
S odhadovanou hodnotou majetku 4,8 miliardy dolárov je 52-ročná podnikateľka Zhou Qunfei, zakladateľka spoločnosti Lens Technology, jednou z najbohatších žien sveta, ktoré svoj majetok získali vlastným úsilím (tzv. self-made).
Narodila sa v dedinke v provincii Hunan na východe Číny a detstvo rozhodne nemala ľahké. Keď mala 5 rokov, stratila matku a jej otec oslepol a prišiel o prst pri nehode v továrni. Už ako dieťa sa musela naučiť, ako prežiť bez pomoci ostatných.
Pre CBNC napísala: „Pravidelne som musela premýšľať nad tým, kde nájdem moje ďalšie jedlo a ako sa k nemu dostanem.“
Zhou odišla zo školy ako 16-ročná a jej cesta smerovala do Južnej Číny, kde začala pracovať v továrni na výrobu hodinových sklíčok. Neskôr bola povýšená na manažérku, avšak jej sny boli oveľa väčšie.
Podnikateľské začiatky
V roku 1993 našetrila dosť peňazí na to, aby spolu s ďalšími ôsmimi členmi rodiny založila vlastnú spoločnosť. Ich biznis spočíval v tlačiarenských prácach, ktoré vykonávali v 3-izbovom byte, kde zároveň aj bývali.
O desať rokov neskôr Zhou založila továreň na výrobu hodinových sklíčok, v ktorej zamestnala 1000 ľudí. Jej život sa ale výrazne zmenil v roku 2003, keď obdržala telefonát od spoločnosti Motorola, v ktorom jej oznámili, že by ju chceli za dodávateľku.
Zhou ponuku prijala, čím sa jej podarilo získať medzinárodné obchodné kontakty. Vybudovala obrovskú spoločnosť na výrobu rôznych sklenených súčiastok, ktoré dodávala technologickým gigantom ako sú Tesla, Samsung, Apple a Huawei.
Svoj úspech pripisuje vytrvalosti. „Mojou najväčšou výzvou bolo poraziť konkurenciu a získať zmluvu s Motorolou v roku 2003.“
Najtemnejší moment jej života
V čase, keď prišla táto veľká ponuka, ešte nemala rozbehnutú firmu, takže nedisponovala dostatkom finančných prostriedkov na zabezpečenie zákazky. Kvôli tomu predala dom a iné cennosti, aby dokázala splniť požiadavky Motoroly. Avšak ani to stále nestačilo a Zhou začínala byť zúfalá.
Dnes priznáva, že to bol najtemnejší moment jej života. Mala toľko problémov, že sa takmer pokúsila o spáchanie samovraždy s myšlienkou, že keď odíde ona, odídu aj problémy. Dokonca už stála na vysokej ploche na stanici Hung Hom v Hong Kongu, ale telefonát od dcéry ju vtiahol späť do reality a uvedomila si, že jej rodina ju potrebuje.
Vďaka pomoci od samotnej Motoroly prekonala finančné ťažkosti a v roku 2004 predala jej spoločnosť viac ako 100 miliónov kusov tovaru pre model Motorola V3. V roku 2007 dokonca prekonala ostatné čínske spoločnosti a stala sa hlavným dodávateľom krycích skiel pre Apple.
3 rady, ako dosiahnuť úspech
Zhou sa v interview pre CBNC podelila o tri rady, ktoré považuje za základ svojho úspechu.
1. Buďte pripravení
Zhou tvrdí, že podnikatelia musia byť stále pripravení na všetko, čo príde. Podľa jej názoru existuje niekoľko aspektov, na ktoré by ste sa mali sústrediť: „Najprv treba zvýšiť všeobecnú súťaživosť. Ďalej musíte byť mentálne silní. A veľmi dôležité je aj chápanie trhu a toho, čo môže vaša konkurencia urobiť,“ hovorí Zhou.
Popísala aj skúsenosť, ktorú získala ešte ako pracovníčka za pásom u prvého zamestnávateľa. „Musíte nazbierať odvahu a čeliť zlyhaniu,“ povedala. Práve toto poučenie bolo mimoriadne dôležité pre Lens Technology na začiatku podnikania.
Taktiež dodala, že vždy mala pripravený aj záložný plán. Oplatilo sa to hlavne vtedy, keď chodila za klientmi, kým bola jej spoločnosť ešte iba startup. „Vždy som rozmýšľala nad tým, čo poviem, ak odmietnu môj návrh, lebo s odmietnutím sa človek v biznise stretáva neustále.“
2. Neprestávajte sa učiť
„Klienti vám neponúknu lepšiu cenu len preto, že máte vyššie vzdelanie,“ vysvetľuje Zhou, „avšak vedomosti o podnikaní sú to, čo vám pomôže pri budovaní konkurencie schopnej spoločnosti.“
Aj sama Zhou sa zúčastnila rôznych kurzov o účtovníctve, počítačových operáciách a podnikaní ešte v čase, kým pracovala za pásom. Dokonca si urobila aj vodičský preukaz na nákladiak.
„Keď máte príležitosť učiť sa, máte schopnosť rozrastať sa ako osobnosť,“ hovorí Zhou.
3. Nikdy sa nevzdávajte
Zhou tvrdí, že v mnohých ľuďoch vyprchá motivácia v dobe, keď ich postretnú dočasné prekážky. Avšak kľúčovou vlastnosťou človeka je vytrvalosť.
Spomína si na príhodu, keď vzala svojich 20 zamestnancov na teambuilding, kde bola hlavná časť programu túra na horu Dawei. Niektorí z členov tímu sa chceli otočiť v polovici cesty na vrchol vo výške viac ako 1500 metrov nad morom. Zhou ich avšak presvedčila, aby sa nevzdávali a pokračovali v kráčaní. „Pretože ak sa vzdáte v polovici, nebudete mať odvahu na to, aby ste zišli dole a začali všetko od začiatku, budete sa vzdávať stále dokola,“ vyjadrila sa. „Iba ak je človek vytrvalý, môže byť úspešný. Nevzdávajte sa kvôli prekážkam.“
Spracované podľa informácií cnbc.com
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu