Buffett dá za raňajky 3 doláre, Lady Gaga používa zľavové kupóny. Takto šetria najbohatší

Miliardár Warren Buffett
Miliardár Warren Buffett (Flickr)

Je známe, že tí najbohatší ľudia sveta patria medzi najšetrnejších. Pravdepodobne aj preto si dlhé roky dokážu udržať svoje bohatstvo. Nechýba im finančná disciplína, ktorú postrádajú napríklad výhercovia v lotérii. Aj keď vyhrajú milióny dolárov, často ich nerozvážne utratia a nakoniec sú na tom ešte horšie, než pred výhrou. To finančne disciplinovaným miliardárom nehrozí. Zoberte si napríklad takého investora Warrena Buffetta, ktorý dodnes žije v tom istom dome, ktorý si kúpil v roku 1958. A to je piatym najbohatším človekom na planéte.

Warren Bufett a jeho raňajky za 3,17 USD

Už 54 rokov jazdí Buffett každé ráno do svojej kancelárie v Omahe v Nebraske. Ako vyplýva z dokumentu HBO s názvom Becoming Warren Buffett, počas tejto cesty sa zastaví v McDonald’s, kde na raňajky minie najviac 3,17 dolára. „Keď sa necítim tak dobre, možno ma jedlo stojí 2,61 dolára, čo sú dve karbonátky,“ hovorí v dokumente režiséra Petera Kunhardta.

Legendárny investor nie je jediným miliardárom, ktorý sa zvykne stravovať v tomto fast-foode. Fanúšikom americkej klasiky je aj Bill Gates či zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg.

Warren Buffett raňajky
Warren Buffett / YouTube

Miliardár Charlie Ergen si každý deň balí obed do práce

Aj keď sa hodnota jeho majetku odhaduje na 4 miliardy dolárov, podnikateľ Charlie Ergen je naďalej oddaný svojim skromným návykom. Zakladateľ spoločnosti Dish Network, ktorá poskytuje satelitné vysielanie, si každý deň pred prácou pripravuje sendvič, ktorý si balí do papierového sáčku. „Moja matka vyrastala počas Veľkej krízy. Nemám mahagónový stôl,“ uviedol v rozhovore pre Financial Times.

Charlie Ergen je self-made miliardár, ktorý v roku 1980 začal predávať satelitné paraboly zo zadnej časti svojho nákladiaku. On a jeho manželka žijú v rovnakom dome v Denveri už viac ako 20 rokov.

Carlos Slim Helú – v tom istom dome už 40 rokov

Na márnotratné nákupy si nepotrpí ani najbohatší Mexičan Carlos Slim Helú, ktorý údajne stále jazdí na starom Mercedesi. Jeho šetrný prístup badať aj v príručkách pre zamestnancov, v ktorých sa píše, aby aj v prosperujúcich časoch dodržiavali úsporné opatrenia.

Helú im v tomto smere ide príkladom. 83-ročný podnikateľ už viac ako 40 rokov žije v tom istom dome v Mexiku, v ktorom vychoval svoje deti.

Mexický miliardár C. S. Helú

Ušetrí aj za holiča. Miliardár Cheriton sa strihá sám

David Cheriton je miliardár a profesor na Stanfordskej univerzite, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri zakladaní spoločnosti Google. Aj napriek tomu, že drží majetok v odhadovanej hodnote 9 miliárd dolárov, sám si varí, sám sa strihá a jazdí na Volkswagene Vanagon z roku 1986. Ako prezradil pre portál Kiplinger.com, mnohé z jeho šetrných návykov si zobral od svojich rodičov, ktorí vyrastali počas depresie.

Čo delí úspešných ľudí od tých, ktorí o úspešnom živote iba snívajú?

Lady Gaga používa zľavové kupóny

Peniazmi neplytvá ani popová hviezda Lady Gaga, ktorá si vlastným úsilím vybudovala majetok v hodnote 275 miliónov dolárov. Je známe, že pri nakupovaní potravín využíva zľavové kupóny. Potvrdila to aj sama na Twitteri, keď napísala: „Prečo na mňa ľudia pozerajú ako na blázna, keď v potravinách používam kupóny alebo sa pokúšam vyjednať lepšiu cenu v obchode.“

Aj basketbalová hviezda, Carmelo Anthony priznal, že ľudia sa neho pozerajú s údivom, keď v potravinách vyťahuje kupóny.

Zdroje: cnbc.com; businessinsider.com; forbes.com

Komentáre