V USA žil z 3 dolárov na deň a pracoval 100 hodín týždenne. Dnes je tento poľský imigrant miliardárom

Tomas Gorny
Tomas Gorny (Foto: Nextiva.com)

Pred takmer tromi desaťročiami sa Tomas Gorny presťahoval do USA, kde žil z 3 dolárov na deň (po odpočítaní nájomného a nákladov na dopravu). Ako si spomína, aby v tom čase dokázal vyžiť, pracoval až 100 hodín týždenne v troch rôznych zamestnaniach.

Dnes je 49-ročný Gorny zakladateľom viacerých technologických firiem vrátane cloudovej spoločnosti Nextiva, ktorá bola nedávno ocenená na 2,7 miliardy dolárov. Podľa hovorcu spoločnosti Nextiva má Gorny, generálny riaditeľ spoločnosti, čistý majetok presahujúci 1 miliardu USD.

Prvý startup

Gorny študoval v Nemecku a vždy sníval o tom, že sa jedného dňa presťahuje do USA a založí tu technologickú spoločnosť. Keď ho v roku 1996 priateľ pozval do Los Angeles, aby mu pomohol vybudovať webhostingový startup, využil šancu. Len niekoľko mesiacov pred ukončením štúdia zanechal školu a s úsporami 15 000 USD odišiel do USA. Peniaze zmizli „veľmi rýchlo“ – minuli sa na bývanie, právne poplatky za pracovné víza a auto, ktoré sa pokazilo v priebehu niekoľkých mesiacov, prezradil Gorny pre CNBC Make It.

Jeho startup s názvom Internet Communications ešte nezarábal žiadne peniaze, takže Gorny trávil noci a víkendy prácou ako parkovací sluha a čistič kobercov. Ako hovorí, po zaplatení nájomného a nákladov na dopravu mu zostávalo len pár dolárov denne na jedlo a iné nevyhnutné veci. Gorny si spomína, že v tom čase žil na McDonald’s. „Pamätám si, že raz týždenne sme s kamarátom išli do reštaurácie Sizzler a dali sme si all-you-can-eat za 7,99 USD… Vždy som sa prejedol, pretože to bol jediný krát za týždeň, keď som si mohol jedlo naozaj vychutnať.“

O dva roky neskôr bolo všetko inak, pretože jeho majetok dosiahol hodnotu viac ako milión dolárov. Avšak po troch rokoch prišiel o takmer všetky peniaze a začínal odznova.

Tomas Gorny
Tomas Gorny (Foto: Nextiva.com)

Pád na dno

Gornyho prvý startup sa rozbiehal pomaly, no internetový boom výrazne zmenil pravidlá hry – firmy potrebovali webové stránky a začínajúce webhostingové spoločnosti sa stali ideálnym cieľom na akvizície, spomína Gorny.

V roku 1998 jeho firmu Internet Communications odkúpila spoločnosť Interliant za približne 6 miliónov USD v hotovosti a akciách, tvrdí Gorny. Ako menšinový vlastník získal viac ako 1 milión dolárov, a keď Interliant v roku 1999 vstúpil na burzu (tzv. IPO), jeho akcie mali hodnotu niekoľko miliónov dolárov. „Kúpil som si auto za 40 000 dolárov, zaplatil som hypotéku na dom a zvyšok som reinvestoval do nového internetového reklamného startupu,“ spomína si Gorny.

V roku 2001 však spľasla dot-com bublina a Gorny padol opäť na dno. Skrachoval jeho startup a tiež firma Interliat, takže jeho akcie mali hodnotu len 6-tisíc dolárov.

Nový začiatok

Gorny to napriek tomu nevzdal. Z posledných peňazí nakúpil servery a spustil firmu Ipower, ktorá zákazníkom umožňovala tvorbu webstránok bez veľkých technických znalostí. Hoci technologický sektor nebol v tom čase v dobrej finančnej kondícii, ľudia a firmy sa stále vo veľkom pripájali na internet, spomína Gorny. V priebehu niekoľkých mesiacov jeho spoločnosť získala tisíce nových zákazníkov a rýchlo sa vypracovala na jednu z najdynamickejšie rastúcich webhostingových firiem v krajine.

Gorny s odstupom času tvrdí, že jeho hlavnou motiváciou nebolo hromadenie majetku, ale výzva pochopiť problémy zákazníkov a ponúknuť riešenia, za ktoré by boli ochotní zaplatiť. „Mojím cieľom bolo zarobiť 5 000 dolárov mesačne – dosť na pokrytie životných nákladov a splátok hypotéky,“ priznáva.

Život na hranici minima, keď si musel vystačiť s tromi dolármi na deň, ho naučil držať sa svojich zásad. Namiesto krátkodobých projektov zameraných na rýchly zisk dával prednosť riešeniam s dlhodobou hodnotou. „Keby prišlo na najhoršie, mohol by som prespať na niekoho gauči,“ poznamenáva s nadhľadom.

Zdroje: cnbc.com; nextiva.com

Komentáre