2 duševné pasce, ktoré nám bránia stať sa odolnejšími a sebavedomejšími

Je ľahké nechať sa rozptýliť od svojich cieľov. V náročných momentoch nás láka rozptýlenie, pretože nám poskytuje únik od stresu a nepohodlia.

Rozptyľovanie má niekoľko foriem. Niekedy prichádza od tých najbližších, ktorí nás odrádzajú od riskantných krokov (keďže nás chcú iba chrániť), hoci ide o náš životný sen. Inokedy nám v ceste stojí ťažká práca, ktorá pohlcuje všetok čas a energiu, takže nezostáva priestor na vlastné projekty. No tým najväčším zdrojom rozptýlenia nie sú ľudia ani vonkajšie okolnosti – najčastejšie sme to my sami.

Autori Howie Jacobson a Peter Bregman opisujú dve najväčšie mentálne pasce, ktoré ľuďom bránia v budovaní odolnosti a sebadôvery.

1. Sebakritika

Možno si myslíte, že ak sa kritizujete, preberáte tým zodpovednosť. No v skutočnosti ide o rafinovaný spôsob, ako sa vyhnúť náročnému cieľu. Keď sa upriamujete na svoje nedostatky, uberáte sa o energiu, ktorú môžete použiť na skutočnú zmenu a rast.

Riešenie: Veďte dialóg sami so sebou. Napríklad by ste chceli byť lepším a príjemnejším manažérom, no príliš si neveríte, pretože máte prirodzene nevrlú povahu. Vyhnite sa premýšľaniu o tom, že ste ten najmrzutejší človek, akého poznáte. Namiesto toho sa zamerajte na akciu zmeny. Čo by ste robili, keby ste túto vlastnosť nemali? Možno by ste boli otvorenejší, trpezlivejší a ochotnejší diskutovať namiesto okamžitého odmietania.

Označovať sa negatívnymi výrazmi nie je cestou k riešeniu, je to rozptýlenie. Keď to prestanete robiť, dokážete sa zamerať na nový problém, ktorý treba vyriešiť, napríklad naučiť sa viac spolupracovať.

muž premýšla

2. Strach, že budúcnosť bude odrážať minulosť

Táto zákerná mentálna pasca sa prejavuje vtedy, keď ľudia veria, že ich minulé správanie nevyhnutne predurčuje ich budúce činy. Napríklad: „Ak som vždy stratil nervy v určitej situácii, bude to tak vždy“. Tieto sebadefinície vznikajú, keď ľudia striktne porovnávajú svoje činy s nejakým „ideálnym“ spôsobom správania.

Riešenie: Predstavte si, ako žiadate o zvýšenie platu alebo vstávate o 30 minút skôr na cvičenie. Namiesto toho, aby ste sa zamerali na to, ako ste sa o tieto veci v minulosti pokúšali, ale nedarilo sa vám, presvedčte sa, že veci sa môžu zmeniť. Zamyslite sa nad rôznymi výsledkami, ktoré môžu vďaka zmene vzniknúť. Kľúčom je zamerať sa na výsledky, ktoré sú pozitívne, jasné a zmysluplné. Takto nachádzame energiu, vzrušenie a motiváciu.

Zdroje: cnbc.com; autor

Komentáre