Z nuly k miliardám? Príbeh chudobného Ukrajinca dokazuje, že sa to dá

Jan Koum je americký internetový podnikateľ, ktorý je spoluzakladateľom známej mobilnej aplikácie na zasielanie správ s názvom WhatsApp. Túto mimoriadne populárnu mobilnú službu získal Facebook v roku 2014, pričom za ňu zaplatil až 19 miliárd dolárov.

Aj keď je dnes z Kouma miliardár a do konca života nemusí pracovať, nie vždy si užíval finančnú hojnosť a bezstarostný život. Pozrite sa na jeho príbeh:

Jan Koum sa narodil 24. februára 1976 v Kyjeve na Ukrajine a žil v domácnosti bez tečúcej vody. V roku 1992 ako 16-ročný tínedžer spolu so svojou matkou a babičkou emigroval do Mountain View v Kalifornii, a to z dôvodu chaotického politického prostredia a antisemitizmu v jeho rodnej krajine. Jeho otec plánoval prísť za rodinou neskôr, avšak to sa nestalo. Ochorel na Ukrajine a zomrel v roku 1997.

Matka nabalila kufor plný pier a sovietskych zošitov, čím zabezpečila, aby neplatili za školské potreby v Spojených štátoch. Prostredníctvom štátnej podpory dostali malý byt a žili iba z potravinových prídelov. Aby prežili, matka pracovala ako opatrovateľka detí a on zametal podlahy v obchode s potravinami. Neskôr jeho matke diagnostikovali rakovinu, ktorej podľahla v roku 2000. Koum tak ostal náhle úplne sám.

Aj keď školu nemal veľmi v láske, zato sa zaujímal o programovanie. Mal veľký talent pre počítače a ako samouk sa za pomoci príručiek naučil programovať.  Sám sa zapísal na San Jose State University a popritom si ako študent privyrábal v Ernst & Young ako bezpečnostný analytik, čo mu pomohlo platiť školné.

knihy-programovanie

Po niekoľkých mesiacoch sa Koum pripojil k Yahoo ako inžinier bezpečnosti a infraštruktúry, zatiaľ čo navštevoval  San Jose State University. Niekoľko dní po pripojení k Yahoo musela spoločnosť čeliť problému a to zrúteniu systému a Koum, ktorý bol v tom čase v škole, bol okamžite privolaný na pomoc. Vtedy si uvedomil, že bude musieť čeliť ťažkému rozhodnutiu – buď si zvolí vysokú školu alebo kariéru v Yahoo, a samozrejme, že zvolil druhú možnosť.

Čítaj tiež: Ako 15-ročný opustil školu a začal pracovať v továrni. Dnes je najbohatším mužom v Hongkongu

Práve v Yahoo sa zoznámil s Brianom Actonom, ktorý bol jedným z prvých zamestnancov tejto spoločnosti. Koum s Actonom spoločne pracovali pre Yahoo deväť rokov. Počas týchto rokov sa stali nielen dobrými priateľmi, ale taktiež si uvedomili svoj identický záujem na rýchlo sa rozrastajúci sociálno-mediálny svet. Viacmenej im už spoločnosť Yahoo neponúkla príležitosť preskúmať sociálne média, takže sa rozhodli svoje zamestnania v roku 2007 opustiť, aby prebádali novšie cesty.

brian-acton
Brian Acton

Obaja si vzali rok voľna a vydali sa na cestu po Južnej Amerike. Po ich návrate do USA obaja (ale jednotlivo) požiadali o prácu vo Facebooku a Twitteri. Je však iróniou, že ich žiadosti boli zamietnuté oboma spoločnosťami.

V roku 2009 si Koum kúpil nový iPhone a po prvej návšteve online obchodu s aplikáciami si uvedomil, aký potenciál tento trh má. Práve vtedy dostal nápad na lacnú a pohodlnú komunikáciu prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Ich láska k sociálnym médiám v konečnom dôsledku viedla oboch mužov vytvoriť WhatsApp ako aplikáciu mobilného zasielania správ, ktorá sa mala stať najviac populárnou messaging platformou sveta.

Obaja boli nadšení myšlienkou novej spoločnosti zvanej WhatsApp Inc., ktorú založili na Koumove narodeniny, dňa 24. februára 2009. Jedným z jeho základných princípov bolo to, že spoločnosť by nikdy nemala akceptovať akúkoľvek formu reklamných príjmov.

spoluzakladatelia-whatsapp
Jan Koum a Brian Acton

Dvojica zahájila službu WhatsApp na začiatku roku 2010. V tej dobe nebolo veľa takýchto messengerov a postupne sa WhatsApp stal veľmi obľúbený u používateľov. Rastúca popularita aplikácie umožnila zakladateľom získať ďalší kapitál od investorov s rizikovým kapitálom. Počet užívateľov aplikácie WhatsApp stabilne rástol a do februára 2013 už táto Messenger služba evidovalia viac ako 200 miliónov aktívnych užívateľov.

Túto rastúcu popularitu zachytila i firma Facebook Inc., ktorá získala WhatsApp v roku 2014 za 19 miliárd dolárov. Do roku 2016 sa stala najpopulárnejšou aplikáciou na posielanie správ, s užívateľskou základňou jednej miliardy používateľov.

zuckerberg-koum
Mark Zuckerberg a Jan Koum (vpravo)
Komentáre