10 lekcií o peniazoch, ktoré bohatí ľudia učia svoje deti

Spisovateľ a milionár Steve Siebold je známy tým, že venoval množstvo času analýze bohatých ľudí. Za posledných 30 rokov urobil rozhovory s viac ako 1 200 milionármi a miliardármi.

Kľúčovou otázkou, ktorú sa Siebold pýtal bohatých je, čo učia svoje deti o finančnom úspechu. Odpovede, ktoré dostal, zhrnul v jeho najnovšej knihe s názvom „Secrets Self-Made Millionaires Teach Their Kids“. Tu je niekoľko z nich:

Úspech nie je zadarmo

Ako Siebold píše, stať sa finančne nezávislým bude náročným bojom. Aby ste vybudovali niečo skvelé, budete musieť obetovať svoj voľný čas aj spánok. Jednoducho, kým sa vaši priatelia budú baviť, vy budete musieť pracovať.

Zbohatnite na riešení problémov

Tí najbohatší ľudia vedia, že zarobiť sa dá na riešení problémov. „Ak chcete zbohatnúť, vyriešte problém,“ píše Siebold. „A ak chcete byť veľmi bohatý, vyriešte ešte väčší problém“.

Podnikatelia

Očakávajte, že to zvládnete

Najbohatší ľudia si kladú vysoké očakávania. Nebojte sa myslieť vo veľkom. „Očakávajte, že zbohatnete vo svojich 20. alebo 30. rokoch. … Áno, nebude to zo dňa na deň, no tiež to nemusí trvať celý život. Vaše očakávania tento proces urýchlia a udržia vás v obraze,“ píše Siebold.

Obklopte sa úspešnými ľuďmi

Nájdite spôsoby, ako kultivovať vzťahy s bohatými a úspešnými ľuďmi: „Čítajte ich knihy, zúčastnite sa ich akcií, prispejte na ich charitatívne organizácie … prípadne spravte čokoľvek iné, čo vám pomôže zoznámiť sa a budovať si vzťahy s týmito ľuďmi.“

Peniaze riešia väčšinu problémov

Bohatí sa neboja priznať, že peniaze dokážu vyriešiť väčšinu problémov. „Byť bohatý ťa neurobí šťastným, ale vyrieši to 90 % tvojich problémov,” píše Siebold.  „Ak máš problém a môžeš ho nechať zmiznúť vypísaním šeku, potom nemáš problém.” …

peniaze

Investujte

„Bohatí sú investormi, nie míňačmi,” hovorí Siebold. A keďže dnes investujú svoje peniaze, zajtra budú mať ďalšie.”

Siebold dodáva, že ak chcete byť úspešným investorom, držte sa toho, čo viete alebo čo vás zaujíma: Napríklad ak radi hráte na gitare, môžete si naštudovať trh s vintage gitarami. Ak ste fanúšikom baseballu, môžete uvažovať o investovaní do vzácnych baseballových kariet.

Peniaze a príležitosti sú neobmedzené

Bohatí ľudia považujú peniaze za hojnosť. „Ak je zarábanie peňazí založené na riešení problémov a počet problémov je nekonečný, potom je aj vaša schopnosť zarobiť peniaze nekonečná,“ hovorí Siebold.

Zabudnite na tvrdenie, že peniaze sú vzácny zdroj … Nie je. Čo je vzácne, sú ľudia s riešeniami, ktoré si chcú kúpiť iní ľudia, a to je to, čo musíte ovládať.“

Míňajte s rozumom

Bez ohľadu na to, aká veľká je vaša výplata, nestanete sa bohatými, pokiaľ nebudete dostatočne disciplinovaní a neudržíte si to, čo zarobíte. „Nadmerné výdavky vás môžu zničiť,” varuje Siebold.

To neznamená, že by ste nikdy nemali utrácať: „Len sa uistite, že sa v tomto procese príliš neprekonáte.“

Zamerajte sa na príjem

Najrýchlejší spôsob, ako zbohatnúť, je generovať viac zdrojov príjmu.

„Sústredenie pozornosti len na peniaze môže viesť k tomu, že urobíte čokoľvek, aby ste ich získali, preto tento prístup neodporúčam,” hovorí Siebold. „Namiesto toho zlaďte svoj talent a záujmy s problémom, pri ktorom ľudia zaplatia za riešenie a pracujte, kým neuspejete.”

Vďaka tomuto vzorcu môžete robiť prácu, ktorú máte radi, a zároveň profitovať z riešenia problémov iných ľudí.“

Bohatstvo vytvára slobodu

Byť bohatým vás neurobí šťastnými, hovorí Siebold, pričom dodáva, že bohatstvo ponúka slobodu: „Byť bohatý vám umožní žiť kdekoľvek chcete, robiť čokoľvek chcete a byť čímkoľvek chcete.

„Bohatstvo vám dáva právomoc vytvárať si vlastné pravidlá, pokiaľ neporušujete žiadne zákony ani neubližujete žiadnym ľuďom.“

Spracované podľa informácií cnbc.com

Komentáre