Európska krajina, v ktorej je každý tretí človek milionár

Monako (businessinsider.com)

Má 38 300 obyvateľov, pričom až 12 261 z nich sú milionári. Možno už tušíte, že reč je o Monaku, malom mestskom štáte, ktorý sa rozprestiera na Azúrovom pobreží. To znamená, že približne tretina obyvateľov Monaka patrí do klubu milionárov (vyplýva to zo štúdie Knight Frank Wealth Report).

Štát, ktorý je menší ako Central Park v New Yorku, sa môže pochváliť aj nulovou mierou chudoby. Monako reinvestuje príjmy z cestovného ruchu späť do spoločnosti, zabezpečuje vysokú životnú úroveň a láka bohatú klientelu, aby tu nakupovala nehnuteľnosti. Nie je tajomstvom, že boháči si Monako vyberajú najmä kvôli nulovej dani z príjmu.

Z cien nehnuteľností sa vám však zatočí hlava a už na prvý pohľad je jasné, že bývať si tu nemôže dovoliť každý. Klasický byt kúpite za 1,7 až 20 miliónov eur, pri penthouseoch je to viac ako 40 miliónov eur.

Monako je veľmi bezpečným mestom – na 100 obyvateľov tu pripadá jeden policajt, ktorým pomáha aj rozsiahla sieť bezpečnostných kamier. Každý rok tento štát navštívi až 1,5 milióna turistov a okrem cestovného ruchu sa o príjmy do mestskej kasy starajú aj kasína, ktorými je preslávená časť Monte Carlo.

Komentáre