Miliardár Branson: Ako sa mu podarilo prekonať svoje slabé stránky?

Britský podnikateľ a miliardár Richard Branson sa radí k „boháčom“, ktorí sa k miliardovému majetku vypracovali takpovediac úplne od piky.

V živote to nemal vôbec jednoduché – bol dysklektikom a ako podpriemerný študent školu opustil už vo veku 16 rokov. Hneď po odchode zo školy sa pustil do rozbehnutia školského časopisu „Student“, ktorý bol zdarma a financovala ho reklama.

Ďalším jeho podnikateľským krokom bolo založenie obchodu s platňami, z ktorého sa ale nakoniec stalo úspešného hudobné štúdio Virgin Records.

Dnes sa Bransonove impérium skladá z desiatok firiem, ktoré pôsobia vo viac ako 30 krajinách sveta a zamestnávajú približne 71 tisíc ľudí. Ako každý iný, aj on je iba človek s množstvom slabých stránok, ktoré sa mu však podarilo premôcť a vyťažiť z nich.

Plachosť

Možno to tak teraz nevyzerá, no Branson bol plachý človek. Dnes je to ale minulosť, pretože keď vchádza do miestnosti plnej ľudí, ktorí na neho hádžu pohľady, má dobre naštudované témy, o ktorých sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou diskutovať. Tým mu rastie celková sebadôvera, čo potláča jeho plachú stránku.

Navyše ľudí na začiatku rozosmeje, aby v konverzácii uvoľnil napätie a spravil celé stretnutie pohodovým.

Dyslexia

Ako sme už načrtli v úvode, Branson je dyslektikom . Aj v tejto oblasti si poradil a nedopustil, aby ho táto slabá stránka brzdila. Namiesto čítania viac počúval rôzne prejavy a nahrávky a pred zdĺhavými textami uprednosťaval vizualizácie. To následne využil aj pri svojom podnikaní, veď hudobná spoločnosť patrila k jeho prvým najvýraznejším podnikateľským počinom.

Anti-počítačový typ

Branson nie je práve ten typ človeka, ktorý by si vedel poradiť s technickými vecami, takže svet počítačov je pre neho skôr nočnou morou. Na túto prácu si ale vždy našiel ľudí zdatných v technológiách, takže túto slabú stránku delegoval a sústredil sa na to, v čom vyniká.

Unudenosť

K jeho slabým stránkam patrí aj skutočnosť, že sa začne veľmi rýchlo nudiť. Dnes ale môžeme povedať, že sa z toho stala jeho výhoda, pretože aby ho nuda nepohltila, rýchlym tempom nasleduje svoje vízie a realizuje nápad za nápadom.

Zakaždým, keď Richard spustí nový biznis, celé mesiace sa sústreďuje na jeho budovanie úplne od základov. Týmto štýlom nedáva unudenosti žiadny priestor.

Komentáre