V čase, keď mobilné telefóny vážili takmer kilogram a pripomínali veľké tehly, John Caudwell veril v ich potenciál. Táto dôvera sa mu vyplatila – dnes je z neho miliardár s odhadovanou hodnotou majetku 3,5 miliardy dolárov.
Caudwell sa narodil v robotníckej rodine v Birminghame. Už od mladého veku preukazoval podnikateľského ducha, ktorý neskôr formoval jeho kariéru. V živote vyskúšal množstvo povolaní. Testoval pneumatiky, predával autá, no nakoniec ho uchvátil vznikajúci trh s mobilnými telefónmi.
„Boli veľké ako tehly,“ hovorí o prvých mobiloch Caudwell. Keď sa rozhodol jeden takýto telefón obstarať, cena bola 1 600 libier za kus a dva po 1 350 libier. „To ma priviedlo k myšlienke, že ak je taká veľká zľava na dva, aká by mohla byť pri ich veľkoobchodnom nákupe,“ hovorí. V to popoludnie zavolal do Motoroly. Povedali mu, že buď bude musieť nakupovať od predajcu, alebo sa stane predajcom. Hneď požiadal o akreditáciu ako predajca.
Jeho podnikateľská cesta nebola jednoduchá a ako sám priznáva, keď v roku 1987 spoločne s bratom začínal, prvé dva roky boli iba v strate. „Kúpil som 26 telefónov, ktoré som predával osem mesiacov,“ povedal so smútkom. „Bol to trochu pomalý začiatok. Nikto vtedy o mobiloch nevedel, nebol takmer žiadny dopyt a aj tak by si nikto neprišiel kúpiť telefón k predajcovi áut.“ V tomto segmente ale videl potenciál, bol mobilmi natoľko posadnutý, že ho začali prezývať „Motorola Man“.
Bratia o šesť rokov neskôr založili Singlepoint, poskytovateľa mobilných služieb, ktorého v roku 2003 kúpil Vodafone za 650 miliónov dolárov. Caudwell svoj podiel investoval do spoločnosti Phones 4u, ktorá sa rozrástla na najväčšieho nezávislého predajcu mobilných telefónov v Spojenom kráľovstve. O tri roky neskôr predal väčšinový podiel spoločnosti Providence Equity Partners za 2,8 miliardy dolárov a v roku 2011 uvoľnil zvyšných 25 % za 272 miliónov dolárov.
Ako neskôr uviedol, odchod z podnikania bol pre neho celkom jednoduchým rozhodnutím, keďže sa spojilo niekoľko významných faktorov. „Približne od roku 2004 som videl, že Spojené kráľovstvo smeruje k recesii a začal som pripravovať firmu na predaj. Mali sme obrovské šťastie, že sme podnik predali, keďže recesia prepukla veľmi rýchlo okolo roku 2006 a svetové hospodárstvo sa začalo rúcať,“ povedal Caudwell. Ako dodal, trh s mobilnými telefónmi tiež dosiahol taký stupeň vyspelosti, že hoci by vždy existovali príležitosti, išlo by skôr o konsolidáciu.
Ako si dnes spomína, vplyv na jeho podnikateľskú cestu malo aj jeho detstvo. „Určite ma formoval môj otec, ktorý bol bývalý vojak. Keď som mal 11 rokov, ochorel a jeho stav sa pomaly zhoršoval..zomrel, keď som mal 18 rokov. Celý ten čas som sledoval, ako sa moja mama ubíja na smrť, snaží sa starať o chorého manžela, pracovať 50 hodín týždenne a starať sa o dvoch nevychovaných chlapcov, z ktorých som bol ja rozhodne najhorší“, spomína si Caudwell. „Nikdy som nechcel zostať v núdzi bez peňazí, aby moja žena a deti museli bojovať o existenciu. To ma motivovalo stať sa bohatým,“ hovorí Caudwell.
Dnes ho poháňa predovšetkým jeho charitatívna práca. Je známym filantropom a zakladateľom organizácie Caudwell Children. Zostáva najväčším samostatným dobrodincom charity a zároveň osobne platí ročnú správu a režijné náklady charitatívnej organizácie, aby sa zabezpečilo, že všetky získané prostriedky idú priamo deťom, ktoré to najviac potrebujú. Sľúbil, že počas svojho života a po smrti rozdá aspoň polovicu svojho bohatstva.
Zdroje: johncaudwell.com; mayfairtimes.co.uk; thoughteconomics.com; business-live.co.uk
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu