Bill Murphy, zakladateľ projektu Understably vo svojom článku uvádza, že existuje niekoľko jednoduchých návykov, prostredníctvom ktorých dokážeme posilniť náš mozog a zlepšiť pamäť. Ide o tieto 3 veci:
1. Doprajte si dostatok spánku
Výskum Pensylvánskej univerzity zverejnený v časopise Trends in Neurosciences ukázal, že nedostatok spánku vedie k zníženej ostražitosti a slabej epizodickej pamäti (ide o formu pamäti, ktorá nám umožňuje spomínať si na jednotlivé udalosti a situácie).
Je dôležité si uvedomiť, že dlhodobý nedostatok spánku môže zvýšiť riziko neurodegeneratívnych porúch vrátane Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. A nakoniec, dlhodobý spánkový deficit vedie k tomu, že nedokážeme objektívne vnímať, ako veľmi na nás nedostatok spánku vplýva. Preto by sme mali venovať pozornosť spánkovej hygiene a dbať na dostatočný odpočinok.
2. Usilujte sa o sociálne interakcie
Výskum z Baylorovej univerzity naznačuje, že sociálna izolácia môže mať negatívny vplyv na našu pamäť. Najmä počas nedávnej pandémie a následnej zmeny pracovných návykov bolo dôležité udržiavať spojenie s ostatnými ľuďmi. Rovnako ako fyzická aktivita udržuje telo zdravé, sociálna interakcia môže podporiť zdravie nášho mozgu.
Ako píše Murpy, závery vedcov sú trochu technické, no v skratke poukazujú na súvislosť medzi osamelosťou a stratou pamäti.
3. Precvičujte svoj mozog
Mnoho štúdií potvrdzuje, že rôzne aktivity a hry dokážu zlepšiť pamäť. Medzi takéto činnosti patrí napr. čítanie po dobu 90 minút denne, lúštenie krížoviek, ale aj využitie technológií napr. na fotografovanie a natáčanie videí.
Vedci z Michiganskej štátnej univerzity zistili, že pamäť dokáže posilniť aj lepšie osvetlenie prostredia, v ktorom pracujeme alebo bývame. Okrem toho je dôležité nezabúdať na vzdelávanie a rozvíjanie koníčkov, ktoré stimulujú našu myseľ.
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu