Je ľahšie zostať v posteli, ako čeliť novým výzvam

Možno už máte napísané všetky ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Vytvoriť úspešnú firmu do troch rokov, napísať bestseller, byť uznávaným rečníkom, stať sa finančne slobodným atď..

Na papieri vyzerajú jednoducho, no väčšina z nás ich nedosiahne. Ani sa k nim nepriblíži. Síce si stanovia ciele, no nedokážu opustiť svoju zónu pohodlia a čeliť novým výzvam.

Možno sa im nechce cestovať 400 kilometrov a zúčastniť sa 7-hodinového kurzu, ktorý by ich posunul o niekoľko úrovní vyššie. Prípadne nemajú chuť čítať všetky tie knihy o financiách a marketingu, ktoré by im pomohli v podnikaní. Jednoducho sa rozhodli, že je ľahšie zostať v posteli, ako čeliť novým výzvam.

Každý má na výber – môžete zostať vo svojej zóne komfortu a navždy sa uspokojiť s tým, čo máte, prípadne čeliť svetu a pokoriť svoje hranice.

Väčšina si bohužiaľ vyberie prvú možnosť a ani si to neuvedomuje. Povie si. Začnem zajtra.

Avšak – zajtra nikdy nepríde.

Ľudia vedia, čo chcú, majú ciele, no neurobia dôležitý krok, aby ich premenili na realitu. Tým, že o svojich cieľoch rozprávajú a myslia na ne, tým sa samé od seba nenaplnia.

A viete prečo? Radšej zostanú vo svojej teplej posteli, pretože nemajú odvahu.

Odvaha je sval, ktorý treba rozvíjať. Trénujte ju tak, že každý deň spravíte malé úlohy, ktoré vás posunú bližšie k cieľu. Chcete napísať 300-stranovú knihu? Napíšte za deň prvú stranu, prípadne aspoň polovicu. Na druhý deň ďalšiu. A potom ďalšiu.

Tým, že sa sústredíte na veľký cieľ, môže vás to demotivovať a stratíte odvahu tento cieľ dosiahnuť. No keď podniknete malé kroky, hneď sa vám to bude zdať reálnejšie. Trénujte si to a po pár dňoch začnete ísť na „auto-pilota“.

Možno chcete schudnúť 20 kíl, no tento cieľ je pre vás tak veľký, že nemáte odvahu sa doň pustiť. Opäť začnite s malými krokmi. Dajte si za cieľ schudnúť 2kg mesačne a rozpíšte si všetky čiastkové úlohy, ako sa k úbytku váhy dostanete. Do roka tak budete chudší o 20 kíl a váš sen sa stane skutočnosťou.

Alebo máte ešte jednu možnosť – zostať v spomínanej posteli a myslieť na to, že váš cieľ je zrejme príliš veľký a nedosiahnete ho.

Tak ktorú možnosť si vyberiete?

Komentáre