Z nuly na 5 miliárd USD. Richard Branson a jeho príbeh

Richard Branson nie je žiadny priemerný miliardár. Namiesto toho, aby žil v luxusnom apartmáne niekde vo veľkomeste, prípadne v sídle s rozľahlým panstvom, tento dobrodružný magnát si užíva komplex na svojom súkromnom ostrove.

Namiesto obleku uprednostňuje džínsy alebo šortky a namiesto oslovenia Sir Richard Branson dáva prednosť osloveniu Richard.

Presne toto je v skratke britský miliardár, ktorého život rozhodne nie je nudný. Ako sa mu podarilo dosiahnuť obrovský úspech a majetok v hodnote viac ako 5 miliárd dolárov?

Branson sa narodil 18. júla 1950 v anglickom meste Surrey. Lekári mu časom diagnostikovali krátkozrakosť a dyslexiu. Takíto ľudia sa zvyčajne po celý život nenaučia čítať či písať, ale jeho matka to nevzdávala a obozretne sa starala o to, aby jej syn napriek hendikepu prežil skutočný život.

Richard so svojou matkou Eve

V škole to kvôli dyslexii nemal jednoduché. Učiteľov to v tom čase nezaujímalo a o dyslexii sa veľa nevedelo. Mnohí si preto mysleli, že je lenivý a nechce sa mu učiť.

Prvý podnik

Ako 16-ročný predčasne opustil školu a zároveň odštartoval svoje prvé podnikateľské aktivity. Založil časopis Student, ktorý bol vďaka reklame dostupný zdarma a študenti si ho rýchlo obľúbili.

Prvé vydanie vyšlo v náklade 50-tisíc výtlačkov a Branson mal čo robiť, aby zohnal dostatočné množstvo inzerentov. Nakoniec presvedčil viacero firiem, ktoré chceli využiť študentský trh.

O pár rokov nasledoval ďalší podnikateľský počin – založenie zásielkového obchodu s gramofónovými platňami, ktorý sa neskôr pretransformoval na nahrávacie štúdio a hudobné vydavateľstvo.

V roku 1972 tak vznikla spoločnosť Virgin Records, prvá firma pod značkou Virgin. Vydavateľstvo podniklo skvelý ťah, keďže sa rozhodlo nahrávať s kontroverznými a začínajúcimi umelcami, ako napríklad Mike Oldfield či Sex Pistols.

Tí sa neskôr stali veľmi slávnymi, na čom vydavateľstvo poriadne zarobilo. Branson sa tým dostal k nemalému kapitálu, ktorý mohol použiť na rozvíjanie ďalších firiem.

Richard Branson s Mikeom Oldfieldom

Keď Branson v roku 1992 predal Virgin Records za 500 miliónov libier, nezvolal veľkú párty a neoslavoval. Namiesto toho so slzami v očiach prechádzal londýnskym metrom Ladbroke Grove, otrasený z toho, že prišiel o milovaný podnik. To dokazuje, že na rozdiel od rôznych iných multimiliardárov, sa o svoje firmy dôkladne stará a nie sú mu ľahostajné.

Zrod Virgin Atlantic

Najúspešnejšia a najväčšia firma v Richardovom impériu vznikla v roku 1984. Inšpiráciou pre zrod leteckej spoločnosti Virgin Atlantic bol zrušený let na Britské panenské ostrovy.

Branson, v tom čase mladý podnikateľ, nechcel čakať, preto sa rozhodol prenajať lietadlo a ostatným cestujúcim účtoval 39 USD za jednosmerný lístok. A presne tu sa zrodil nápad na založenie vlastnej aerolínky.

Branson víta ľudí na palube inauguračného letu Virgin Atlantic

Dnes je z Virgin Atlantic inovatívna letecká spoločnosť, no začiatky neboli jednoduché. V určitý čas sa dostala do veľkých finančných problémov, kvôli čomu bol Branson nútený odpredať firmu Virgin Records. Aj keď prišiel o milovanú firmu, splatil dlhy a peniaze použil na rozvoj ďalších dopravných spoločností.

V roku 1993 vznikla firma Virgin Trains, ktorá získala licenciu na prevádzkovanie vlakových liniek cross-country. Vznikali postupne ďalšie dopravné spoločnosti ako Virgin America, Virgin Australia či Virgin Nigeria.

Viac než 400 firiem

Značka Virgin sa rýchlo rozvíja a dnes zasahuje do množstva podnikateľských oblastí. Okrem dopravných firiem je to aj telekomunikačná spoločnosť Virgin Mobile, finančná spoločnosť Virgin Money či cestovná agentúra Virgin Vacations.

Samozrejme, nie každý projekt vyšiel. Menej úspešnými firmami boli Virgin Cola a Virgin Vodka. Branson tiež nezískal zmluvu na spustenie národnej lotérie.

Nie sú to pritom len klasické odvetvia. Dobrodruh Branson posúva hranice ešte vyššie a v roku 2004 spustil projekt vesmírnej turistiky cez spoločnosť Virgin Galactic. Dodnes si už približne 700 ľudí zaplatilo lístok za 250-tisíc dolárov, aby sa stali budúcimi astronautmi a navštívili vesmír s Bransonovou spoločnosťou.

Pod holding Virgin Group spadá približne 400 podnikov. Aj keď presný počet nie je známy, nie je to o počte firiem, ale o kvalite poskytovaných služieb. A na to si Richard Branson určite potrpí.

Niekoľko značiek, ktoré patria pod Virgin Group

Virgin Unite

Dnes sa otec dvoch detí venuje najmä Virgin Unite, neziskovej organizácii Virgin Group. Projekty tejto charitatívnej organizácie menia svet k lepšiemu. Poskytuje zdravotnú starostlivosť ľudom v Keni, bojuje proti pytliactvu či pomáha podnikateľom v rozjazde svojich firiem.

68-ročný podnikateľ trávi väčšinu svojho času na vlastnom ostrove Necker Island, ktorý kúpil v roku 1978 za skromných 180-tisíc dolárov. Ostrov si môže rezervovať aj verejnosť – minulý rok sa cena pre maximálne 34 osôb pohybovala na úrovni 80.000 dolárov za noc.

Richard so svojou ženou a dvomi deťmi

Dnes už Richard nie je len známym veľkopodnikateľom, ale aj filantropom a spisovateľom. Jeho knihy, v ktorých opisuje svoje podnikateľské úspechy či nezdary, ale aj tipy z pohľadu leadershipu a marketingu, sa stali bestsellermi.

Podľa magazínu Forbes sa hodnota jeho majetku odhaduje na 5,1 miliardy dolárov.

Čítaj tiež: Citáty od Richarda Bransona

Foto: astrumpeople.com

Komentáre