Tajomstvo úspechu Warrena Buffetta? Vec, ktorú má každý z nás

Warren Buffett (Flickr / freeimage4life)

Americký miliardár Warren Buffett patrí k najbohatším ľuďom na planéte. S odhadovanou hodnotou majetku 102 miliárd USD je v rebríčku najbohatších aktuálne na 6. priečke.

Svoj multi-miliardový majetok nadobudol dobrými investíciami, ktoré sú aj dnes inšpiráciou pre investorov a obchodníkov z celého sveta.

Ako uvádza Morgan Housel, autorka knihy „The Psychology of Money“ (Psychológia peňazí), za bohatstvom W. Buffetta stojí niečo, čo má každý z nás: ČAS.

Ako dodáva, jeho zručnosťou je investovanie, no tajomstvom je práve čas.

Potvrdil to aj sám Buffett. Keď sa ho motivačný rečník T. Robbins v jednom rozhovore spýtal, čo mu pomohlo tak zbohatnúť, Buffett uviedol: „Sú to 3 veci: Život v Amerike prinášajúci veľké príležitosti, dobré gény pre dlhý život a zložený úrok.“

A je to práve čas, ktorý umožňuje využiť potenciál zloženého úroku. Pripomeňme, že Buffett investuje už osem desaťročí, keďže začal veľmi skoro a už ako 11-ročný nakúpil prvé akcie.

On sám a jeho spoločnosť je jasným dôkazom toho, že čas a zložený úrok je dôležitou zložkou budovania bohatstva. Ak by ste v roku 1964 do jeho spoločnosti Berkshire Hathaway investovali 1000 dolárov, dnes by táto investícia mala hodnotu desiatky miliónov.

Dnes je Buffett najbohatším investorom sveta, ba všetkých čias, no neznamená to, že dosahoval aj najvyššie výnosy. Z pohľadu priemerného ročného výnosu by ste našli aj iných velikánov, no nemajú taký majetok, ako Buffett. Prečo? Jednak nedokázali využiť potenciál zloženého úročenia, prípadne ho začali využívať neskôr a zaostávajú tak za Buffettom o mnoho rokov.

Čo je to zložený úrok?

Pri takzvanom zloženom úročení sa neúročí iba istina, ale aj úroky z predošlého obdobia. To znamená, že úrok z každého obdobia je reinvestovaný, čím sa zvyšuje základ pre úročenie v ďalšom období.

Príklad: dajme tomu, že na sporiacom účte máte 100 € a účet sa úročí sadzbou 10%. Na konci prvého roka by ste mali 110 dolárov (100 v istine + 10 v úrokoch). Na konci druhého roka by ste mali 121 dolárov (110 na istinu + 11 na úrokoch). Na konci tretieho roka by ste mali 133,10 dolárov (121 v istine + 12,10 v úrokoch). A tak ďalej.

Komentáre