6 techník, ako sa zbaviť negatívnych emócií a myšlienok

Zapracuj na sebe s týmto balíkom e-bookov. Teraz za špeciálnu cenu!

Neviete sa zbaviť negatívnych myšlienok a emócií, ktoré vás brzdia? Síce si uvedomujete, že vám škodia a chcete ich eliminovať, no neviete, kde začať. Ak ste sa v týchto riadkoch našli, potom vám môže pomôcť týchto šesť bodov. Ide o techniky, ktoré vám umožnia uvedomiť si, že najväčšia sila spočíva vo vašom vnútri, a len vy sami môžete ovládať a meniť svoje emócie.

1. Cíťte to, čo cítite

Dovoľte si cítiť to, čo cítite. Neodopierajte si žiadne pocity, nájdite si pokojné miesto a usaďte sa spoločne so svojimi emóciami. Prvým krokom, ako sa oslobodiť od obmedzujúcich pocitov, je priznať si ich existenciu. A to dosiahnete tak, že im nebudete vzdorovať, kritizovať ich, alebo sa ich báť. Inými slovami, musíte sa odovzdať emóciám bez toho, aby ste sa ich pokúšali akýmkoľvek spôsobom meniť alebo sa im brániť.

2. Uvoľnite ich zdravým spôsobom

Je čas odstrániť tieto negatívne emócie z mysle, avšak zdravým spôsobom. Každý človek má svoj vlastný spôsob uvoľňovania myšlienok a pocitov, preto je dôležité nájsť to, čo funguje u vás.

Žiaľ, mnoho ľudí svoje emócie potláča, prípadne ich vyjadruje veľmi vlažne. Avšak takýto prístup vám môže uškodiť a priniesť pocit uviaznutia, úzkosti či strachu. Existujú zdravšie spôsoby, ako svoje emócie uvoľniť, napr. zapisovanie do denníka, plač alebo cvičenie. Namiesto toho, aby ste si z negatívnych pocitov vytvárali príbeh, skúste ich jednoducho uvoľniť zo svojej mysle.

cvičenie

3. Sústreďte sa na svoje dýchanie

Dýchanie patrí k našim najväčším darom, no mnohí z nás nevedia, čo všetko ním dokážeme. V zložitej situácii nám pomáha uvoľniť sa, sústrediť sa a uvedomiť si naplno nielen seba a svoje pocity, ale aj svoje okolie. Ak chcete vyskúšať, ako to funguje, zaujmite pohodlnú polohu a venujte pozornosť len svojmu dýchaniu. Potom zatvorte oči, 10-krát sa zhlboka nadýchnite a koncentrujte sa pri tom na svoj nádych a výdych.

4. „Vykročte“ zo samých seba

Teraz, keď ste upokojili svoju myseľ, zatvorte oči a predstavte si, že vystupujete zo svojho fyzického tela a pozeráte sa na seba z vtáčej perspektívy. Zároveň si opakujte túto afirmáciu: „Rozhodol som sa poslať ti lásku, pozitívnu energiu a silu. Máš všetky odpovede, ktoré potrebuješ k tomu, aby si napredoval.“ Potom sa pochváľte za to, že sa venujete aktivitám, ktoré podporujú váš osobný rozvoj.

5. Položte si túto otázku

V tomto kroku myslíte na myšlienku alebo presvedčenie, ktorého sa chcete zbaviť. Potom si položte nasledujúcu otázku: „Slúži mi táto myšlienka alebo presvedčenie k môjmu najvyššiemu dobru?“ Ak je odpoveď nie, zopakujte nasledovnú vetu aspoň trikrát: „Rozhodol som sa nechať túto myšlienku odísť, pretože ma nepodporuje v mojom najvyššom dobre.“

6. Využite afirmácie

Po opakovaní výroku vyššie sa mentálne vráťte do svojho tela. Počas toho si naplno uvedomte novú energiu, perspektívu a postoj, ktorý máte. To vám umožní udržať si kontrolu nad svojimi myšlienkami, pocitmi a činmi a zároveň si budete viac vedomí svojich rozhodnutí.

Ako už možno viete, afirmácie sú (väčšinou krátke) pozitívne vyhlásenia, ktorými v našej mysli vyvolávame pozitívnu vibráciu. Keď si tieto slová – vety opakujeme, stáva sa z nich presvedčenie, ktoré pozitívne vplýva na naše myslenie či sebavedomie. Môže ísť o vyhlásenia ako: “Som silný a prekonám všetky výzvy” alebo “Mám kontrolu nad svojím životom a rozhodnutiami.”

Zdroj: addicted2success.com

Motivačná e-kniha plná myšlienok a rád, vďaka ktorým začneš žiť lepší život.

Komentáre