10 tipov, ako sa stať sympatickým človekom

Chceš byť  sympatickým človekom? Tak buď. Mnoho ľudí totiž zabúda, že to, či budú pôsobiť sympaticky, je plne pod ich kontrolou.

Všetko, čo potrebujete, je schopnosť vyzdvihnúť niekoľko kľúčových sociálnych zručností. Zapracujte na nasledovných 10 bodoch a stanete sa najsympatickejším človekom v miestnosti.

1. Oslovuj ľudí menom

Snaž sa, aby si si pamätal mená ľudí, s ktorými sa stretávaš. Tým, že si pamätáš meno druhej osoby, vyjadruješ jej rešpekt. Sám uznáš, že je to skvelý pocit, ak ťa niekto stretne po polroku a osloví ťa menom.

2. Prejav ľútosť

Prejavte empatiu – ak vám druhý človek povie o niečom zlom, čo sa mu prihodilo, určite ocení, ak mu poviete „je mi to ľúto“.

3. Udržuj očný kontakt

Ľudia musia cítiť, že im venuješ svoju pozornosť, že nie sú pre teba len „vzduch“.  To docieliš aj tak, že s nimi udržíš očný kontakt. Budú tak vedieť, že ich počúvaš, že ti na nich záleží a začnú ti dôverovať.

4. Správne podanie ruky

Nauč sa podávať ruku správnym spôsobom – zabudni na ťarbavý, mäkký a nedominantný stisk. No daj si tiež pozor, aby podanie nebolo príliš silné a druhej osobe ste „nezlomili“ ruku.

5. Nesťažuj sa

Posťažuj sa blízkym, ale určite nie človeku, s ktorým sa vidíš druhý či tretíkrát. Môžeš totiž na neho pôsobiť ako negatívny človek, ktorý sa len sťažuje a hľadá na všetkom len to zlé.

6. Počúvaj

Podobne ako udržovanie očného kontaktu, aj počúvanie je skvelý spôsob, ako dať druhej strane pocítiť, že jej venuješ pozornosť. Menej hovor, viac počúvaj. Ale aktívne, nie len jedným uchom dnu a druhým von. Následne reaguj, pýtaj sa a parafrázuj to, čo si počul.

7. Usmievaj sa

Nič nezlepší atmosféru, ako úprimný úsmev. Pomôže to prelomiť ľady a navodí pozitívnu energiu. Veď len ťažko sa človek stane sympatickým, ak by sa len mračil a vôbec neusmieval.

8. Nauč sa prijímať komplimenty

Nechceme vyzerať ako nafúkanci a tak v situácii, keď nám niekto zloží kompliment, povieme: „ďakujem, no ty vyzeráš oveľa lepšie“. Alebo „to nie je pravda, ty si v tom omnoho lepší“.

Namiesto toho, aby sme kompliment s úctou prijali, ukazujeme svoju sociálnu nešikovnosť. Oveľa lepšie je, ak v takýchto situáciách povieme: Ďakujem za kompliment.

9. Vyzdvihni kvality druhej osoby

Doprajte druhej osobe pocit uznania. Ako? Stačí, ak jej položíte otázku v oblasti, v ktorej je expertom. Vy sa dozviete niečo nové a druhá strana sa bude cítiť potrebná.

10. Konverzáciu zakonči v pozitívnom duchu

Sú to práve naše posledné slová v konverzácii, ktoré môžu na osobe, s ktorou sme sa zoznámili, zanechať trvalý dojem. Rozlúčte sa preto s druhou stranou v pozitívnom duchu.

Spracované podľa informácií businessinsider.com

Komentáre