Miliardár Elon Musk: Určité obdobie som pracoval aj 120 hodín týždenne

Rozdiel medzi udržateľnou a „šialenou“ pracovnou dobou je v tom, či pracujete 80 alebo 120 hodín týždenne, tvrdí miliardár a šéf automobilky Tesla Elon Musk.

„Budete takými malými bláznami, keď budete pracovať 120 hodín týždenne,“ uviedol v roku 2018 pre portál Recode. „Boli časy, keď som niekoľko týždňov ..neviem už presne koľko, spal iba pár hodín a pracoval 7 dní v týždni. Bolo to celkom 120 hodín týždenne,“ uviedol Musk.

Je to naozaj extrém, keď si zoberiete, že celý týždeň má 168 hodín!

Ako priznáva, toto náročné obdobie prežíval v dobe, keď sa začal vyrábať elektromobil Model 3. Musk tvrdí, že pracovať 80-90 hodín týždenne je celkom zvládnuteľné. Podľa neho je to celkom udržateľné, no pokiaľ človek pracuje viac, nárast utrpenia je dramatický. Kým hodiny nad 80 rastú lineárne, bolesť sa zvyšuje exponenciálne,“ uvádza miliardár.

Napriek tomu, pokiaľ pracujete 80 hodín týždenne, pracujete o viac ako 15 hodín viac, než v priemere pracuje generálny riaditeľ miliónovej korporácie. Štúdia publikovaná v júni spoločnosťou Harvard Business Review ukázala, že generálni riaditelia pracujú v priemere 62,5 hodiny týždenne.

Zakladateľka spoločnosti Thrive Global Arianna Huffington dokonca Muskovi adresovala list, v ktorom miliardára povzbudila, aby viac spal. „Práca 120-hodín týždenne nedovolí využiť vaše jedinečné vlastnosti, naopak, zbytočne ich ničia,“ uviedla v liste Huffingtonová.

Aj samotný Musk v rozhovore pre Recode uviedol, že táto extrémna vyťaženosť nie je dobrá a určite počas nej vypálil mnoho neurónov. „Mám pocit, že som tento rok zostarol o 5 rokov. Úprimne povedané, bol to najhorší rok počas celej mojej kariéry,“ priznal v roku 2018 Musk.

Komentáre