
V súčasnosti je treťou najhodnotnejšou automobilovou spoločnosťou na svete, no možno ste doteraz o nej ani nepočuli. Hovoríme o vietnamskej automobilke VinFast, ktorú v roku 2017 založil najbohatší muž Vietnamu Pham Nhat Vuong.
V auguste tohto roka spoločnosť VinFast vstúpila na burzu (cez tzv. SPAC so spoločnosťou Black Spade), pričom burzový debut nemohol dopadnúť lepšie. Kým pôvodne sa počítalo s trhovou kapitalizáciou firmy na úrovni 27 mld. dolárov, už počas prvého dňa obchodovania sa trhová hodnota vyšplhala na 85 mld. USD. Po Tesle a Toyote tak ide o tretiu najcennejšiu automobilovú spoločnosť sveta a za sebou necháva firmy ako Porsche, BYD, Mercedes-Benz či BMW.

Automobilka VinFast pritom vznikla iba v roku 2017 a spočiatku sa zamerala na autá so spaľovacím motorom pre vietnamský trh. Dnes je známa ako výrobca elektromobilov, ktorý má globálne ambície.
Po tom, ako akcie VinFast po burzovom debute vzrástli o viac ako 250 %, sa hodnota majetku Pham Nhat Vuonga zvýšila o závratných 39 miliárd USD. Akcie vietnamskej automobilky sa však pohybujú ako na horskej dráhe a práve počas včerajšieho obchodovania klesli o takmer 44 %. Niektorí analytici sú skeptickí a upozorňujú, že súčasné ocenenie firmy dosahuje „iracionálne úrovne“.
Kto je miliardár Pham Nhat Vuong, ktorý drží 99 % akcií automobilky VinFast? Poďme sa pozrieť na jeho príbeh.
Od rezancov až k realitám
Pham Nhat Vuong sa narodil v chudobnej rodine v Hanoji a od mala tvrdo pracoval, aby si zabezpečil lepší život. Vďaka svojim matematickým schopnostiam sa kvalifikoval na štúdium v zahraničí, konkrétne v Moskve. V treťom ročníku štúdia začal s menším podnikaním, no neuspel.
Po páde Sovietskeho zväzu sa Vuong presťahoval na Ukrajinu, kde si otvoril vietnamskú reštauráciu. Okrem toho začal vyrábať a sušiť instantné rezance, ktoré si Ukrajinci veľmi rýchlo obľúbili. V roku 1993 preto založil firmu Technocom a stal sa lídrom na trhu s dehydrovanými kulinárskymi výrobkami.
V roku 2010 jeho firmu odkúpil gigant Nestlé a Pham Nhat Vuong zameral svoje aktivity ešte viac na Vietnam. Rozhodol sa, že premení nerozvinutý ostrov pri vietnamskom pobreží na luxusné letovisko. Výsledkom bol luxusný komplex s 225 izbami s názvom Vinpearl Resort Nha Trang. Opäť zaznamenal rýchly úspech, čo mu umožnilo financovať ďalšie realitné projekty. Nasledujúci rok predstavil prvý komerčný vežový komplex v Hanoji. Svoje developerské aktivity nakoniec zlúčil do konglomerátu Vingroup.
Globálne ambície
Dnes jeho skupina zamestnáva desaťtisíce ľudí a dosahuje miliardové tržby. Medzi hlavné divízie konglomerátu patrí spomínaný výrobca elektrických vozidiel VinFast, developerská spoločnosť VinHomes či firma VinSmart, ktorá vyvíja smartfóny a ďalšie zariadenia.
VinFast sa netají tým, že má ambície stať sa novou Teslou. Spoločnosť, ktorá minulý rok na autosalóne v LA predstavila štyri SUV, začala s budovaním továrne v Severnej Karolíne. Ako uvádza vo svojom prospekte pre akcionárov, chce byť významným hráčom na americkom trhu s elektromobilmi.

Aj keď ide o mladú automobilovú spoločnosť, dnes už má pobočky v USA, Kanade, Francúzsku či v Nemecku. Automobilka uvádza, že za prvý polrok dodala 11 300 elektromobilov, pričom jej cieľom je tento rok predať 50-tisíc vozidiel. Na porovnanie, Tesla za prvý polrok dodala 889-tisíc vozidiel.
VinFast zatiaľ zostáva v červených číslach, aj keď zrýchľuje svoju medzinárodnú expanziu, pričom v prvom štvrťroku tohto roka spoločnosť zaznamenala čistú stratu 598 miliónov dolárov. Na americký a európsky trh vstupuje v čase, keď sú ceny EV pod tlakom, na čele s lídrom trhu Teslou a radom čínskych spoločností. Či historicky prvá vietnamská automobilka uspeje v náročnom boji s konkurenciou, ukáže čas.
Zdroje: gulfnews.com; forbes.com; vietstock.vn
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu