto zárobky použili na splatenie študentských pôžičiek a taktiež ich investovali späť do podnikania.

Na svojom projekte neúnavne pracovali a firmu posúvali stále vpred. Tori lietala do Los Angeles, kde sa stretávala s dodávateľmi a objednávala od nich produkty. Postupne začala navštevovať aj obchodné výstavy, aby rozšírila ponúkaný sortiment.

O dva roky neskôr (v roku 2013) založila na Facebooku skupinu určenú na propagáciu jej oblečenia. Mala verných zákazníkov, ktorí prejavovali stále väčší záujem o ich produkty, najmä v ich miestnej komunite. Do konca roka sa im podarilo usporiť z dosiahnutých zárobkov 20-tisíc dolárov, ktoré investovali do oficiálnej webovej stránky Pink Lily. A práve vtedy začal ich biznis skutočne rozkvetať.

Tori Gerbig (Instagram/torigerbig)

V máji 2014 dosiahli mesačný obrat viac ako 100 000 dolárov a Tori dala po troch rokoch od spustenia jej projektu výpoveď. O niekoľko mesiacov neskôr sa k nej pridal aj manžel Chris, ktorý začal dohliadať na financie a prevádzku firmy.

V roku 2019 dosiahli tržby 70 miliónov a získali investíciu, ktorá pomohla ich spoločnosti rýchlejšie rásť. Dnes ich elektronický obchod ponúka viac ako 11-tisíc produktov, zamestnávajú 250 ľudí a disponujú aj kamennou prevádzkou.

Čo radí ostatným podnikateľom?

Na základe svojich skúseností spísala niekoľko tipov pre každého, kto chce založiť úspešnú firmu. Takže čo radí ostatným podnikateľom?

1. Nájdite „dieru“ na trhu – Tori hovorí, že je dôležité nájsť medzeru na existujúcom trhu. Keď na internete hľadala moderné šaty za dobrú cenu, neuspela. A práve vďaka tomu dostala nápad, v čom podnikať.

2. Reinvestujte vaše zisky – Tori radí, že ak chcete rýchlo rásť, mali by ste väčšinu svojich ziskov reinvestovať späť do firmy. V začiatkoch to nebude jednoduché. Ako píše, pri rozbiehaní podnikania pracovali 60 hodín týždenne, žili skromne a zarobené peniaze reinvestovali späť do biznisu.

3. Nájdite zábavné a jedinečné spôsoby, ako zaujať svojich fanúšikov na sociálnych sieťach – ako hovorí, to, že boli aktívni na sociálnych sieťach, im prinieslo úspech. Pravidelne komunikuje s miliómi fanúšikov na Instagrame a pýta sa ich, aké produkty by radi videli v regáloch či na ich stránke.

Komentáre