Čo je to pasívny príjem a ako si ho vytvoriť?

pasivny prijem
pasivny prijem

Keď chodíme do práce a vymieňame náš čas za peniaze, hovoríme o aktívnom príjme. Tento príjem závisí od našej pracovnej činnosti, takže pokiaľ prestaneme pracovať, príjem sa okamžite zastaví. Z tohto pohľadu je zaujímavejší tzv. pasívny príjem, pri ktorom finančný tok plynie aj vtedy, keď práve nepracujeme. Poďme sa na pasívny príjem pozrieť bližšie.

Čo je to pasívny príjem?

Pasívny príjem sa definuje ako príjem, ktorý nám plynie aj vtedy, keď na ňom aktívne nepracujeme, prípadne na jeho udržanie vynakladáme len malé úsilie. Môže to byť príjem z investícií (dividendy), príjem z prenájmu nehnuteľností, provízia za fotografiu, ktorú sme vytvorili a pridali do fotobanky a podobne.

Mnohí ľudia si pod pasívnym príjmom predstavujú nečinnosť, čo nie je správny pohľad. Výraz pasívny príjem možno znie ako ničnerobenie, no bez predošlej práce, dávky rizika a vytrvalosti sa takýto druh príjmu sám nevytvorí.

balik ebookov

Vytvorenie pasívneho príjmu je reálna vec, no treba si uvedomiť, že to nie je spôsob „rýchleho zbohatnutia“. Môže si to vyžadovať značnú počiatočnú investíciu a veľa práce, pričom prvé výsledky môžu prísť až po určitom čase. Kým niektoré formy si vyžadujú značnú počiatočnú investíciu (nehnuteľnosti, akcie..), iné sú náročné na čas a množstvo práce (tvorba kurzu, e-knihy..).

Ako si pasívny príjem vytvoriť?

Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako si vybudovať pasívny príjem, pričom pre každého môže byť vhodné niečo iné v závislosti od jeho záujmov, schopností či finančnej situácie. Medzi najčastejšie možnosti pasívneho príjmu patrí prenájom nehnuteľností, investovanie do dividendových akcií či predaj vlastných digitálnych produktov (viac o nich hovorím v tomto videu zdarma).

Prax ale ukazuje, že očakávania niektorých ľudí sú prehnané a zabúdajú na možné úskalia a problémy, ktoré treba riešiť. Napríklad pri prenájme sa treba zamyslieť nad otázkami – čo ak natrafím na nájomníka, ktorý mi prestane platiť? Alebo mi poškodí byt? Existuje pre moju nehnuteľnosť dostatočne veľký trh? A čo v prípade, ak nedokážem prenajať svoju nehnuteľnosť? Aj na takéto riziká a možné problémy treba myslieť a pripraviť sa na ne.

Zaujímavou možnosťou pasívneho príjmu môže byť aj affiliate marketing, no ani tu netreba zabúdať na dôkladný prieskum trhu. Chcete sa o pasívnom príjme dozvedieť viac? V e-booku Príjem na autopilota opisujem niekoľko konkrétnych príkladov, ako sa dá vytvoriť pasívny príjem. E-book si môžete stiahnuť ZDARMA na tomto odkaze.

Stiahnite si e-book zdarma a spoznajte spôsoby, ako si vytvoriť pasívny príjem

Komentáre