Ženy, ktoré si bohatstvo vybudovali samy. Toto sú najbohatšie self-made miliardárky na svete

Ženy, ktoré nájdeme na vrchole rebríčka najbohatších ľudí sveta, sú väčšinou dedičky, ktoré miliardový majetok zdedili po manželovi či otcovi. Na svete ale existujú miliardárky, ktoré sú právom považované za „self-made“, čo znamená, že si bohatstvo vydreli samy, ako sa hovorí, úplne od piky. A práve na tieto ženy sa pozrieme v tomto článku. Tu je aktuálny zoznam najbohatších self-miliardárok na svete:

Rafaela Aponte – 16,7 mld. dolárov*

Rafaela a jej manžel Gianluigi Aponte, ktorý je lodný kapitán, založili v roku 1970 spoločnosť Mediterranean Shipping Company (MSC). Na začiatku si zobrali pôžičku a kúpili jednu loď, ktorá prepravovala náklad medzi Európou a Afrikou. Podľa kapacity plavidiel je dnes MSC druhou najväčšou lodnou linkou na svete.

V roku 2014 Gianluigi odovzdal pozíciu generálneho riaditeľa svojmu synovi Diegovi. Rafaela má stále na starosti interiérový dizajn lodí a svoju kreatívnu stopu zanecháva na plavidlách firmy. Podľa magazínu Forbes sa hodnota majetku oboch manželov odhaduje na takmer 17 miliárd dolárov.

*odhadovaná hodnota majetku oboch manželov

Diane Hendricks – 13,7 mld. dolárov

Diane Hendricks
Diane Hendricks

Rodáčka z Wisconsinu, ktorá vyrastala ako jedna z deviatich sestier na mliečnej farme, je dnes najbohatšou self-made miliardárkou v Amerike. Pracovala ako robotníčka v továrni a taktiež ako čašníčka. V roku 1982 spolu s manželom založila firmu ABC Supply, ktorá dnes patrí medzi najväčších distribútorov strešných kritín, obkladov a okien na americkom trhu. Spoločnosť má takmer 800 pobočiek a v roku 2021 dosiahla obrat približne 15 miliárd dolárov. Diane viedla firmu po smrti svojho manžela v roku 2007 a pokračovala v realizácii dvoch najväčších akvizícií v histórii ABC Supply, keď v roku 2010 kúpila konkurenčnú spoločnosť Bradco a v roku 2016 distribútora stavebných materiálov L&W Supply. Dnes má 76 rokov a stále pracuje ako výkonná riaditeľka.

Wu Yajun – 10,9 mld. dolárov

Wu Yajun
Wu Yajun

Bývalá novinárka Wu Yajun v roku 1993 spolu so svojím (dnes už bývalým) manželom založila realitnú developerskú spoločnosť Longfor Properties. Firma rýchlo rástla a rozšírila sa do veľkých miest ako Peking, Chengdu, Šanghaj či Dalian. Dnes je známa svojimi nákupnými centrami.

Judy Lowe – 9,7 mld. dolárov*

Judy Lowe a jej manžel Tom sú zakladatelia reťazca obchodov so zmiešaným tovarom Love’s Travel Stops & Country Stores (Love’s). Svoju firmu založili v roku 1964, keď si prenajali opustenú čerpaciu stanicu za 5000 dolárov. Dnes je to nadnárodný reťazec, ktorý má viac ako 490 pobočiek v 41 štátoch. Vo firme stále pracujú obaja manželia a taktiež tri zo štyroch detí.

*odhadovaná hodnota majetku oboch manželov

Love's Travel Stops & Country
Love’s Travel Stops & Country

Zhong Huijuan – 8 mld. dolárov

Zhong Huijuan je čínska manažérka a zakladateľka farmaceutickej spoločnosti Hansoh Pharmaceutical. Vyštudovala chémiu a pracovala aj ako učiteľka chémie na strednej škole. V roku 1995 prestala učiť a založila Jiangsu Hansoh Pharmaceutical s iba 10 zamestnancami. Firma rýchlo rástla a už v roku 1997 dosiahla tržby 4,5 milióna dolárov. Počas burzového debutu na hongkonskej burze firma získala 1 miliardu dolárov a jej hodnota vzrástla na 10 miliárd USD.

Judith Faulkner – 7,1 mld. dolárov

S odhadovanou hodnotou majetku viac ako 7 miliárd dolárov sa v rebríčku najbohatších self-made miliardárok umiestňuje Judith Faulkner, zakladateľka spoločnosti Epic Systems. Ide o technologickú firmu, ktorá sa zaoberá zdravotným softvérom. Judith ju zakladala v roku 1979 s investíciou 70-tisíc dolárov (čo je dnešných 260.000 USD).

Zhou Quenfei – 6,5 mld. dolárov

Na 7. priečke sa nachádza Zhou Quenfei, bývalá pracovníčka továrne, ktorá vybudovala spoločnosť Lens Technology. Po úspešnom vstupe jej firmy na burzu v roku 2015 sa stala najbohatšou self-made miliardárkou sveta. V dôsledku poklesu akcií ale o túto pozíciu prišla. O príbehu Zhou Quenfei sme písali v tomto článku.

Denise Coates – 5,5 mld. dolárov

Denise Coates je prezývaná ako „tichá kráľovná online stávkovania.“ Táto britská podnikateľka je zakladateľkou spoločnosti Bet365, ktorá je popredným prevádzkovateľom hazardných hier. Včas si uvedomila potenciál internetu a verila, že môže spôsobiť revolúciu v oblasti športového tipovania. V roku 2000 kúpila doménu bet365.com, stretla sa s investormi, no nepresvedčila ani jedného z nich. Nakoniec získala pôžičku od banky Royal Bank of Scotland a naplno investovala do potenciálu online stávkovania.

Johnelle Hunt – 4,5 mld. dolárov

V roku 1961 Johnelle Hunt a jej zosnulý manžel predali svoj dom a vzali si pôžičku, aby rozbehli biznis s balením ryžových šupiek. O 8 rokov neskôr kúpili päť nákladných áut a sedem prívesov a založili prepravnú spoločnosť JB Hunt Transport Services. Firma v roku 1983 vstúpila na burzu a dnes je jednou z najväčších dopravných spoločností v Amerike s ročným obratom viac ako 12 miliárd dolárov. Johnelle Hunt je dodnes najväčším individuálnym akcionárom firmy s podielom 17 %.

Marian Ilitch – 4,3 mld. dolárov

Marian Ilitch spolu so svojím zosnulým manželom Mikeom Ilitchom založili sieť reštaurácií Little Caesars Pizza. V začiatkoch musela manžela kontrolovať, aby nerozdával pizzu zadarmo. Manželia preorientovali podnikanie na franšízu a ich biznis sa postupne rozšíril aj o reštaurácie, zábavné či herné centrá. Dnes je Little Caesar Enterprises Inc. nadnárodný reťazec s ročným obratom 4 miliardy dolárov.

Komentáre