3 kroky, ktoré ti pomôžu osvojiť si nový návyk

Všetko je to o návykoch. Veľa úspešných ľudí sa najmä vďaka produktívnym návykom dostalo tam, kde sú dnes. „Sme tým, čo robíme opakovane. Dokonalosť teda nie je čin, ale zvyk,“ povedal raz Aristoteles.

Ako si však osvojiť nový návyk ? Možno by ste chceli čítať viac kníh, vstávať skoro ráno alebo začať pravidelne cvičiť, no každý pokus o zaradenie tohto zvyku do vášho života stroskotá. Skúste sa riadiť týmito krokmi a uvidíte, že osvojenie si nového návyku nemusí byť žiadna veda.

Začni v malom

Najdôležitejšie je jednoducho začať. Je to prvý krok, bez ktorého sa neposunieš. Možno chceš začať vstávať o 6 ráno, no doteraz si vylihoval až do 11-tej. Začni postupne. Vstávaj o 8, potom posuň budík na 7, neskôr na 6:30, až sa dostaneš k 6:00. Prestaň čakať na správnu chvíľu – začni dnes, začni postupne a uvidíš, ako si z toho spravíš návyk. Všetko sa zdá prvýkrát zložité, no ak si to rozdelíš na menšie kúsky, zistíš, že sa to dá zvládnuť.

Pravidelne opakuj

Bez rutiny to nepôjde. Vyhraď svojmu návyku určitý čas a pravidelne ho opakuj. Napríklad chceš začať meditovať, vyhraď si na ňu 10 minút denne a povedz si, že sa jej budeš takto venovať dva týždne. Vďaka takto nastavenému systému sa nevzdáš v prípade, že sa ti náhodou nebude chcieť.

Priprav sa aj na zlyhania

Budú aj neúspešné pokusy a bude ich veľa. Je dosť pravdepodobné, že počas prvých dní, či dokonca týždňov, to nepôjde až tak ľahko, ako si si predstavoval. Dôležité však bude vytrvať a každý neúspech brať ako súčasť cesty. Možno párkrát zaspíš a namiesto 6:00 sa prebudíš o 9:30. Možno ťa cvičenie prestane po pár dňoch baviť, alebo sa nedokážeš prinútiť dočítať knihu. Nepôjde to na prvý pokus, no musíš na sebe pracovať a zdokonaľovať sa, pretože napredovanie je súčasťou každého úspechu.

Komentáre