Pociťuješ únavu? Táto netradičná metóda ťa opäť nakopne

Vedeli ste, že existuje metóda pre zvýšenie produktivity, ktorá kombinuje kávu a spánok? Teraz si možno hovoríte, že to musí byť nejaký omyl, veď predsa po káve siahame vtedy, keď potrebujeme nabudiť a nezaspať.

Vedci to ale vidia inak. Princíp metódy „coffee nap“ spočíva vo vypití kávy a následnom 15 až 30-minútovom zdriemnutí.

Ospalosť v nás vyvoláva chemická zlúčenina adenozín, ktorá sa kumuluje vtedy, keď nespíme a naopak, stráca sa vtedy, keď zaspávame.

Účinok kofeínu prichádza zhruba po 30 minútach od konzumácie, keďže táto látka najprv prechádza tráviacim traktom. Takže keď vypiješ kávu a zdriemneš si na 30 minút, stlačíš adenozín na minimum a po prebudení pocítiš maximálny účinok kofeínu.

Nemusí pritom ísť o hlboký spánok – pokojne môžeš odpočívať so zatvorenými očami, aj minimálny prísun spánku urobí veľa.

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať táto metóda ako bláznivý nápad, stačí si ju otestovať na vlastnej koži a zistíš, že je to skvelý spôsob, ako zahnať únavu a opäť sa nakopnúť.

Niektorí experti navyše tvrdia, že ak „coffee nap“ skombinujeme s jógou, dosiahneme ešte väčší prísun energie.

Avšak pozor, táto metóda nemusí byť pre všetkých – pokiaľ máte problémy so spánkom a trpíte nespavosťou, poobedné zdriemnutie pre vás nemusí byť najlepším riešením.

Komentáre