4 knihy, ktoré by ste podľa Billa Gatesa nemali prehliadnuť

Bill Gates
Bill Gates (Foto: Flickr)

Len nedávno sme vám predstavili knihu, ktorá je novým knižným favoritom známeho miliardára Billa Gatesa. Zakladateľ Microsoftu je vášnivým čitateľom a rád sa podelí s knihami, ktoré ho buď pozitívne ovplyvnili alebo zaujali.  Čo ukrýva vo svojej knižnici? Tu sú tipy na 4 knihy, ktorým by ste podľa Gatesa mali venovať pozornosť.

Energy and Civilization: A History  (Energia a civilizácia: História)

Kniha, ktorej autorom je Vaclav Smil, pojednáva o tom, ako energia (či už vo forme oslov poháňajúcich mlyny alebo obnoviteľných zdrojov energie) utvárala a stále utvára našu spoločnosť. Gates prečítal takmer všetkých 37 kníh od Smila a táto najnovšia publikácia potvrdzuje, že spotreba energie a hospodársky rast sú nepochybne prepojené.

Evicted  (Vysťahovaný)

Knihu s názvom Evicted napísal Matthew Desmond, sociológ z Princetonskej unverzity. Desmond 18 mesiacov žil na dvoch mimoriadne odlišných miestach v Milwaukee v štáte Wisconsin. Jedným bola chudobná černošská štvrť, a tým druhým štvrť obývaná belochmi, pričom svoje dojmy zhrnul práve do tejto knihy.

Gates uvádza, že táto kniha mu pomohla pochopiť, prečo títo ľudia robia rozhodnutia, ktoré robia.

The Sympathizer (Prívrženec)

Ide o fiktívny príbeh o dvojitom agentovi z Vietnamu, ktorý je vietnamským špiónom nasadeným v americkom meste Los Angeles.

„Prináša pohľad na to, aké je to byť uprostred dvoch znepriatelených strán vo vietnamskej vojne,“ povedal o tejto knihe miliardár Gates.

The Best We Could Do (To najlepšie, čo môžeme urobiť)

Autobiografická kniha od Thi Bui opisuje život dcéry vietnamských emigrantov, ktorí sa v roku 1975 po páde Saingonu usadili v USA. Bui zistí, aké neľahké obete museli jej rodičia prijať, aby sa ona a jej súrodenci mali dobre. Kniha je písaná v štýle komixu, takže tu nájdete mnoho obrázkov a minimum textu.

Gates o nej povedal: „Myslím, že Thi Bui pekne zachytila, aké to je byť zodpovedný za svoju rodinu.  Je zrejmé, že veľa dysfunkcií okolo jej detstva je priamym dôsledkom toho, čo sa stalo vo Vietname.“

The Best We Could Do (rusaupdate.org)
Komentáre