
Miliardára Elona Muska pravdepodobne netreba špeciálne predstavovať. Ak ste už o tomto podnikateľovi a vizionárovi počuli, potom určite viete, že stojí za úspešnými firmami ako Tesla, SpaceX alebo PayPal.
Napriek miliardovému majetku sa tento muž neodobral na predčasný dôchodok, ale naďalej realizuje svoje vízie. Okrem elektromobilov a vesmírnej turistiky podniká aj v segmente solárnych panelov a podieľal sa na založení výskumnej spoločnosti OpenAI.
Ak podnikáte, prípadne chcete s podnikaním začať, potom by ste nemali prehliadnuť tieto zaujímavé tipy od Elona Muska.
Pýtajte sa
Budovanie firmy je proces založený na metóde pokus-omyl. Vy to ale môžete zmeniť tým, že si budete pýtať rady a tipy od skúsenejších ľudí. „Zoberte si čo najviac spätnej väzby od čo najviac ľudí, ktorá súvisí s nápadom, na ktorom chcete pracovať,“ hovorí Musk. „Vyhľadávajte kritiku. Pýtajte sa, čo by ostatní zmenili.“
Niekedy je ťažké vypočuť si kritiku, takže hľadať ju aktívne bude ešte zložitejšie. Pokiaľ však chcete uspieť v podnikaní, musíte sa naučiť nebrať si kritiku osobne. Tento tip je užitočný aj mimo podnikania. V každej práci sa stretnete s úlohami, pri ktorých je veľmi výhodné opýtať sa niekoho iného na názor.
Nebojte sa zašpiniť si ruky
Musk nevybudoval Teslu tým, že sedel v kancelárii a sledoval, ako jeho zamestnanci pracujú. Vysvetlil, že vedúci spoločnosti sa musia zapojiť tam, kde to je práve potrebné aby udržali rozvoj vlastného biznisu.
„Musíte robiť rôzne práce, ktoré vás niekedy nebudú baviť,“ vysvetlil. „Avšak musíte byť pripravení pracovať na hocičom a hocijako dlho. Žiadna úloha nie je príliš podradná. Myslím, že to je správny prístup od generálneho riaditeľa spoločnosti.“
Ako správny líder sa nebojte špinavej roboty. Väčšinou je to myslené iba obrazne, ale v začínajúcej spoločnosti si možno budete musieť vyhrnúť rukávy a umyť napr. spoločnú kuchynku.
Zamestnávajte tímových hráčov
Keď do svojho tímu najímate nových kolegov, musíte si byť istí, že zapadnú. Musk zdôrazňuje dôležitosť tímovej práce a jednotného cieľa hneď od začiatku. „Myslím si, že je veľmi dôležité, aby každý presne chápal, čo je jeho úlohou a aký cieľ chcú všetci spoločne dosiahnuť,“ hovorí Musk. „Pokiaľ je cieľ jasne definovaný, pochopený a ľudia hovoria „áno,“ znamená to, že súhlasia s cieľom vašej spoločnosti – takže nechcú byť zamestnaní iba kvôli platu, ale veria v to, čo chcete dosiahnuť.“

Na pohovore klaďte zaujímavé otázky
Každý, kto sa chce zamestnať v jednej zo spoločností tohto miliardára, musí prejsť pohovorom. Musk verí, že prostredníctvom vhodne cielených otázok dokážete zistiť, či je kandidát vhodný na dané miesto.
Vo februári 2017 Musk v Dubaji hovoril o tom, čo považuje za najlepšiu otázku položenú na pohovore. „Povedzte mi príbeh vášho života, rozhodnutia, ktoré ste urobili a prečo ste ich urobili. Tiež mi povedzte o najťažších problémoch, ktoré ste museli riešiť a ako ste ich vyriešili,“ povedal Musk. „Ľudia, ktorí naozaj museli riešiť zložité problémy, vedia presne povedať, ako to dokázali.“
Musk podotkol, že túto otázku považuje za veľmi dôležitú. Totižto neseriózny záujemca o prácu bude mať problém odpovedať na tak hlboké otázky.
Nenechajte sa ovplyvniť negatívnymi ľuďmi
Keď bol Musk v roku 2013 zaradený do rebríčka najvplyvnejších ľudí sveta, Richard Branson o ňom písal príspevok do magazínu a chválil ho, ako vie svojim kritikom dokázať, že sa mýlia.
„Čokoľvek skeptici tvrdili, že nie je možné, Elon to dokázal premeniť na skutočnosť,“ napísal Branson.
Či už rozpráva o Tesle alebo potrebe kolonizovať Mars, Musk ani na chvíľu nezaváha. „Je paradoxné, že Elon sa snaží spraviť život na zemi čo najlepším, ale zároveň robí všetko preto, aby sme ju mohli opustiť,“ písal Branson.

Zabudnite na proces
„Neverím v proces,“ povedal Musk v rozhovore pre Wired. „Ak mi potenciálny zamestnanec na pohovore povie, že všetko je o procese, vnímam to ako zlé znamenie.“
Možno si hovoríte, že to nie je prístup, ktorý by sme u šéfov spoločností videli často. A presne o to tu ide – Elon Musk nie je šéf ako väčšina iných. Po jeho zdôvodnení ale budete chápať, prečo sa na proces pozerá tak negatívne.
„Problém je v tom, že vo veľkých spoločnostiach proces nahrádza rozmýšľanie,“ povedal. „Ste podporovaní v tom, aby ste sa správali ako malé ozubené koliesko v obrovskom stroji.“ Tento prístup podľa neho bráni akémukoľvek rozvoju zamestnancov.
Nezameriavajte sa na peniaze
Musk priznal, že keď rozbiehal spoločnosť Tesla, nemyslel iba na to, ako zarobiť peniaze. Celý čas sa zameriaval na to, ako by mohol vyvinúť automobil, ktorý by pomohol šetriť životné prostredie. „Pre mňa to nie je o budovaní majetku,“ povedal. „Ide o to, že túto tému vnímam ako vážny problém s nutnosťou riešenia. Ak ho nevyriešime, máme problém.
Či zakladáte novú spoločnosť alebo nastupujete na pracovnú pozíciu, chcete uspieť. Ak pre danú úlohu v sebe nemáte vášeň, nepodarí sa vám to.
Spracované podľa gobankingrates.com
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu