
Viete, čo je to myslenie obete a myslenie víťaza? Ide o dva rozdielne mentálne postoje, ktoré vo významnej miere rozhodujú o tom, či dosiahnete svoje osobné a kariérne ciele. Mnohí ľudia sa často cítia ako obete životných okolností, ktoré nemajú pod kontrolou. Ľudia s týmto zmýšľaním sa na svet pozerajú úplne inak, ako tí, ktorí majú myslenie víťazov.
Myslenie obete sa zakladá na troch kľúčových postojoch:
- Zlé veci sa dejú a budú sa diať.
- Na vine sú iní ľudia alebo okolnosti.
- Akékoľvek úsilie o zmenu zlyhá, takže nemá zmysel sa o to pokúšať.
Je pochopiteľné, že ľudia, ktorí zažívajú jednu ťažkosť za druhou, môžu mať pocit, že celý svet je proti nim. No hoci sa to tak môže zdať, nie všetko je mimo našej kontroly. Často stačí aj malý krok, ktorý môže viesť k pozitívnej zmene.
Ľudia, ktorí sa stavajú do úlohy obete, často nemajú záujem o zmenu. Odmietajú pomoc a radšej sa ľutujú. Pokiaľ sa ale rozhodnete pozitívne myslieť a podporovať vo svojom vnútri postoj víťaza, život vás postupne povedie vpred. Namiesto prešľapovania na mieste sa začnete posúvať bližšie k svojim cieľom a ku skutočnému naplneniu.
Mentalita obete vs. mentalita víťaza: hlavné rozdiely
Toto sú hlavné rozdiely medzi mentalitou obete a mentalitou víťaza:
Obeť sa na problém pozerá ako na prekážku / víťaz to vníma ako príležitosť
Obeť zo svojho zlyhania obviňuje všetko a všetkých naokolo / víťaz za neúspech preberá zodpovednosť
Obeť má pocit, že jej každý niečo dlhuje / víťaz vie, že mu nikto nedlhuje nič
Obeť si myslí, že ľudia sú proti nemu / víťaz očakáva, že ľudia sú tu pre neho
Obeť je pesimistická a ľudí odpudzuje / víťaz srší optimizmom a ľudí k sebe priťahuje
Obeť je presvedčená, že nemá zmysel sa pokúšať o zmenu, pretože toto úsilie stroskotá / víťaz sa snaží veci meniť k lepšiemu
Ako zmeniť mentalitu obete na mentalitu víťaza?
Víťazná mentalita začína vnútornou motiváciou. Stanovte si konkrétne a merateľné ciele a pripomínajte si, prečo ste sa vydali na túto cestu.
Prekonajte obavy: Identifikujte svoje strachy a začnite im postupne čeliť. Každý úspešne zvládnutý krok cez strach vás priblíži k víťaznej mentalite.
Zamerajte sa na veci, ktoré sú pre vás dôležité a nedovoľte, aby vás rozptyľovali nepodstatné veci. Majte svoj cieľ neustále pred očami.
Neprestávajte rásť: učte sa nové veci, pracujte na svojich slabinách, učte sa od najlepších.
Mentalita víťaza si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. Nevzdávajte to, keď sa objavia prvé ťažkosti – pokračujte až do úspešného konca. Dokončenie toho, čo ste začali, vám pomôže zvýšiť sebavedomie.
Výbornou technikou ako nadobudnúť mentalitu víťaza, je klásť si otázky bez toho, aby ste ich príliš analyzovali. Riadením svojho vnútorného dialógu si môžete udržať motiváciu a zaručiť si skvelý životný výsledok. Každý deň si položte túto otázku: Mám prospech z toho, že mám túto konkrétnu myšlienku?
Neustále sebaspytovanie vám umožní lepšie pochopiť samého seba a rozvíjať svoj vnútorný potenciál. Cieľom je naučiť sa efektívne riadiť vlastné myslenie, emócie a zvládať náročné situácie bez závislosti od pomoci iných. Mentalita víťaza sa formuje postupne a vyžaduje nepretržitý tréning. Nie je to záležitosť jedného dňa, ale dlhodobý proces, ktorý prináša výsledky vďaka vytrvalosti a odhodlaniu.
Zdroje: josephmattera.org; healthline.com; forbes.com
Z mliečnej farmy až po najbohatšiu self-made miliardárku. Príbeh podnikateľky Diane Hendricks