7 hackov, ktoré výrazne zvýšia vašu inteligenciu a úspech

Nie je žiadnym tajomstvom, že náš svet sa v súčasnosti rozvíja rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Úspech je dôležitejší čoraz viac a je podstatné v tomto procese neustále získavať nové zručnosti, ale aj informácie.

Vezmime si príklad z osobností ako je Bill Gates či Oprah Winfrey, ktorí hovoria, že práve vzdelávanie bolo jedným z faktorov ich úspechu. V tomto článku pre vás spracovávame niekoľko užitočných „hackov“, ktoré môžete využiť práve na to, aby ste zvýšili svoju šancu na úspech.

50 minút alebo menej

Naše skúsenosti z praxe väčšinou poukazujú na dlhé hodiny školení, z ktorých si až tak veľa neodnesieme. Výskum však hovorí niečo iné: náš mozog sa veľmi rýchlo vypne, a to hlavne vtedy, keď ide na plný výkon.

Nájdite si povestnú zlatú strednú cestu – 30 minút nestačí, ale naopak, mozog zvyčajne nie je schopný absorbovať viac informácií než za 50 minút. Plánujte svoje vzdelávacie aktivity na krátke časové bloky pomocou rýchlych metód, ako sú napríklad kartičky na vzdelávanie. Tiež nezabudnite na 10-minútovú prestávku medzi jednotlivým vzdelávaním, aby váš mozog získal potrebný čas na obnovu.

80/20

Paretov princíp, známy aj ako pravidlo 80/20, pôvodne vyvinul taliansky ekonóm Vilfredo Pareto, keď zistil, že 20 percent fariem produkuje 80 percent talianskych plodín.

V dnešnej dobe môžeme tento princíp ľahko aplikovať aj na vzdelávanie. Je to jednoduché: Zamerajte sa na najdôležitejších 20 % toho, čo sa pokúšate naučiť, čo v skutočnosti pokryje 80 percent toho, čo potrebujete vedieť.

Zbavte sa multitaskingu

Multitasking je síce veľmi populárny, ale vzdelávaniu nepomáha. Výskumy ukazujú, že práca na viacerých úlohách súčasne uberá na kvalite. Ak sa vzdelávate alebo získavate nové informácie, zamerajte sa iba na túto aktivitu. Stíšte telefón a vypnite upozornenia. Multitasking spomaľuje vaše učenie a bráni vášmu mozgu vykonávať najvyššie funkcie.

Multitasking

Zmeňte metódy učenia

Rekonsolidácia je proces, v ktorom sa upravujú spomienky a dopĺňajú sa novými poznatkami – a práve tá zohráva kľúčovú úlohu pri posilňovaní zručností a učenia.

V praxi to znamená, že ak vykonávate mierne upravenú verziu úlohy, ktorú chcete zvládnuť, v skutočnosti sa naučíte viac a rýchlejšie, ako keby ste stále opakovali presne to isté viackrát za sebou.

Učte sa od majstrov

Učiť sa priamo od ľudí, ktorí už ovládajú určitú zručnosť, ktorú sa chcete naučiť, je neoceniteľné. V ére informácií viete prísť k správnym ľuďom, ktorí vás môžu mentorovať prostredníctvom rôznych platforiem či komunikačných služieb. Táto skúsenosť bude pre vás nenahraditeľná.

Robte si poznámky staromódnym spôsobom

Áno, máme na mysli ručné písanie poznámok, ktoré vedie k aktívnejšiemu počúvaniu a schopnosti identifikovať dôležité pojmy.

Na druhej strane poznámky, ktoré vkladáte do svojho počítača, veľmi ľahko odignorujete či na zabudnete. Čo je však dôležité – do ručne písaných poznámok si zapisujte iba to, na čom záleží. Držte sa kľúčových slov a krátkych viet namiesto toho, aby ste si doslovne zapisovali poznámky.

Písanie poznámok

Pripravte sa na dlhú misiu

Tým najdôležitejším hackom je, že všetko dobré si vyžaduje čas a trpezlivosť. Určite v tomto procese stratíte motiváciu, alebo nebudete mať čas. Nikdy však nezabudnite, čo je dôležité. Učenie nie je šprint, je to maratón. A tí, ktorí v tomto smere vytrvajú, budú tí, ktorí uspejú.

Nakoniec treba konštatovať to, že žiť v našom svete neustálych informácií, správ a zmien je nepochybne náročné, ale aj stresujúce. Držte sa týchto hackov a zamerajte sa na to, čo je pre vás dôležité. Nemusíte sledovať všetko, treba ovládať to, čo je pre vás podstatné. Práve tak získate náskok a budete úspešný.

Spracované podľa informácií cnbc.com

Komentáre