Ako dosiahnuť maximálnu efektivitu v práci aj v súkromí?

Byť zaneprázdnený znamená robiť stále viac a viac vecí, ale byť produktívny, znamená robiť veci s účelom. Zaujali ma slová tohto anonymného citátu. Verím tomu viac ako inokedy. Každý z nás trávi čas skúšaním rôznych stratégií zameraných na maximalizáciu svojej produktivity. Je to celoživotný experiment. Súhlasíte so mnou?

Ráno je pre mňa základom dňa. Po prebudení, naštartovaní mysle a opustení priestoru bytu sa snažím maximálne sústrediť na všetky povinnosti. Či už je to cesta do práce, do kancelárie alebo na dôležitú schôdzku dňa – ráno robí deň.

Poďme sa spoločne pozrieť, ako zefektívniť deň. Pomohlo mi týchto sedem užitočných vecí, ktoré odohnali zlú energiu. Váš pracovný priestor dostane nový rozmer! Vyskúšajte to.

Priznám sa, že prijatím týchto siedmich návykov vidím rozdiely. Riadim sa heslom “môj priestor – moja oáza!” A naozaj to funguje.

1. Doprajte svojmu priestoru druhý dych

Myslím tým upratovanie. Niektorí ľudia sú prirodzene usporiadanejší, ak majú uprataný a zjednodušený pracovný priestor, ktorý následne podporuje produktivitu každého z nás.

Taktiež to ovplyvňuje váš vzťah s kolegami, s ktorými zdieľate pracovisko. Pretože mnohí ľudia predpokladajú, že spolupracovníci s preplnenými alebo špinavými pracovnými priestormi sú leniví alebo neorganizovaní. Spríjemnite si svoj pracovný stôl obľúbenou vonnou sviečkou alebo jednoducho si naň položte rám s fotkou vašich blízkych..

Premýšľajte nad touto radou, prvý dojem je jedinečný moment, ktorý ťažko zmeníte. Každý, kto vstúpi do vášho impéria, si vedome alebo nevedome všimne detaily. Buďte pyšní, že vaše priestory dýchajú eleganciou.

Ja vsádzam na minimalizmus. Vždy som mala pocit, že poriadok v nás vyvoláva pocit istoty a vieme sa zamerať na naše najväčšie ciele.

2. Pozitívna energia? Základ dňa!

Verím, že pozitívna energia nás robí produktívnejšími. A hlavne ŠŤASTNEJŠÍMI. Je nesmierne dôležité, aby ste sa obklopili vecami, nábytkom a ľuďmi, ktorí pre vás vytvárajú pozitívnu energiu.

Pre mňa to znamená neutrálne farby, skvelé osvetlenie, rastliny, prístup k prirodzenému svetlu a (samozrejme) úžasný kolektív.

3. Vypnite upozornenia

Pracujete na notebooku a vašu pozornosť si získajú zaujímavé reklamy, maily a neustála kontrola nových správ. Ani si neviete predstaviť, koľko energie vás stojí sledovanie najnovších trendov a časté odpisovanie na správy. Zmeňte to a využite svoj čas plnohodnotnejšie.

Po stanovení určitých cieľov si doprajte chvíľku pre seba a nájdite si čas aj na ostatných. Pomôže vám to a znovu sa nevedome naštartujete.

Jednou z najlepších vecí, ktoré som urobila pre svoju produktivitu, bolo vypnutie upozornení. Absolútne nič sa neobjaví na obrazovke môjho počítača a nikto na mojom telefóne neprežije (okrem mojej rodiny). Vypnite upozornenia, vytvorte si časové bloky na kontrolu správ a sledujte, ako vaša produktivita porastie.

4. Dajte prednosť minimalizmu

Chaos na pracovnom stole vás spomaľuje, rozptyľuje a zvyšuje váš stres. Pravdepodobne  väčšinu vecí, ktorá je rozlezená po vašom pracovnom stole, nebudete potrebovať a všetky dokumenty, ktoré budete potrebovať neskôr, sa môžu odložiť.

Celkovo je však vyhľadávanie v elektronicky uložených dokumentoch oveľa efektívnejšie, ako prehadzovanie všetkých papierov a neustále stresovanie sa, kde ste čo odložili.

5. Robte pravidelné prestávky

Z pravidelnej pracovnej dochádzky sa už stala rutina. Je vedecky dokázané, že ak medzi prácou robíme malé prestávky, neunavíme sa tak rýchlo a navyše budeme efektívnejší a rýchlejší.

Dali ste si dnes už desať minútovú siestičku? Je to čas, za ktorý si zresetujeme hlavu a vieme sa oddať ďalším povinnostiam bez zbytočného sťažovania sa.

6. Notebook bokom?!

Zdá sa vám to nemožne? Výskum ukázal, že písanie poznámok na papier vytvára lepšiu retenciu. Keď každý deň sledujete zoznam úloh alebo agendu, umožňuje vám to stanoviť si priority, vďaka čomu do svojho dňa vstupujete s väčšou jasnosťou a zameraním.

Preferujem notebook otvorený na mojom stole, a to hneď vedľa môjho zásobníka papiera. Je len na vás, čo uprednostníte. Hlavné je, že myšlienky budú zachytené.

7. Plánujte čas s ľuďmi

Každá práca si vyžaduje čas s kolegami či dodávateľmi. Či už je to kontrola zamestnancov, na ktorých dohliadate, odpovedanie na e-maily zákazníkov, ľudia si vyžadujú určitý čas. Kedysi som to prehliadala, v súčasnosti si plánujem úlohy tak, aby som naplnila každú minútu môjho pracovného dňa.

Vidieť, že je to obrovský rozdiel. Pomôže vám to zosynchronizovať váš voľný čas. Dajte možnosť nepoznaným aktivitám a povedzte áno novým projektom!

Komentáre