5 nečakaných vecí, ktoré ma naučila 23-ročná kniha „The Millionaire Next Door“

Ako píše spisovateľka Laura Leavitt, už dávnejšie si v garážovom výpredaji kúpila staršie vydanie knihy The Millionaire Next Door, ktorej autormi sú Thomas Stanley a Dr. William Danko.

Ako uvádza, aj keď sú rohy strán značne poohýbané, v tomto prípade rozhodne platí, že netreba knihu súdiť podľa obalu. Dnes sú k dispozícii aj novšie vydania, keďže jej obsah v priebehu 23-ročnej histórie ovplyvnilo, ako sa väčšina Američanov pozerá na budovanie bohatstva.

Píše Laura Leavitt:

Milionári opisovaní v tejto knihe nezapadajú do obrazu, ktorý si väčšina ľudí vytvorí pri predstave človeka s miliónmi na účte. Hlavnou myšlienkou je priblížiť čitateľovi život ľudí, ktorí si dokážu bez lákania akejkoľvek pozornosti ušetriť dostatočné množstvo peňazí na spokojné prežitie staroby, prípadne zabezpečenie svojej rodiny v nepríjemnom období.

Tu je 5 hlavných myšlienok, ktoré mi po prečítaní The Millionaire Next Door ostali v pamäti.

Veľa milionárov zbohatlo vďaka vlastnému úsiliu

Do istej miery ma prekvapilo, že majetok predošlých generácií síce hrá určitú rolu v prípade dnešných milionárov, ale určite nie primárnu. Stanley a Danko popisujú, že iba 19% milionárov získalo nejaké peniaze zo zvereneckých fondov. Zároveň 91% z nich nikdy nezdedilo rodinný podnik. Značný počet milionárov teda vďačí za svoje bohatstvo len sebe (tzv. self-made).

Finančná pomoc od staršej generácie je na ceste za prvým miliónom určite výhodou, ale je príjemné prečítať si príbehy ľudí, ktorí túto sumu ušetrili svojpomocne.

Obrovské množstvo milionárov vlastní malé podniky

Čakala som viac textu o vysoko platených profesionáloch ako sú právnici alebo špičkoví doktori. Táto kniha sa avšak zameriava skôr na podnikateľov, ktorí si otvorili malú firmu a zarábali prostredníctvom nej. Keď Stanley a Danko robili prieskum, zistili že až dve tretiny milionárov, ktorí ešte nie sú na dôchodku, vlastní malé podniky.

Znamená to, že malý podnik vám zaručí milión na účte? Určite nie, ale rozhodne to vedie k mnohým výhodám pokiaľ sa vašej podnikateľskej vízii začne dariť.

Podnikateľ

Netúžia po vysokom spoločenskom statuse

Jedna myšlienka sa v tejto knihe opakuje pomerne často. Stanley a Danko ju výborne vyjadrili v štvrtej kapitole s názvom You Aren’t What You Drive. Popisujú v nej, ako milionári „veria, že finančná nezávislosť je dôležitejšia než ukazovanie vysokého sociálneho statusu.“

Kniha sa snaží čitateľovi ukázať, že nie je dôležité kupovať si drahé veci len preto, aby sa človek ukázal a zapadol do vyšších spoločenských kruhov. Oveľa lepšie je zhodnotiť, čo reálne potrebuje a chce – tak si zabezpečí stabilné úspory a šťastný život.

Venujú dostatok času finančným plánom

Veľké množstvo milionárov (až 192 z 292 opýtaných) si vyhradí čas na to, aby si naplánovali vlastnú finančnú budúcnosť. Ako vyplynulo z výskumu autorov, iba ľudia s veľmi vysokým príjmom nemali snahu plánovať.

Je jasné, že aj keď strávite veľa času plánovaním, milión na účte vám to nezaistí. Ale možno ste aj vy spozorovali, že ak sa nedržíte určitých stanovených pravidiel, máte tendenciu míňať viac peňazí ako obvykle.

Plánovanie

Stať sa milionárom môže trvať aj desaťročia

Priemerný vek milionárov, s ktorými Stanley a Danko spolupracovali, bol 57 rokov. Hlavným dôvodom, prečo mali našetrené také veľké množstvo peňazí je, že na to mali dostatok času.

V knihe sa spomína aj to, že vlastniť podnik je výhodné, pretože človek môže začať zarábať (a šetriť) v skoršom veku. Bežný zamestnanec si musí na dobre platenú pozíciu počkať.

Dôležitým poznatkom je aj to, ako ušetriť peniaze. Mnohí ľudia si stanovia cieľ, napríklad ušetriť 10.000 dolárov ročne, potom sa na dané číslo pozrú a pomyslia si, že s aktuálnym platom nemajú šancu niečo takéto dosiahnuť. To nie je práve najlepší prístup. Oveľa lepšie je rozmýšľať nasledovne: „Toto je môj plat. Koľko s ním dokážem za rok ušetriť?“ Nastavíte si tak reálnejšie ciele, ktoré sa budú ľahšie dosahovať a to vám dodá potrebnú motiváciu. Zbytočne veľký a nereálny cieľ vás môže skôr odstrašiť.

Táto kniha si vyslúžila veľa kritiky za to, že podáva skreslený pohľad na milionárov, lebo v ich príbehoch nezahŕňa šťastie. Byť zdravý a dostať v mladosti kvalitné vzdelanie sa určite dá považovať za šťastie, ktoré vám na ceste k miliónu na účte jednoznačne pomôže.

Na túto kritiku netreba zabúdať, lebo je odôvodnená. Avšak na hlavnej myšlienke knihy to nič nemení – milionári sú ľudia, ktorí sa naučili žiť skromne a boli schopní pracovať s cieľom šetrenia financií. To je niečo, čo dokáže urobiť každý, tak prečo s tým nezačať hneď?

Komentáre