
Písal sa rok 2015 a Jake Loosararian mal na bankovom účte menej ako 135 dolárov. Takmer tri roky sa snažil rozbehnúť svoj startup Gecko Robotics, ktorý založil hneď po vysokej škole. Ide o firmu vyvíjajúcu roboty, ktoré skenujú infraštruktúru ako sú elektrárne alebo potrubia a zisťujú, či nemajú štrukturálne problémy.
Takže keď mu v tom čase jeden zo zákazníkov ponúkol 500-tisíc dolárov za jeho firmu, úplne ho to paralyzovalo. „Bola to pre mňa obrovská suma peňazí,“ spomína si dnes Loosararian. S vedením svojho startupu si prežil naozaj ťažké chvíle – čelil prázdnemu bankovému účtu, prespával na podlahe u kamarátov a spájkoval plošné spoje v horúcich a strašidelných kotolniach elektrární. Nie je preto prekvapením, že neraz premýšľal nad tým, že to zabalí.
Napriek tomu ponuku od zákazníka odmietol, čo sa neskôr ukázalo ako správny krok. V minuloročnom kole financovania bola jeho spoločnosť Gecko ocenená na 633 miliónov dolárov a medzi jej klientov patrí aj americké námorníctvo a letectvo.
Rast spoločnosti Gecko sa odvíjal od kľúčového stretnutia, ktoré Loosararian absolvoval v rovnakom týždni, keď dostal ponuku na prevzatie. Stretol sa s dvoma zástupcami startupového akcelerátora Y Combinator zo Silicon Valley, ktorý je známy podporou takých gigantov ako Airbnb, Reddit, Dropbox či Stripe. „Vtedy som ani netušil, kto alebo čo je Y Combinator,“ priznáva Loosararian, no zástupcovia ho dokázali presvedčiť, aby podal žiadosť. Jeho startup bol schválený a získal investíciu v objeme 125-tisíc dolárov výmenou za 7 %-ný podiel v spoločnosti.
V priebehu niekoľkých mesiacov odmietol ďalšiu ponuku na prevzatie od „veľmi renomovaného“ miliardára, ktorý chcel za jeho firmu zaplatiť 10 miliónov dolárov.
Firma Gecko by zrejme nikdy nedosiahla taký úspech, keby Loosararian prijal ponuku na 500-tisíc. „Je sakra ťažké odmietnuť pol milióna dolárov, keď máte iba 100 dolárov,“ hovorí. Rovnako náročné bolo aj odmietnutie investičnej ponuky údajného miliardára. Tento obchod by mu priniesol 2 milióny dolárov, pričom by si ponechal až 70 %-nú kontrolu nad firmou. Prekážkou však boli podmienky – Gecko by musel presunúť svoje sídlo do San Francisca a vyrábať roboty v laboratóriu, no Loosararian sa riadil filozofiou testovania v reálnych podmienkach a priebežného prispôsobovania technológie na mieste.
Dôverovať svojmu inštinktu môže byť niekedy veľmi ťažké, najmä keď je váš bankový účet takmer prázdny a vy dostanete neočakávanú ponuku. „Intuícia je veľmi silná vec, podľa mňa silnejšia ako intelekt,“ povedal raz spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs spisovateľovi Walterovi Isaacsonovi.
Zdroje: cnbc.com; autor