Budovať majetok sa už nedá tak, ako kedysi. Presne toto tvrdí mladý milionár Nathan Latka vo svojej knihe „How to Be a Capitalist Without Any Capital.“
V čase, keď zakladal svoju softvérovú spoločnosť, mal na bankovom účte iba 119 dolárov. Stačilo 5 rokov, aby hodnota jeho firmy vzrástla na pozoruhodných 10,5 milióna dolárov, pričom dnes Latka na pasívnych príjmoch zarába viac ako 100-tisíc mesačne.
Mladý podnikateľ vo svojej knihe poukazuje na to, že budovanie bohatstva sa už nedá riadiť podľa starých biznis pravidiel, ktorých sa držia masy ľudí. Taktiež v nej popisuje svoje 4 pravidlá, ktoré mu pomohli získať bohatstvo.
O aké pravidlá ide?
Nezameriavajte sa iba na jednu prácu
Často môžete počuť rady v štýle: ak chceš niečo dosiahnuť, musíš sa stať expertom v jednej oblasti. Týmto spôsobom si však vytvárate tzv. jeden bod zlyhania. Stačí, že zlyhá jedna jediná vec a celý plán tým pádom stráca šancu na úspech.
„Keď inžinieri navrhujú most, nikdy nechcú mať jeden bod zlyhania,“ píše Latka. „Ak príde silný vietor a jedno nosné lano sa odtrhne, most stále ostane visieť na ďalších siedmych lanách. Rovnako by ste ani vy nemali stavať váš majetok na jednom zdroji príjmu. Ak zlyhá ten, budete pravdepodobne musieť začínať odznova.“
Latka odporúča multi-tasking, ktorý by sa mal riadiť „pravidlom troch zameraní.“ Spočíva v tom, že 80% svojho času venujete projektu s najväčším potenciálom do budúcnosti. Zvyšných 20% rozdelíte medzi nejaké iné 2 zdroje príjmov.
Tým, že si vytvoríte viacero zárobkových činností, osvojíte si zručnosti v rôznych oblastiach. Okrem toho vám to zabezpečí aj diverzifikáciu príjmov, čo mnohí odborníci v oblasti finančného plánovania považujú za kľúč k úspechu.
Kopírujte vašu konkurenciu
Latka tvrdí, že pokiaľ ide o budovanie bohatstva, ľudia by sa nemali snažiť vymyslieť niečo úplne nové.
„Spôsobom, ako sa stať bohatým, je agresívne kopírovať ostatných a k tomu len pridávať niečo vlastné,“ napísal.
Ako príklad si zobral asi najznámejšiu časť moderného technologického priemyslu – sociálne siete. Facebook odkopíroval myšlienku, s ktorou prišla sociálna sieť Snapchat. Tak vznikli Facebook Stories a Instagram Stories. Facebook od Snapchatu prevzal aj nápad miznúcich správ, ktoré vložili do svojej aplikácie na chatovanie.
Kopírovanie nie je revolucionárske, ale ako napísal Latka: „Kľúčom je analyzovať a nájsť body, v ktorých vaša spoločnosť nenapĺňa očakávania zákazníkov – potom treba tieto nedostatky vyriešiť. Bohatými sa teda stanete tak, že budete niekoho kopírovať, jeho nápady vylepšovať a tak vytvoríte hybnosť potrebnú na budovanie majetku.“
Prestaňte si stanovovať ciele
Ciele vás zbytočne zaťažujú, povedal Latka ktorý ich prirovnal k hľadaniu zlatého vajca. Ak okolo nejakého cieľa postavíte svoj život, neostane vám nič, čo by vás motivovalo pokračovať ďalej, keď ho splníte.
Dosiahnutie cieľa vám poskytne radosť, ale iba dovtedy, dokým si nestanovíte nový, potom začína celý cyklus odznova. Stanovením cieľov sa môžete nechtiac dostať aj do situácie, kedy sa v snahe dosiahnuť ich prepracujete.
Latka sa vyjadril, že samotné ciele sú problémom ľudí, ktorí sa zameriavajú na ich dosiahnutie. Častokrát prinášajú pocit zlyhania a ten im bráni v pokračovaní na ceste za ich túžbami. Znie to zvláštne, ale pravda je taká, že samotné ciele mnohých ľudí držia ďalej od ich dosiahnutia.
„Budete si musieť stále vymýšľať nové zlaté vajce, ktoré chcete získať,“ píše Latka. „je oveľa lepšie investovať energiu do tvorenia, vymýšľania a rozvíjania systému, ktorý má šancu v budúcnosti zlaté vajcia produkovať každý deň.“
Predávajte krompáče baníkom
Podľa Latku by ste mali svoje bohatstvo zakladať na práci ostatných. Prirovnal to k zlatej horúčke – baníci cestovali za zlatom, aby tvrdo pracovali v zlých podmienkach. Keď prišli na miesto ťažby, zistili že nemajú náradie. Vtedy prišli obchodníci s krompáčmi a predávali ich baníkom. Tým, že dokázali využiť túto situáciu vo svoj prospech, sa im tiež podarilo zbohatnúť, ale s polovičnou námahou.
Mali by ste sa snažiť nájsť cestu, ako profitovať z trhu, do ktorého ostatní vkladajú svoju energiu na jeho budovanie.
Odporúča sledovať trendy, ktoré práve vládnu svetu. „Ak sa práve rozvíja donáška jedla, nesnažte sa vytvoriť reštauráciu konkurujúcu už rozbehnutým podnikom s touto službou. Namiesto toho sa zamerajte na infraštruktúru, ktorú potrebujú a ponúknite im ju.“
Spracované podľa informácií businessinsider.com
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu