
So stresom sa stretávame každý deň a v určitej miere môže byť aj užitočný. Vedeli ste, že stres je dôležitý nielen na udržanie produktivity, ale aj motivácie a dokonca pozitívnej nálady? Je však dôležité, aby sme stres dokázali zvládnuť efektívne a vyhli sa tzv. syndrómu vyhorenia.
Čo je to syndróm vyhorenia?
Ide o stav chronického fyzického, duševného a emocionálneho vyčerpania, ktoré vyplýva z dlhodobého stresu. Človek sa v tomto stave cíti neustále veľmi preťažený a má pocit, že jeho problémy sa neriešia, ba naopak – nabaľujú. Tento syndróm zvyčajne vyústi do toho, že strácame záujem o prácu, ale aj o bežné činnosti, ktoré nás inokedy bavia. A to samozrejme nie je dobré.
Syndróm vyhorenia sa často objavuje u ľudí, ktorí pracujú príliš veľa. Je dôležité si tento fakt uvedomiť čím skôr, aby sme potenciálny problém mohli riešiť ešte predtým, ako vznikne.
Jedným zo signálov, kedy by sme mali spozornieť, je vtedy, keď strácate kontrolu nad vašou prácou, prípadne pociťujete nadmernú pracovnú záťaž. Neviete, čo chcete vo svojej práci alebo v kariére dosiahnuť, čiže máte nejasné ciele a taktiež nedostatočnú podporu od vášho nadriadeného. Medzi ďalšie spúšťače vyhorenia patrí monotónna práca a nerovnováha medzi pracovným a súkromným životom.
Vyhorenie často neprichádza zo dňa na deň, ale je to postupný proces, ktorý sa stupňuje. U človeka, ktorý „vyhorel“, sa prejavuje konzistentné vyčerpanie, strata nadšenia pre prácu, znížený pracovný výkon, podráždenosť ale aj problémy so spánkom či bolesti hlavy. V správaní takéhoto človeka sa prejavuje aj prokrastinácia, čiže odkladanie úloh na neskôr, a taktiež samotárstvo.
Ako sa mu vyhnúť?
Zhrnuli sme pre vás viacero tipov, ako predísť vyhoreniu. Veríme, že práve tieto techniky vám pomôžu predísť akémukoľvek stavu vyhorenia.
Nesnažte sa „byť dokonalými“: Ak ste perfekcionista a neustále sa snažíte mať všetko dokonalé, je pravdepodobnejšie, že vyhoríte, pretože na seba kladiete vysoké nároky. Spýtajte sa samých seba: musí byť naozaj všetko dokonalé? Zvoľnite tempo.
Komunikujte: vždy hovorte otvorene o tom, čo vás ťaží, prípadne čo by ste na pracovisku zlepšili. Nedostatočná komunikácia medzi vami, vašimi kolegami či manažérom môže viesť k nejasným očakávaniam. Zlá komunikácia môže zapríčiniť, že nebudete vedieť, aké sú vaše povinnosti a akým spôsobom ich máte plniť.
Využite platené voľno: ak ste zamestnancom, pravdepodobne máte v práci isté benefity. Využite ich – nikto nie je nenahraditeľný! Rozdeľujte čas, ktorý venujete práci a ten, ktorý venujete svojej rodine alebo svojim záľubám.
Starajte sa o seba a rozvíjajte svoje koníčky: starostlivosť o seba vás môže dostať do správneho stavu mysle, aby ste sa vyhli vyhoreniu. Pomôže vám aj cvičenie, ktoré uvoľňuje endorfíny a zlepšuje náladu.
Naučte sa zvládať stres: ak nedokážete zvládnuť krátkodobé stresové situácie, môže to viesť k dlhodobejším problémom. Existuje niekoľko stratégií, ako prekonať stres. Príkladom sú dychové cvičenia, rôzne relaxačné techniky či meditácia.
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu