6 biznis lekcií, ktoré sa môžeme naučiť od Walta Disneyho

Walt Disney
Walt Disney / Flickr

Meno Walt Disney pozná azda každý z nás. Pravdepodobne ste už videli niektorý z Disney filmov, prípadne poznáte aspoň jednu z jeho postavičiek.

Disney nebol iba podnikateľom, ale aj vizionárom a kreatívnym géniom. Na základe toho, čo tento muž v živote dosiahol, sa môžeme naučiť niekoľko hlavných lekcií. Tu je 6 bodov, ktoré spísal Shawn Doyle z magazínu Entrepreneur:

Nikdy sa nevzdávajte

Mnoho ľudí zrejme netuší, že aj Walt Disney má za sebou veľa neúspechov. Založil niekoľko firiem, ktoré skrachovali a mnoho jeho projektov neuspelo z dôvodu slabých príjmov. Avšak namiesto toho, aby to Disney vzdal, vždy skúsil ďalšiu vec.

Ako raz povedal: „Všetky protivenstvá, ktoré som v živote zažil, všetky moje problémy a prekážky ma posilnili. Možno si to neuvedomíte, keď sa to stane, ale kopnutie do zubov môže byť pre vás tou najlepšou vecou na svete.“

Staňte sa riešiteľom problémov

Walt Disney bol dokonalým riešiteľom problémov. Bol veľmi pozorný a vždy hľadal spôsoby, ako problém vyriešiť a ako z toho spraviť príležitosť na trhu.

Napríklad, keď vzal svoju dcéru do parku, všimol si, že kolotoče sú špinavé a v zlom stave a ľudia, ktorí ich prevádzkujú, boli hrubí. Disney sa nad týmto problémom zamyslel a výsledkom bol Disneyland – miesto, ktoré je bezpečné, čisté a rodičia sem môžu vziať svoje deti.

Nebojte sa znova objaviť samého seba

Mnoho ľudí nevie, že prvou hlavnou kreslenou hviezdou Disney nebol Mickey Mouse, ale Oswald the Lucky Rabbit. Podpísal zmluvu s distribútorom krátkych kreslených filmov a bol nadšený, aké sú tieto filmy úspešné.

Avšak keď išiel zmluvu obnoviť, Walta vyhodili a distribútor mu povedal, že legálne postavu Oswalda vlastní on. Ešte horšie bolo, že Disneyho všetci jeho animátori opustili a odišli pracovať do inej spoločnosti.

Disney tak musel začať odznova. Avšak v najhoršom období sa mu počas cesty vlakom vynoril z mysle dnes už legendárny Mickey Mouse.

Walt Disney
Walt Disney (Encyclopædia Britannica, Inc.)

Obklopte sa talentom

Walt Disney priznal, že nebol najtalentovanejším v kreslení alebo animáciách. Bol ale skvelým v tom, že dokázal najať tých najlepších umelcov a animátorov na svete.

Osoba, ktorá v začiatkoch animovala Mickeyho, nebol Walt, ale animátor menom Ub Iwerks. Nemusíte mať talent, dôležitá je vízia a tú Disney mal.

Buďte zvedaví

Walt bol zvedavá duša a vždy sa chcel učiť nové veci. Preslávil sa tým, že nakrútil prvú audio rozprávku, prvý hraný akčný film s mixom animácií či prvý celovečerný kreslený film.

Aj keď možno nevedel, ako všetky tie veci dosiahnuť, jeho zvedavosť ho prinútila zistiť, ako na to.

„Stále sa posúvame vpred, otvárame nové dvere a robíme nové veci, pretože sme zvedaví a zvedavosť nás vedie po nových cestách.“

Diverzifikujte

Po vybudovaní úspešného animačného štúdia bol Walt dostatočne chytrý na to, aby sa dostal do živých akčných filmov, dokumentov, televízie, zábavných parkov a množstva iných produktov. Mohol byť len animačným štúdiom, ale to by jeho firme neprinieslo taký úspech, aký dosiahla.

Najlepšie to napísal sám Disney: „Časy a podmienky sa menia tak rýchlo, že náš cieľ musíme neustále upriamovať na budúcnosť.“

Komentáre